ساخت دستگاه تجزیه و تحلیل خون برای پیشگیری از حملات قلبی

ساخت دستگاه تجزیه و تحلیل خون برای پیشگیری از حملات قلبی شاه بلاگ: دانشمندان تایوانی در حال توسعه یك بیوسنسور پزشكی ارزان هستند كه می تواند پیش از اینكه دیر شود علائم سكته قلبی را به شما اطلاع دهد.به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، آیا در معرض سكته قلبی هستید؟ دانشمندان دانشگاه ملی ˮتسینگ هوآˮ (Tsing Hua) و دانشگاه ملی ˮچنگ كونگˮ (Cheng Kung)تایوان، در حال توسعه یك بیوسنسور پزشكی ارزان هستند كه می تواند پیش از اینكه دیر شود علائم سكته قلبی را به شما اطلاع دهد تا شما اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.

این دستگاه قابل حمل، بر پایه ˮنیترید گالیومˮ (gallium nitride) وˮترازیستور تحرك الكترونی بالاˮ(high electron mobility transistor) تولید شده است. این دستگاه با تجزیه و تحلیل تنها یك قطره خون انگشت، درعرض پنج دقیقه می تواند غلظت ˮپروتئین واكنشی سی. آر. پیˮ (CRP) در جریان خون را اندازه گیری نماید.

سطوح بالای پروتئین سی. آر. پی نشان دهنده التهاب است كه می تواند با حمله قلبی یا سكته قریب الوقوع یا بیماری ˮعروق كرونریˮ ارتباط داشته باشد.

اغلب بیوسنسورها تركیبی از ˮترانزیستور اثر میدانˮ (field-effect transistors)مبتنی بر سیلیكون های سنتی هستند، گرچه غلظت زیاد نمك در نمونه های خون می تواند در دقت وعملكرد آنها تاثیر بگذارد.

گرچه نیترید گالیوم گران تر از سیلیكون است، اما این مشكل را ندارد. ترازیستور تحرك الكترونی بالا استفاده شده در این بیوسنسور جدید، بسیار كوچك است، ازاین رو می تواند كاملا مقرون به صرفه باشد.

ˮیولین وانگˮ (Yu-Lin Wang)استاد دانشگاه ملی تسینگ هوآ و یكی از نویسندگان این مطالعه می گوید: این دستگاه در نهایت بعنوان یك وسیله كوچك دستی ساخته خواهد شد كه به آسانی می تواند با استفاده از بلوتوث یا Wi-Fi به یك گوشی هوشمند متصل شود. داده ها را می توان در یك برنامه جمع آوری كرد و كاربران می توانند این اطلاعات را به پزشكان خود ارسال نمایند.

این تحقیق به تازگی در مجله ˮ ECS Journal of Solid State Science and Technology ˮمنتشر شده است.
1396/12/05
19:43:23
5.0 / 5
4386
تگهای خبر: توسعه , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است