رصد نخستین سیاره فراخورشیدی بدون ابر

رصد نخستین سیاره فراخورشیدی بدون ابر شاه بلاگ: اخترشناسان یك سیاره فراخورشیدی موسوم به ˮWASP-96bˮ كشف كرده اند كه ابر ندارد و آسمان آن همیشه صاف است.به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یك بخش مهم از تحقیقات سیارات فراخورشیدی شامل مطالعه جوهای آنهاست كه این سیاره ها را احاطه كرده اند.

مولكول هایی كه در این سیاره ها موجود است، می توانند بینش ارزشمندی را در مورد شرایطی كه درون این سیارات حاكم است به محققان بدهند.

چنین موردی برای دانشمندان در مطالعه سیاره "WASP-96b" صادق است. سیاره ای فراخورشیدی كه اكنون اخترشناسان ادعا می كنند كه نخستین سیاره فراخورشیدی فاقد ابر است.

این سیاره با نام علمی "WASP-96b" به نام "زحل داغ"(hot Saturn) هم توصیف شده است كه حول ستاره ای شبیه به خورشید در صورت فلكی سیمرغ (Pheonix) در فاصله حدود 980 سال نوری از ما می چرخد.

ستاره شناسان دانشگاه "اكستر"(Exeter) و دانشگاه "دوبلین"(Dublin) این سیاره را با تلسكوپ بسیار بزرگی به همین نام، یعنی "Very Large Telescope" در شیلی مشاهده نمودند و جو آن را هنگامی از مقابل ستاره میزبان خود می گذشت، بررسی كردند.

این تكنیك بعنوان روش عبور شناخته می گردد و شامل تشخیص تیره شدن نور ستاره میزبان، در حال عبور سیاره فراخورشیدی از مقابل آن است.

تلسكوپ فضایی كپلر ناسا وجود هزاران سیاره فراخورشیدی را با استفاده از این روش كشف كرده است، اما با نگاه به نوع نور متصاعد شده در حال عبور، دانشمندان همینطور می توانند نتیجه گیری هایی درباره جو آنها داشته باشند.

این به این علت است كه جو، طول موج های خاصی از نور را بسته به انواع مولكول ها و اتم های درون آن سیاره، مسدود می كند و طیفی منحصر به فرد برای آن سیاره بوجود می آورد.

طیف منحصر به فرد "WASP-96b" حاوی رد پای كاملی از سدیم، یك عنصر شیمیایی كه طیف "سهمی شكل"(tent-shaped) تولید می كند و تنها در اتمسفرهای بدون ابر دیده می گردد.

"نیكولای نیكولوف"، نویسنده اصلی این مقاله از دانشگاه "اكستر" می گوید: تاكنون، سدیم یا بعنوان یك طیف بسیار باریك یافت می شد یا این كه كلا وجود نداشت. چون كه طیف آن تنها می تواند در عمق اتمسفر سیاره تولید شود و در اغلب سیارات، ابرها مانع آن می شوند.

این تیم همینطور توانست میزان فراوانی سدیم در اتمسفر "WASP-96b" را اندازه گیری نماید و سطوحی شبیه به آنچه كه در سامانه خورشیدی ما وجود دارد را مشاهده كرد.

حضور طیف سدیم در این سیاره نشان داده است كه "WASP-96b" اتمسفری خالی از ابر دارد، كه نه تنها باعث درك بیشتر ما از جهان می شود، بلكه راه را برای بررسی های بیشتر هم هموار می كند.

"ارنست دموجی" از دانشگاه "دوبلین" می گوید: "WASP-96b" همینطور فرصت منحصر به فردی برای تعیین فراوانی مولكول های دیگر مانند آب، كربن مونوكسید و كربن دی اكسید با مشاهدات آینده فراهم می كند.

این تحقیق در مجله Nature انتشار یافته است.
1397/02/20
21:06:47
5.0 / 5
4663
تگهای خبر: تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است