كشف روش های جدید برای درمان سرطان

كشف روش های جدید برای درمان سرطان شاه بلاگ: بر اساس مطالعات محققان بیمارانی كه متحمل شیمی درمانی های معمول می گردند، می توانند تیمارهای دارویی موثرتر و با سمیت كمتر را دریافت نمایند.به گزارش شاه بلاگ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، دكتر دانگ ژانگ و همكارانش در NYITCOM برهمكنش های سنتتیك جدیدی را شناسایی كرده اند كه می تواند رشد تومورها را در سلول های مزانشیمی مهار كند. این سلول های مزانشیمی قادر به تبدیل شدن با بافت های پیوندی موجود در استخوان ها، بافت های نرم و سیستم عصبی مركزی را دارند.
مطالعات نشان داده است كه شیمی درمانی روی سلول های سالم نیز اثر می گذارد و عوارض ناخواسته ای مانند از دست دادن موها و تهوع ایجاد می كند و در حال حاضر تنها گزینه موجود برای سرطان های مقاوم مانند سرطان های تلومرهای در حال طویل شدن جایگزین(ALT) است.
در تولید مثل سلول های بنیادی سالم، تلومراز مانع از كوتاه شدن انتهای DNA خطی(تلومر) در پایان هر سیكل تقسیم می شود. این آنزیم می تواند موجب ثبات ژنتیكی و نامیرایی در بسیاری از سلول های سرطانی شود.
در حالی كه بسیاری از سرطان ها ناشی از فعال شدن تلومراز هستند و ممكن است بوسیله درمان هایی مانند شیمی درمانی درمان شوند اما سلول های سرطانی ALT فاقد تلومراز هستند و گزینه های درمانی اندكی برای آن ها و مهار تكثیر آن ها وجوددارد. این سرطان ها حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد سرطان ها را تشكیل می دهند و اغلب شامل كشنده ترین سرطان ها از جمله گلیوبلاستوما هستند.
در این مطالعه دكتر ژانگ سه ژن مربوط به ایجاد سرطان را مورد بررسی قرار دادند: FANCM( موتاسیون مرتبط با سرطان های خونی)، BRCA۱( موتاسیون مرتبط با بیماران مبتلا به سرطان های سینه و تخمدان) و BLM( موتاسیون مربوط به برخی سرطان ها دیگر).
ژن FANCM در ترمیم آسیب DNA نقش دارد و محققین دریافته اند كه غیر فعال شدن همزمان BLM و FANCM یا BRCA۱ وFANCM منجر به افزایش دراماتیك آسیب های DNA ترمیم نشده و مهار تولید مثل سلول های سرطانی می شود. این یافته ها نشان می دهد كه اگر دارویی بتواند به طور همزمان BLM و FANCM یا BRCA۱ و FANCM را مهار كند، می تواند سلول های سرطانیALT را بكشد و در این میان عوارض جانبی مربوط به داروهای شیمی درمانی را نیز نداشته باشد.
این مطالعه با معرفی اهداف دارویی برای سرطان های ALT، راه را برای ایجاد درمان های موثر هموار می كند.
 

1396/05/22
00:31:28
5.0 / 5
4662
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است