طبق آخرین پژوهش محققان انجمن قلب آمریكا؛

افراد بالغ دارای بیماری قلبی مادرزادی در معرض دمانس هستند

افراد بالغ دارای بیماری قلبی مادرزادی در معرض دمانس هستند شاه بلاگ: محققان دریافتند افرادی كه با بیماری قلبی به دنیا می آیند، بیشتر در معرض مبتلا شدن به زوال عقل هستند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، مطالعات جدید محققان انجمن قلب آمریكا نشان داده است كه بزرگسالان متولد شده با بیماری های قلبی مادرزادی، بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به زوال عقل هستند.
افراد مبتلا به زوال عقل با مشكلاتی از قبیل از دست دادن حافظه كوتاه مدت، سردرگمی، كاهش تمركز، تغییرات شخصیتی و افسردگی دست و پنجه نرم می كنند.
مطالعات جدید نشان داده است كه افراد متولد شده با بیماری های قلبی مادرزادی در میانسالی خطر مبتلا شدن به علائم اولیه زوال عقل بیشتر تهدیدشان می كند.
"نیكلاس مدسن"، متخصص قلب و عروق اطفال در مركز پزشكی بیمارستان كودكان در سینسیناتی اوهایو، یك مطالعه را انجام داده است تا ببیند آیا بزرگسالان متولد شده با بیماری قلبی مادرزادی با افزایش خطر مبتلا شدن به دمانس مواجهند.
زوال عقل یا دمانس(dementia) یا خِرَدسودگی در پزشكی و روان پزشكی، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به دلیل بیماری عضوی مغز كه با تغییر شخصیت و نئاندرتال شدن و موقعیت ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است.
شایع ترین نوع دمانس، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است. از دیگر عوامل تولید دمانس می توان به سكته مغزی، روان آشفتگی ناشی از سمی شدن بدن در اثر مواد مخدر و روان گردان و بیماری های ناشایع ولی معروف مانند جنون گاوی اشاره نمود.
طبق تعریف، زوال عقل عبارت است از تخریب پیش رونده كاركردهای شناختی كه در زمینه ای از هشیاری كامل (بدون وجود روان آشفتگی بسته به نوع عامل آن) بروز می كند.
دمانس از علائم بیماری و به صورت مجموعه ای از عملكردی های بد بالینی شامل اختلالاتی در حافظه، زبان پریشی، تغییرات روان شناختی و روان پزشكی و مختل شدن فعالیت های روزمره تظاهر می یابد.
دكتر "مدسن" و گروه وی سوابق هزاران بزرگسال مبتلا به بیماری قلبی در دانمارك را بین سالهای 1890 تا 1982 مطالعه كرده اند. محققان دریافتند كه حداقل 60 درصد از بزرگسالان متولد شده با بیماری های قلبی، خطر مبتلا شدن به زوال عقل را در مقایسه با بزرگسالان بدون بیماری قلبی نشان دادند.
وی اظهار داشت: تحقیقات نشان داده است كه كودكان مبتلا به مشكلات قلبی در مقایسه با كودكان بدون بیماری قلبی، در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به یك یا چند اختلال عصبی هستند. اكنون ما می توانیم بگوییم كه خطر این نوع مشكلات همچنان تا بزرگسالی ادامه می یابد.
دكتر "مدسن" بیان كرد كه بیشتر افراد بالغ مبتلا به بیماری قلبی در زمانی متولد شده اند كه دسترسی به بیمارستان هایی كه می توانند جراحی قلب باز را انجام دهند، نداشته اند. با این حال، ما نیاز به درك نیازهای مراقبت های بهداشتی و عوامل خطر بر تعداد بیشتری از افراد میانسال و سالخورده كه هم اكنون با بیماری های قلبی مادرزادی زندگی می كنند، داریم.
بیماری قلب مادرزادی یك رشد غیرطبیعی قلب است كه در طول 8 هفته اول حاملگی اتفاق می افتد. طبق گفته موسسه سلامت "استنفورد"، بیماری قلبی مادرزادی بر روی 8 كودك از هر 1000 نوزاد متولد شده در ایالات متحده آمریكا تاثیر می گذارد.
كودكان مبتلا به نقص پیچیده قلب علائمی همچون رنگ پوست آبی در اطراف دهان، تنفس سریع، تورم در اطراف صورت، تنگی نفس و افزایش وزن ضعیف را نشان می دهند.
برخی از كودكان مبتلا به نقایص مادرزادی قلب به جراحی قلب باز نیاز ندارند، اما سایر نقایص قلبی پیچیده تر است و ممكن است در خلال بزرگسالی چندین جراحی نیاز داشته باشد.
با توجه به قول های "كلینیك مایو"(Mayo)، شایع ترین اختلالات قلبی مادرزادی، "تترالوژی فالوت"(Tetralogy of Fallot)، "آترزی ریوی"( Pulmonary atresia)، "نقص دیواره بین بطنی"( Ventricular septal defect) و "نقص دیواره بین دهلیزی"( Atrial septal defect) است.
تترالوژی فالوت یكی از مهمترین بیماریهای قلبی مادرزادی است. در این بیماری چهار نقص مهم قلبی عروقی هم زمان در نوزاد وجود دارند.
نقص دیواره بین دهلیزی یعنی بازماندن دیواره بین دو دهلیز راست و چپ بعد از تولد نوزاد. شدت این نقص از نظر اندازه از یك سوراخ بسیار كوچك تا فقدان كامل دیواره بین دهلیزی متفاوت می باشد.
نقص دیواره بین بطنی هم به مفهوم بازماندن دیواره بین دو بطن راست و چپ بعد از تولد نوزاد. شدت این نقص از نظر اندازه از یك سوراخ بسیار كوچك تا فقدان كامل دیواره بین بطنی كه منجر به ایجاد بطن مشترك می گردد متفاوت می باشد.
آترزی ریوی یك ناهنجاری مادرزادی ناحیه دریچه ریه است كه در آن دریچه خروجی قادر به رشد نیست. ازاین رو دریچه به صورت كامل بسته شده و مانع خروج خون از قلب به ریه ها می گردد.
دمانس مجموعه ای از یك گروه از علائم است كه می تواند ناشی از اختلالاتی باشد كه روی مغز تولید می گردد. بعضی از شایع ترین علل مبتلا شدن به زوال عقل عبارتند از: بیماری آلزایمر، بیماری هانتینگتون، بیماری عروق و اختلال شناختی خفیف.
علائم زوال عقل در هر شخص متفاوت می باشد، اما اغلب مردم با مشكلاتی از قبیل از دست دادن حافظه كوتاه مدت، سردرگمی، كاهش تمركز، تغییرات شخصیتی، افسردگی و از دست دادن توانایی انجام كارهای طبیعی روزمره مواجه می شوند.1396/12/03
14:46:03
5.0 / 5
4545
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است