توسط محققان كشور ؛

نژاد زنبور اصلاح گردید، افزایش تولید عسل از زنبورهای بومی

نژاد زنبور اصلاح گردید، افزایش تولید عسل از زنبورهای بومی شاه بلاگ: محققان كشور موفق شدند با اصلاح نژاد زنبور عسل های ایرانی صفات خوب مانند تولید هر چه بیشتر عسل را در این نوع حشره بهبود دهند.دكتر غلامحسین طهماسبی برگزیده سی و یكمین جشنواره بین المللی خوارزمی در مورد طرح خود با عنوان «بومی سازی و بهبود عملكرد و رفتار كلنی های زنبور عسل با استفاده از ملكه های اصلاح شده ایرانی» با اشاره به اینكه نژاد زنبور عسل ایرانی یكی از ذخایر ژنتیكی پرارزش است، تصریح كرد: در این طرح سعی كردیم نقاط ضعف این نژاد را از بین ببریم و نقاط قوت آن را بهبود دهیم كه در تولید عسل و كاهش رفتار تهاجمی و... كار كردیم.
وی اضافه كرد: با عنایت به وابستگی های زنبور عسل به محیط اطراف خود و هم خصوصیات رفتاری و بیولوژیكی زنبور عسل، در مناطقی كه این حشره بومی بوده و از میلیون ها سال پیش در آنجا زندگی كرده، مناسب ترین راهكار اصلاح نژادی استفاده از توده یا نژاد بومی همان منطقه و كوشش برای بهبود خصوصیات تولیدی و رفتاری آن توده است.
وی تصریح كرد: با عنایت به اینكه زنبور عسل ایرانی میلیون ها سال پیش از انسان در این منطقه می زیسته از این رو در قالب یك طرح اصلاح نژاد بعنوان راهكار اصلی برای صنعت زنبورداری را انتخاب كردیم.
طهماسبی عنوان كرد: طی مطالعه ای در اوایل دهه ۱۳۷۰ با استفاده از خصوصیات مرفومتریك و پروتئین های بدن، پایداری و بقای این نژاد در ایران و وجود سه جمعیت متمایز آن به اثبات رسید؛ همینطور در سال ۱۳۷۷ بعد از ارزیابی صفات تولید عسل، رفتار بچه دهی، رفتار تهاجمی، روی پنج هزار كلنی زنبور عسل در استان های تهران، مركزی، اصفهان و قزوین با استفاده از روش سطوح حذفی مستقل حدود ۲۰ درصد كلنی های برتر انتخاب و برای ادامه طرح خریداری و به موسسه تحقیقات علوم دامی كشور منتقل شد.
وی ادامه داد: بعد از آن تا سال ۱۳۹۶ و در چهارده نسل با ارزیابی صفات تولید عسل، رفتار دفاعی و رفتار بچه دهی در انتها هر سال یكصد كلنی برتر بعنوان كلنی های مادری و چهل كلنی طرح در خلال چهارده نسل، مقایسه میانگین سه نسل اول و سه نسل آخر طرح نشان داد كه تعداد شاخون كلنی ها(سلول ملكه) از ۱.۵۹ به ۰.۰۸ و تعداد نیش كلنی ها از ۱۳.۹۶ به ۱.۰۵۷ كاهش یافته است. به عبارت دیگر این دو صفت در خلال چهارده نسل بیش از ده برابر بهبود یافته اند.
وی با اشاره به اینكه همین مقایسه نشان دهنده این است كه صفت تولید عسل هم افزایشی در حد سه برابر داشته است، اضافه كرد: روند ژنتیكی و فنوتیپی صفات بچه دهی، رفتار دفاعی و تولید عسل در نسل های یاد شده نشان دهنده جهت گیری صحیح و بهبود صفات مورد نظر در سالهای انجام طرح است.
این محقق تصریح كرد: علاوه بر روند ژنتیكی و فنوتیپی مطلوب صفات تولید عسل رفتار دفاعی و رفتار بچه دهی در كلنی های طرح، ملكه حاصل از این كلنی ها در نسل های متفاوت در زنبورستان های بخش خصوصی با ملكه شاهد و در كلنی های یكسان و مدیریت مشابه مورد مقایسه قرار گرفت كه نتایج حاصل نشان دهنده برتری ملكه های طرح در اغلب صفات تحت بررسی بود.
وی با بیان اشاره به خصوصیت های طرح اظهار داشت: افزایش سه برابری تولید عسل، بهبود ۱۳ برابری رفتار دفاعی و مقاوم در برابر شرایط كشور از خصوصیت های تقویت شده در این زنبور ها به حساب می آید.
به گزارش شاه بلاگ به نقل از مهر، این طرح موفق به كسب رتبه دوم پژوهش های كاربردی در گروه تخصصی كشاورزی و منابع طبیعی سی و یكمین جشنواره جوان خورازمی شده است. همینطور این پروژه در موسسه تحقیقات علوم دامی كشور (سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی) با همكاری رحیم عبادی، محمد بابایی، ناصر تاج آبادی، هوشنگ افروزان، حامد رضایی، عین الله سیفی و نادر مشایخی و موسسه های همكار وزارت جهاد كشاورزی، معاونت امور تولیدات دامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام گرفته است.

1396/12/26
15:25:46
5.0 / 5
4468
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است