موتور موشک قدیمی روسیه در مدار زمین منفجر شد

موتور موشک قدیمی روسیه در مدار زمین منفجر شد به گزارش شاه بلاگ یک موتور موشک قدیمی روسی در مدار زمین از هم پاشیده و ابر جدیدی از زباله های فضایی تولید کرده است و هم اکنون ۱۶ قطعه زباله فضایی در رابطه با این رویداد درحال ردیابی هستند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ابر دیگری از زباله های فضایی متعلق به یک موشک قدیمی روسیه در مدار زمین بوجود آمده است.
نیروی فضایی ایالات متحده روز گذشته اعلام نمود که یک شیء در مدار زمین با نام "۳۲۳۹۸#" در تاریخ ۱۵ آوریل از هم پاشیده است و ۱۶ قطعه زباله فضایی در رابطه با این رویداد هم اکنون درحال ردیابی هستند.
به قول "آناتولی زاک"، روزنامه نگار و نویسنده مدیر سایت "RussianSpaceWeb.com"، شیء شماره "۳۲۳۹۸" یک "موتور اولاژ"(ullage motor) متعلق به یک موشک فضایی بود که به رساندن ۳ ماهواره روسی "گلوناس" به مدار زمین در سال ۲۰۰۷ کمک کرد.
موتورهای اولاژ که بعنوان موشک های اولاژ هم شناخته می شوند، موتورهای موشکی نسبتاً کوچکی هستند که سوخت مستقل دارند و امکان دارد پیش از احتراق موتور اصلی، زمانی که موشک در وضعیت گرانش صفر قرار دارد، روشن شوند و شتاب حاصل از آنها سبب می شود سوخت مایع در مخازن اصلی موشک به سمت آخر ته نشین شود و جریانِ بدون وقفه به پمپ های سوخت و اکسید کننده را تضمین کند.
"گلوناس"(GLONASS) هم نسخه ی روسی سیستم ناوبری شبیه به GPS است.
به قول "جاناتان مک داول"، اخترفیزیک دان و ردیاب ماهواره که در مرکز اخترفیزیک "هاروارد-اسمیتسونیان" مستقر است، ماهواره های "گلوناس" با موشک "پروتون" روسیه به فضا رفتند و مرحله بالایی آن دارای دو موتور کوچک اولاژ بود.
وی در یک رشته توییت توضیح داد که موتورهای اولاژ، موشک مادر خویش را کمی شتاب می دهند تا اطمینان حاصل کنند که سوخت تقویت کننده ها به درستی در مخازن جهت راه اندازی مجدد موتور در مدار قرار می گیرد، چون که به هر حال نمی توان برای راندن پیشرانه به سمت موتور تنها به نیروی جاذبه تکیه کرد.
"مک داول" می گوید هم اکنون ۶۴ مورد از این موتورهای اولاژ که بعنوان "موتورهای SOZ" هم شناخته می شوند، در مدار زمین وجود دارد و حداقل ۵۴ موتور SOZ تابحال منفجر شده اند.
وی ادامه داد: موتورهای SOZ در هنگام شلیک از تمام پیشرانه خود استفاده نمی کنند و آنها تمایل تاسف باری دارند که سال ها یا دهه ها بعد منفجر شوند و دسته ای از زباله ها را در مداری بسیار بیضوی باقی بگذارند.
وی در توییت دیگری اظهار داشت: این موتور SOZ که اخیرا منفجر شد، در یک مسیر بسیار بیضوی در اطراف زمین می چرخید و تا ۳۸۸ کیلومتر به زمین نزدیک و تا ۱۹ هزار و ۷۴ کیلومتر از آن دور می شد. بقایای آن هم مدت زیادی طول می کشد تا وارد جو زمین شوند و بسوزند.
وی در پایان نوشت: ازاین رو این رویداد قابل پیشبینی بود و به خوبی شناخته شده است، اما هنوز بسیار تاسف بار است.
زباله های فضایی یک مشکل رو به رشد برای اپراتورهای ماهواره و برنامه ریزان این مأموریت ها است. آژانس فضایی اروپا(ESA) تخمین می زند که هم اکنون حدود ۳۶ هزار و ۵۰۰ قطعه زباله فضایی به عرض حداقل ۱۰ سانتیمتر در اطراف زمین می چرخد و مدار زمین احتمالاً حدود یک میلیون جرم با قطرهای بین ۱ تا ۱۰ سانتیمتر را در خود جای داده است.
گفتنی است که روسیه با آزمایش گسترده ضد ماهواره(ASAT) در نوامبر ۲۰۲۱ به جمعیت زباله های فضایی اضافه کرد. این کشور یکی از ماهواره های از کار افتاده خویش را با موشک منهدم کرد و یک میدان زباله جدید در نزدیکی مدار ایستگاه فضایی بین المللی ایجاد کرد، به صورتی که اپراتورهای ایستگاه فضایی مجبور به فراری دادن آن از شر زباله های روسی شدند.1401/02/16
11:51:32
5.0 / 5
200
تگهای خبر: بین الملل , تاریخ , تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است