با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

كشف منبع بزرگی از متان در اعماق دریا

كشف منبع بزرگی از متان در اعماق دریا به گزارش شاه بلاگ پژوهشگران آمریكایی در بررسی های خود دریافتند كه منبعی غنی از متان در اعماق دریاها وجود دارد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهش جدید "موسسه اقیانوس شناسی وودز هول" (WHOI) آمریكا، شواهدی را در مورد شكل گیری متان ناشی از واكنش های شیمیایی روی زمین و شباهت منبع گاز متان زمین با منابع روی سیارات دیگر و ماه نشان داده است.
متان هم در سطح زمین و هم در اعماق دریا، نقش مهمی در تكامل ارگانیسم های ابتدایی بر عهده داشته است و در هر قسمت دیگری از منظومه شمسی، از قمر "اروپا" (Europa) در مشتری گرفته تا قمر" انسلادوس" (Enceladus) اورانوس، فرآیندی مشابه زمین را پشت سر گذاشته تا منبعی از انرژی را شكل دهد.
پژوهشگران قبل از این در بررسی های خود به این نتیجه رسیده بودند كه متان، از منافذ اعماق دریا منتشر می شود اما از آنجائیكه مقدار این گاز در جو بسیار زیاد است، منبع متان در اعماق دریا مانند یك راز باقی ماند.
"جفری سیوالد" (Jeffrey Seewald)، دانشمند موسسه وودز هول و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: شناسایی منبع متان در اعماق دریا، مشكلی است كه سال ها با آن دست و پنجه نرم كرده ایم.
از میان 160 صخره ای كه در اقیانوس های سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفتند، حدودا همه آنها مقداری متان در بر داشتند. "فریدر كلین" (Frieder Klein)، از متخصصان موسسه وودز هول و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: مواد ته نشین شده در اقیانوس، منبعی غنی از متان را شكل می دهند و ما از یافتن این مقدار متان در پوسته اقیانوس، شگفت زده هستیم.
دانشمندان، صخره ها را با استفاده از آزمایش "طیف سنجی رامان" (Raman spectroscopy) بررسی كردند تا بتوانند مایعات و مواد معدنی موجود در یك صخره را شناسایی كنند. آنها دریافتند كه حدودا همه نمونه های این آزمایش، مواد معدنی و گازهایی كه هنگام حركت آب در عمق اقیانوس شكل می گیرد، در بر دارند. بعد از سرد شدن مواد معدنی، آب محبوس شده در آنها، تحت تاثیر یك واكنش شیمیایی قرار می گیرد و هیدورژن و متان را شكل می دهد.
سیوالد اضافه كرد: ما در این بررسی ها، به منبعی غنی از انرژی شیمیایی دست یافته ایم.
نتایج این پژوهش، در مجله "مقالات آكادمی ملی علوم آمریكا" (PNAS) به چاپ رسید.1398/05/30
22:08:07
5.0 / 5
4719
تگهای خبر: پژوهش , جهان , دانش , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است