با ثبت فعالیتهای مغز؛

اسكنر قابل حمل امواج مغز جایگزین ام آر آی می گردد

اسكنر قابل حمل امواج مغز جایگزین ام آر آی می گردد شاه بلاگ: محققان موفق به طراحی محصولی شده اند كه با اینكه مثل یك كلاهخود حدودا بخش اعظم صورت فرد را می پوشاند، اما در عمل یك اسكنر قابل حمل امواج مغزی است.به گزارش شاه بلاگ به نقل از دیجیتال ترندز، این دستگاه قادر به ثبت و نگهداری تمامی فعالیت های شبكه عصبی مغز در حین فعالیت های روزمره انسان است.
در واقع این اسكنر قابل حمل و كوچك می تواند كاركردهای دستگاه غول پیكر ام آر آی را بر عهده بگیرد كه امروزه در خیلی از مراكز پزشكی و درمانی برای اسكن كردن امواج مغز و تصویربرداری از آن مورد استفاده قرار می گیرد.
اختراع این دستگاه كوچك می تواند روند مطالعه فعالیت های مغز را متحول كند، زیرا استفاده از آن بدون نیاز به درازكشیدن و ثابت ماندن فرد ممكن است. این در شرایطی است كه در زمان استفاده از دستگاه ام آر آی فرد باید برای مدت زمان قابل توجهی بدون حركت در سر جای خود باقی بماند.
كلاهخود یادشده كه MEG نام دارد، قادر به بررسی میدان مغناطیسی ضعیفی است كه در بیرون از جمجمه هر فرد به دنبال فعالیت های الكتریكی مغز انسان شكل می گیرد. ریچارد بوتل یكی از محققان این طرح از دانشگاه ناتینگهام انگلیس می گوید با استفاده از دستگاه یادشده می توان نقشه ای دقیق از میادین مغناطیسی سطح سر انسان ترسیم كرد و از آن برای شناخت دقیق تر مغز در آینده و حتی تهیه نقشه هایی سه بعدی و كاربردی بهره برد.

1397/01/04
21:49:53
5.0 / 5
4725
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است