پژوهشگران موسسه فناوری توكیو دنبال می كنند

بینش جدیدی درباره اسرار زندگی سلولی در زمین

بینش جدیدی درباره اسرار زندگی سلولی در زمین شاه بلاگ: پژوهشگران ˮموسسه فناوری توكیوˮ اهتمام دارند ریشه زندگی سلولی در زمین را در بررسی جدید خود مشخص كنند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تی تك، یكی از فرضیه های دانشمندان در مورد زمین این است كه محیط زیست قبل از آغاز زندگی روی این سیاره، مواد شیمیایی بسیاری را در بر داشته كه با یكدیگر به صورت تصادفی واكنش نشان می دادند اما معین نمی باشد كه چگونه از چنین تركیبات آشفته ای، ساختارهای پیچیده ای مانند سلول ظاهر می شوند.
گروهی از پژوهشگران "موسسه فناوری توكیو"(TITech) و "دانشگاه ملی مالزی"(UKM) در بررسی جدیدی نشان دادند كه گروهی از تركیبات شیمیایی موسوم به "آلفا هیدروكسی اسید"(AHAs) مانند "اسید گلیكولیك"(Glycolic acid) و "اسید لاكتیك"(Lactic acid)، به صورت خودجوش تركیب می شوند و با خشك شدن در دمای معتدل، به صورت قطرات كوچك پلی استر در می آیند. پژوهشگران احتمال می دهند در سواحل و گودال های ابتدایی كه در حال خشك شدن بوده اند نیز چنین فرآیندی رخ داده باشد.
این فرایند، نوع جدیدی از محفظه های سلول مانند را شكل می دهد كه می توانند مولكول های زیستی مانند "اسید نوكلئیك"(Nucleic acid) و پروتئین ها را محبوس كنند. این قطرات برخلاف بیشتر سلول های جدید می توانند بسادگی تركیب شوند و باردیگر شكل بگیرند؛ در نتیجه این احتمال وجود دارد كه در گذشته، میزبان سیستم های ژنتیكی و متابولیكی بوده باشند كه جهت زندگی ضروری هستند.
هم اكنون دانشمندان سراسر جهان، برای درك نحوه آغاز زندگی تلاش می كنند. همه عناصر زندگی در زمین همچون باكتری ها، از سلول تشكیل شده اند و سلول ها، لیپیدها، پروتئین ها و اسید نوكلئیك ها را در بر دارند. لیپید، غشای سلول را شكل می دهد كه تركیبات دیگر را كنار هم نگه می دارد و با محیط زیست تعامل برقرار می كند. نحوه تركیب مولكولی مانند شكل گیری سلول ها، هنوز یك راز باقی مانده است.


بیشتر پژوهش هایی كه در مورد آغاز زندگی انجام شده اند، بر نحوه شكل گیری مولكول ها و ساختارها توسط محیط زیست و تركیب آنها به صورت ساختار سلول های ابتدایی تمركز دارند اما امكان دارد مولكول های دیگری نیز وجود داشته باشند كه همراه با مولكول های زیستی روی زمین ابتدایی شكل گرفته باشند. این امكان نیز وجود دارد كه زندگی، با استفاده از مواد شیمیایی ساده ای شكل گرفته باشد كه ارتباطی با مولكول های زیستی ندارند و طی مراحل پیچیده ای شكل گرفته اند تا ساختار سلول های جدید را پدید آورند.
پژوهش های پیشین موسسه فناوری توكیو نشان داده اند كه دمای معتدل برای خشك كردن تركیبات آلی ساده مانند آلفا هیدروكسی اسید، آنها را ترغیب می كند كه به صورت خودجوش با یكدیگر تركیب شوند و به صورت تلفیقی از پلی استر درآیند. این گروه پژوهشی بر طبق بررسی های پیشین، گام دیگری در این زمینه برداشتند و این واكنش ها را زیر میكروسكوپ بررسی كردند. آنها در این بررسی دریافتند كه سیستم های پلی استر تركیبی، شكلی ژل مانند را درست می كنند و ساختارهای ساده ای شبیه به سلول ارائه می دهند.


چالش برانگیزترین بخش این بررسی، ارائه روش های جدیدی برای مشخص كردن خاصیت ها و عملكرد قطرات است برای اینكه قبل از این هیچ كس، این سیستم ها را تحلیل نكرده بود. "تونی جیا"(Tony Jia)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ما گروهی متشكل از متخصصان چند رشته را در اختیار داریم كه شیمی دان، زیست شیمی دان، متخصص علوم مواد و زمین شناس هستند.
بااینكه این گروه پژوهشی هم اكنون، بر درك ریشه های زندگی زمینی تمركز كرده اند اما قصد دارند یافته های پژوهش خودرا در حوزه های دیگری مانند داروسازی و پزشكی شخصی سازی شده نیز به كار ببرند. "جیم كلیوس"(Jim Cleaves)، از اعضای این گروه پژوهشی اظهار داشت: این پژوهش، نمونه خوبی از پروژه هایی است كه می توان آنها را با همكاری دانشمندان رشته های گوناگون انجام داد تا امكان درك یك پدیده جالب فراهم گردد.
نتایج این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.
منبع:

1398/05/02
11:53:28
5.0 / 5
4234
تگهای خبر: پژوهش , جهان , دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است