توسط محققان به نتیجه رسید؛

تولید داروی تقویت حافظه از عصاره گیاهی، بدون عوارض گوارشی

تولید داروی تقویت حافظه از عصاره گیاهی، بدون عوارض گوارشی شاه بلاگ: محققان كشور درصدد هستند تا با گیاهان دارویی، داروی تقویت حافظه را بدون عوارض گوارشی به تولید برسانند.نازیلا جعفری یكی از مجریان طرح «مكمل دارویی و گیاهی تقویت كننده حافظه و بهبود فراموشی» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: آلزایمر بیماری پیش رونده و برگشت ناپذیری است كه موجب تخریب نورون های دستگاه عصبی مركزی و به دنبال آن سبب از دست رفتن حافظه و توانایی های ادراكی و شناختی در فرد میگردد.
وی با اشاره به اینكه طبق آخرین گزارش انجمن جهانی آلزایمر هر سه ثانیه یك نفر در جهان به زوال عقل مبتلا می شود، اضافه كرد: اما بیشتر این افراد تشخیص داده نمی شوند و مورد حمایت قرار نمی گیرند. برمبنای مطالعات انجام شده حدود ۱۱ درصد افراد بالای ۶۵ سال و ۵۰ درصد افراد بالای ۸۵ سال به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند.
این محقق افزود: همین طور طبق اعلام انجمن آلزایمر ایران، پیش بینی میگردد حدود ۷۰۰ هزار بیمار مبتلا به آلزایمر در كشور وجود داشته باشد.
جعفری اشاره كرد: متاسفانه داروهای این بیماران بتازگی كمیاب شده و بیمه ها باز داروهای خارجی را پوشش نمی دهند و هم اكنون دو گروه از داروها برای بهبود شرایط بیماران مبتلا تایید شده اند.
این محقق افزود: این داروها فقط پیشرفت بیماری را به تعویق می اندازند، همین طور دارای عوارض نامطلوبی مانند اسهال، بی اشتهایی، استفراغ، سردرد و خواب آلودگی هستند علاوه بر این مهمترین چالش در دارورسانی به مغز، محدودیت ورود دارو به مغز به سبب وجود سد خونی مغزی است.
وی با اشاره به اینكه از این رو درصدد برآمدیم تا داروی گیاهی تقویت حافظه را تولید نماییم، عنوان كرد: در این محصول با بهره گیری از فناوری نانو، سامانه ای نانو مقیاس و هدفمند طراحی و تولید شده و عصاره گیاهی موثر در بهبود حافظه و كاهش اضطراب و افسردگی در آن بارگذاری شده است.
جعفری با اشاره به اینكه از تركیبات گیاهی در تولید این دارو بهره برده ایم، اضافه كرد: مصرف عصاره گل محمدی موجب بهبود حافظه، كاهش رفتارهای شبه افسردگی و بهبود در علائم آلزایمر میگردد.
وی افزود: تركیبات استخراج شده از عصاره گل محمدی با تاثیر بر تولید برخی پروتئین های دخیل در نورون زایی سبب افزایش رشد نورون ها شده، با مهار فعالیت آنزیم «استیل كولین استراز» موجب افزایش انتقال دهنده عصبی استیل كولین در مغز خواهند شد و با كاهش اكسیداسیون تركیبات درون سلول ها باز سبب كاهش التهابات نورون ها می شوند.
جعفری با اشاره به مزایای محصول اظهار داشت: فرمولاسیون گیاهی و سامانه تولید شده از تركیبات طبیعی، ابعاد نانومتری و عبور آسان از سد خونی مغزی، دارای لیگاند ویژه برای ورود به مغز (دارورسانی هدفمند)، دوز مصرف پایین، بدون عوارض گوارشی، كاهش هزینه های درمانی بیمار و... از مزایای این محصول به حساب می آید.
این محقق با اشاره به خاصیت های محصول اظهار داشت: مسئله مهم در دارورسانی به مغز، طراحی سامانه دارویی كارامد با اندازه مناسب جهت عبور از سد خونی مغزی است كه در تولید محصول این طرح، از نانو ذرات لیپیدی جامد هدفمند و عصاره گل محمدی استفاده شده است.
جعفری اشاره كرد: نانو ذرات لیپیدی كره هایی با اندازه نانومتری هستند. خاصیت چربی دوست بودن این ذرات سبب تسهیل عبور آنها از میان سد خونی مغزی برای ورود به مغز میگردد. با عنایت به اندازه و تركیبات به كار رفته در تولید این ذرات، مزایایی جهت انتقال دارو به مغز دارند كه نهایتا سبب افزایش جریان دارو به مغز و كاهش ورود آن به سایر اندام ها میگردد.
وی با اشاره به اینكه این دارو نقش تقویت كنندگی در مغز دارد، اظهار داشت: تست های حیوانی روی ۲۰۰ «رت» انجام شده و حافظه كوتاه مدت و طولانی مدت سطح افسردگی و استرس حیوان را بررسی كردیم.
این محقق اضافه كرد: در این كپسول هیچ نوع ماده شیمیایی استفاده نشده و هیچ ضرری ندارد.
به گزارش شاه بلاگ به نقل از مهر، طرح «مكمل دارویی و گیاهی تقویت كننده حافظه و بهبود فراموشی» با همكاری دكتر بهمن ابراهیمی، دكتر اشرف السادات حاتمیان اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران و مولود جلیلی شاه منصوری فارغ التحصیلان نانو بیوتك در دانشگاه تهران به نتیجه رسیده است.

1397/09/25
14:20:33
5.0 / 5
4328
تگهای خبر: پیشرفت , تولید , جهان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است