تحقیقات دانشگاه واشنگتن نشان داد؛

كم خوابی جدیدترین عامل آلزایمر

كم خوابی جدیدترین عامل آلزایمر شاه بلاگ: تحقیقات جدید دانشكده پزشكی دانشگاه واشنگتن نشان داده است كه الگوهای نامنظم خوابیدن در بزرگسالان سالم می تواند نشانه ابتلای زودرس به بیماری آلزایمر باشد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، آیا شما عادت به قیلوله روزانه دارید یا شب ها بارها بیدار می شوید؟ یافته های یك مطالعه جدید نشان داده است كه اختلالات در چرخه خواب و بیداری فرد و ساعت داخلی بدن ممكن است خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر را افزایش دهد.
این مطالعه بیان می كند كه عدم تعادل ساعت طبیعی بدن یا سیستم روزانه بزرگسالان بالغ ممكن است منجر به اختلال فرآیندهای مغزی شود كه نهایتا به دمانس، بخصوص بیماری آلزایمر منتهی می گردد.
مدت هاست كه مبتلا شدن به آلزایمر را با اختلالات ساعت داخلی بدن مرتبط می دانند، اما برای نخستین بار است كه یك مطالعه به بررسی رابطه چرخه خواب و بیداری بعنوان شاخص توسعه این بیماری عصبی در سن بالاتر پرداخته است.
"دكتر یو.ال جو" از دانشكده پزشكی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس اظهار داشت: ما متوجه شدیم كه بهم خوردن ریتم بدن(ساعت بدن)، یعنی زمانی كه فرد در طول روز مكررا استراحت های كوتاه مدت، یا در طول شب فعالیت های مكرر داشته باشد، با ابتلای زودرس به بیماری آلزایمر مرتبط می باشد.
محققان، ریتم های روزانه 189 داوطلب از مركز تحقیقات بیماری آلزایمر "نایت" را بررسی كردند. داوطلبان عموما زنان بودند كه به صورت متوسط 67 ساله و دارای تحصیلات عالی بودند.
بر روی مچ دست شركت كنندگان، ردیاب نصب گردید تا به مدت یك یا دو هفته الگوی فعالیت و خواب آنها را در خانه ثبت كند. آنها همینطور جداول خواب روزانه را تكمیل می كردند.
این سیستم افرادی كه فعالیت نامنظم در طول روز و اختلال خواب در شب را تجربه می كردند، ردیابی كرد.
برای تشخیص حضور پلاك آمیلوئید و پروتئین های در رابطه با آلزایمر در مغز، اسكن توموگرافی انتشار پوزیترون(ذره كوچك مثبت) یا PET انجام شد.
از میان تمامی شركت كنندگان، 139 نفر از آنها در تحقیق هیچ علامتی از پروتئین های آمیلوئیدی در رابطه با آلزایمر زودرس دیده نشد. اغلب داوطلبان دوره های خواب و بیداری طبیعی داشتند. اختلالات ساعت بدن با پیری، تنگی نفس در خواب و سایر علل مرتبط می باشد.
50 شركت كننده باقی مانده كه در اسكن PET یا مایع مغزی نخاعی اختلال نشان دادند، اختلال قابل ملاحظه ای در ساعت بدن خود داشتند.
شركت كنندگان كه فعالیت شبانه و استراحت روزانه داشتند، احتمال دارد پلاك آمیلوئید در مغز آنها تولید شود.
سطح آمیلوئید هنگامی كه خواب مختل می گردد یا زمانی كه یك فرد خواب كافی نداشته باشد، افزایش می یابد.
با توجه به گزارش انجمن آلزایمر آمریكا، بیماری آلزایمر ششمین علت مرگ و میر در ایالات متحده در این كشور است.
هر 66 ثانیه یك نفر دچار این بیماری می گردد و تا سال 2060، حدود 15 میلیون نفر در آمریكا، دمانس، آلزایمر یا اختلال شناختی ملایم خواهند داشت.
از سال 2000 تا كنون میزان مرگ و میر در رابطه با آلزایمر 89 درصد افزایش یافته است و این بیماری بیشتر از سرطان پستان و سرطان پروستات قربانی گرفته است.
از هر سه سالمند یك نفر به علت مبتلا شدن به آلزایمر یا یكی دیگر از اشكال دمانس می میرد.
ممكن است فرد نشانه های قابل توجهی از این بیماری را نداشته باشد، اما ممكن است علائم آلزایمر زودرس را بروز دهد. در ایالات متحده آمریكا، حدودا 47 میلیون نفر دارای علائم اولیه این بیماری هستند كه به تدریج حافظه و مهارت های تفكر فرد را مختل می كند.
این مطالعه می تواند به پزشكان كمك نماید تا افرادی را كه در معرض خطر مبتلا شدن به آلزایمر قرار دارند، سریعتر از حد ممكن شناسایی كنند.
تغییرات در رفتار، خلق و خو و مهارت های شناختی می تواند به این مفهوم باشد كه فرد نشان دهنده علائم اولیه این بیماری است.
طبق گزارش انجمن آلزایمر، علائم هشداردهنده آلزایمر عبارتند از تغییراتی در خلق و خو یا شخصیت، خروج از كار یا كناره گیری از فعالیت های اجتماعی، قضاوت غلط، گم كردن اشیا و از دست دادن توانایی بازخوانی مراحل، مشكلات جدید با كلمات در گفتار و نوشتار، مشكل درك روابط فضایی و بصری، سردرگمی در زمان و مكان، مشكل در تكمیل وظایف آشنا، چالش در برنامه ریزی و یا حل مشكلات و از دست دادن حافظه.
ورزش ایروبیك و شیوه زندگی همراه با فعالیت ممكن است به تاخیر افتادن بیماری كمك نماید.
این مطالعه در مجله Jama Neurology انتشار یافته است.
1396/11/14
16:05:29
5.0 / 5
4947
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است