صدمین استاندارد حوزه نانو تدوین شد

صدمین استاندارد حوزه نانو تدوین شد به گزارش شاه بلاگ جشن تدوین صدمین استاندارد حوزه نانو كه توسط ستاد توسعه فناوری نانو ثبت شده در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو برگزار گردید.به گزارش شاه بلاگ به نقل از مهر، بعدازظهر امروز در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه نانو مراسمی تحت عنوان «تدوین صدمین استاندارد ملی» برگزار گردید.
در این مراسم سعید سركار دبیر ستاد نانو، آزیتا خضرایی مدیر كل ارزیابی استانداردهای سازمان ملی استاندارد حضور داشتند.
صدمین استاندارد تدوین شده تحت عنوان «روش آزمون تعیین مشخصات نانو مواد» است.

در حال حاضر این استاندارد از جانب ستاد نانو برای شماره گذاری به كمیته ملی سازمان استاندارد ارسال شده است.
صدمین استاندارد ملی از جانب ستاد توسعه فناوری نانو به كمیته نانوی سازمان ملی استاندارد در مورد «روش آزمون تعیین مشخصات نانو مواد» ارسال شد.
سعید سركار در این مراسم با اشاره به اینكه تابحال ۹۹ استاندارد دیگر در حوزه نانو به سازمان ملی استاندارد ارسال و تدوین شده است، اظهار داشت: این ماحصل هم افزایی ستاد نانو با سازمان ملی استاندارد است كه با این تلاش و همكاری به صدمین استاندارد رسیده ایم.
سركار با تاكید بر اینكه مقوله استاندارد، مقوله مهمی به حساب می آید، تصریح كرد: جنگ كشورها در تدوین استانداردها، اتفاق می افتد و كشورها تلاش دارند استانداردهای خویش را برپایه توانمندی های خود تدوین كنند.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو همواره كشورهای پیشرفته سطح تدوین استانداردهای خویش را بالا برده اند و بر این اساس استانداردهای خویش را به تدوین رسانده اند.
وی با تاكید بر موثر بودن استانداردها در پیشرفت كشور، تصریح كرد: ما حالا جایگاه خوبی در تدوین استانداردها داریم.
سركار اظهار داشت: آنها موتور محرك و پیشران توسعه تكنولوژی و توسعه بازار هستند؛ همینطور استانداردها محرك توسعه فناوری هستند و تسهیل توسعه فناوری برای پیشرفت صنایع بزرگ مقوله مهمی به حساب می آید.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو خاطرنشان كرد: شایسته نیست كه محصولات سنتی با كیفیت پائین و استانداردهای پائین عرضه شوند؛ استانداردها باید متناسب با قابلیت هایمان به تدوین برسند.
سركار اضافه كرد: مصرف كنندگان باید ملزم به استفاده از محصولات با كیفیت باشند كه خوشبختانه نانو بعنوان یك فناوری توانمند وارد عرصه تدوین استاندارد شده است تا محصولاتی با كیفیت و با قابلیت های چندبرابری به دست مردم برسد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: متأسفانه استانداردهای تشویقی الزامی و الزامی تدوین نشده اند چونكه این استانداردها می توانند منافع مصرف كننده را تأمین كنند كه این مقوله می تواند با حمایت سازمان ملی استاندارد، ایجاد شود. وی ادامه داد: به این واسطه، شركت های دانش بنیان بیشتر مورد توجه صاحبان صنایع قرار می گیرند. ازاین رو لازم است پیوند بین صنایع، شركت های دانش بنیان و سازمان ملی استاندارد، مستحكم شود.آزیتا خضرایی هم در حاشیه جشن تدوین صدمین استاندارد ملی نانو فناوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یكی از وظایف سازمان ملی استاندارد تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی و بروزرسانی آن است. به باعث قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد كه از سال ۱۳۹۶ توسط مجلس شورای اسلامی ابلاغ گردید، تعامل، همكاری و مشاركت دستگاه های اجرایی در این عرصه بسیار جدی شده است.
این همكاری بگونه ای است كه تدوین استانداردهای ملی با همكاری دستگاه های اجرایی صورت می گیرد. مدیركل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد با اشاره به همكاری سازمان استاندارد با ستاد فناوری نانو، تصریح كرد: در حوزه نانوفناوری تعاملات بسیار نزدیكی در ستاد نانوفناوری داریم و با همكاری این ستاد اولویت های استانداردسازی را تعیین كرده ایم. وی با تاكید بر شناسایی نیازهای برای تدوین استاندارد ها تصریح كرد: بطور قطع ارتباط و نزدیكی متخصصان با واحدهای تولیدی و دانش بنیان می تواند به ما برای شناسایی اولویت ها كمك نماید، بنابراین نخستین گام ما در تدوین استانداردهای ملی تعیین این اولویت ها است. مدیركل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد اظهار داشت: هم اكنون بیشتر از ۹۰ سال از تاسیس سازمان ملی استاندارد سپری شده و تابحال ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی تدوین شده است. خضرایی افزود: یك سوم استانداردهای تدوین شده از سال ۱۳۹۲ به بعد بوده است. این امر نشان داده است دستگاه های اجرایی، مصرف كنندگان و تولید كنندگان و همینطور مراكز علمی، تحقیقاتی و پژوهشگاهی با سازمان ملی استاندارد ارتباط پیدا كرده اند و ما را در تدوین استانداردها یاری كرده اند.

1398/07/19
19:09:00
5.0 / 5
4331
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است