ساخت نانوحامل دارو با استفاده از ویروس های بی خطر

ساخت نانوحامل دارو با استفاده از ویروس های بی خطر به گزارش شاه بلاگ پژوهشگران با استفاده از ویروس های غیربیماری زا، نانوذراتی ساختند كه قابلیت حمل دارو را دارد. این نانوذرات غیرسمی و زیست سازگار هستند.به گزارش شاه بلاگ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، ویروس ها، عامل خیلی از بیماری ها همچون آنفولانزا و ایدز هستند اما همه گونه های ویروسی، بیماری زا نبوده و بعضی از آنها می توانند برای ساخت دارو مورد استفاده قرار گیرند. یافته های اخیر محققان نشان داده است كه ویروس ها را می توان بعنوان حامل استفاده نمود.
محققان مؤسسه علم و فناوری هند در بنگولار و دانشگاه «سری ونكاتسوارا» نانوذراتی ساختند كه قادر به رهایش دارو در سلول های پستانداران است. آنها از نوعی ویروس موسوم به ویروس موزائیك سسبانیا برای این كار استفاده كردند.
ویروس ها دارای پوششی از جنس پروتئین هستند كه به آن «كپسید» گفته می شود كه درون این كپسید اطلاعات ژنتیكی ویروس نهفته است. به علت ابعاد كوچك ویروس، می توان آنها را بعنوان نانوذرات به كار گرفت تا تركیبات دارویی را با خود حمل كنند.
در مقاله ای كه محققان در نشریه Archives of Virology به چاپ رساندند، نشان دادند كه می توان از برچسب های فلوئورسانس برای نشان دار كردن ویروس موزائیك سسبانیا بهره برد كه با این كار امكان تصویربرداری از ویروس فراهم می شود.
تحقیقات پیشین نشان داده بود ویروس سسبانیا كه روی درخت هامینگبرد تأثیر می گذارد، گزینه مناسبی برای ساخت نانوذرات است چون كه نسبت به افزودن اسیدهای آمینه مقاوم است. اسیدهای آمینه معمولاً در خیلی از داروها و رنگ ها وجود دارد.
در این پروژه محققان با استفاده از این ویروس موفق به ساخت نانوذرات ویروسی شدند كه قابلیت شناسایی سایت هدف را از راه كپسید خود دارد. این كپسید قابل اصلاح است به صورتی كه با تغییر ساختار شیمیایی كپسید می توان آنرا به گونه ای طراحی كرد كه به مولكول از پیش تعیین شده متصل شود.
این گروه موفق به اتصال رنگ فلوئورسانس الكس فلور به ساختار خارجی كپسید شده و همینطور رنگ سیانین ۵.۵ را به سطح داخلی كپسید متصل كردند. این نانوذرات روی سلول ها مورد آزمایش قرار گرفتند و محققان نشان دادند كه ویروس ها غیرسمی و زیست سازگار بوده و می توانند در مقیاس صنعتی هم تولید شوند. محققان معتقدند كه در آینده می توان این نانوذرات را به گونه ای اصلاح كرد كه بتوان برای شناسایی و درمان در سلول های انسانی استفاده شوند.

1397/11/26
21:11:52
5.0 / 5
4144
تگهای خبر: پژوهش , توسعه , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است