تغییر لوگوی گوگل در سالروز تولد سازنده نخستین ساعت دقیق جهان

تغییر لوگوی گوگل در سالروز تولد سازنده نخستین ساعت دقیق جهان شاه بلاگ تغییر لوگوی گوگل در سالروز تولد سازنده نخستین ساعت دقیق جهانبه گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، گوگل امروز، سیصد و بیست و پنجمین سالروز تولد جان هریسون ساعت ساز را جشن گرفته است كه تلاش هایش برای محاسبه طول جغرافیایی به مردم كمك كرد تا جای خویش را در جهان پیدا كنند.

"جان هریسون"(John Harrison) كه در تاریخ 3 آوریل 1693 میلادی متولد شد، یك نجار خود آموخته و ساعت ساز انگلیسی بود كه كرونومتر(زمان سنج) دریایی را اختراع كرد.

ابداع این دستگاه مشكل دیرینه محاسبه طول جغرافیایی در دریا را حل كرد.

اختراع وی، ناوبری را متحول كرد و باعث بالا رفتن امنیت سفرهای طولانی دریایی شد.

هریسون 325 سال پیش در یورك شایر انگلستان متولد و تبدیل به یك ساعت ساز شد. وی یك سری از ساعت های دقیق را توسعه داد كه می توانست برای تعیین موقعیت كشتی در محور شرق-غرب جهان یا همان طول جغرافیایی مورد استفاده قرار گیرد.دریانوردان مدت زیادی برای موقعیت یابی از موقعیت خورشید یا ستاره قطبی در آسمان استفاده می كردند تا عرض جغرافیایی را دریابند. عرض جغرافیایی یعنی فاصله از استوا در جهت شمال-جنوب.

اما محاسبه طول جغرافیایی بسیار پیچیده بود و خطاهای بسیاری اتفاق می افتاد و باعث تلفات بسیاری می شد. برای مثال در سال 1707 به همین دلیل، 1400 سرنشین 5 كشتی كشته شدند.

بنابراین در سال 1714، هیئت عالی رتبه بریتانیا اعلام نمود جایزه 20 هزار پوندی (معادل 1.5 میلیون پوند امروز) در انتظار كسی خواهد بود كه دقیق ترین راه را برای محاسبه طول جغرافیایی در دریا عرضه نماید.

یكی از طریق های انجام این كار، حداقل در تئوری، استفاده از زمان بود.

از آنجا كه زمین در 24 ساعت 360 درجه می چرخد، به این مفهوم است كه هر ساعت 15 درجه می چرخد. بنابراین، اگر زمانی كه در آن هستید و زمان طول جغرافیایی صفر درجه(كه به صورت قراردادی با گرینویچ انگلستان تنظیم می شود) را بدانید، باید بتوانید طول جغرافیایی خویش را محاسبه كنید.بنابراین هریسون با یك ساعت دست ساز وارد رقابت شد، كه می توانست زمان دقیق را حتی در دریا نشان دهد و در طول 40 سال آینده، این فناوری را تكمیل كرد. اما او حداقل در ابتدا برنده آن 20 هزار پوند نشد.

پسرش "ویلیام هریسون" در سال 1765، نسل چهارم این ساعت موسوم به "H4" یا ساعت دریا را برای سفر آزمایشی به جامائیكا برد. طبق گفته موزه سلطنتی گرینویچ، این ساعت با موفقیت آزمایش را پشت سر گذاشت، اما هنوز هیئت عالی رتبه انگلیسی متقاعد نشد كه وی را برنده اعلام نماید و دستور آزمایش دیگری را داد.

این بار پسر هریسون همراه با دو تیم رقیب كه از روش های نجومی استفاده می كردند باید به باربادوس می رفتند.

ساعت دقیق بود و با موفقیت كار كرد، اما آنچه كه هیئت عالی رتبه واقعا می خواست، "یك راه حل عملی" بود. ساعت هریسون به مفهوم افزایش تولید ساعت بود كه تولید چنین وسیله ای با این دقت، چالش برانگیز بود.

بنابراین هیئت عالی رتبه موافقت نمود كه نصف جایزه را به هریسون اعطا كند. اما با اصرار پادشاه جرج سوم، جایزه كامل را دریافت كرد.هریسون در طول عمر خود 5 ساعت دقیق ساخت كه هریسون 1 تا 5 نام گرفت و امروزه در موزه سلطنتی گرینویچ نگهداری می گردد.

وی در 24 مارس 1776 میلادی چشم از جهان فروبست.

هریسون در بین 100 شخصیت بزرگ و اثرگذار بریتانیا، در جایگاه 39 قرار دارد.
1397/01/14
13:50:35
5.0 / 5
5006
تگهای خبر: تولید , جهان , گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است