اجرای مدل بلوغ دیجیتال به صورت علمی در همراه اول

اجرای مدل بلوغ دیجیتال به صورت علمی در همراه اول به گزارش شاه بلاگ عضو هیئت مدیره همراه اول اظهار داشت: مدل «بلوغ دیجیتالی» را به صورت علمی در اپراتور اول توسعه دادیم و الان در حال استفاده از آن هستیم.


به گزارش اداره كل ارتباطات شركت ارتباطات سیار ایران، مهدی غیناقی در پنل تخصصی «بانك ها، پرداختی ها و اپراتورها؛ رقابت یا شراكت» كه در جریان برگزاری پنجمین رویداد تراكنش ایران (ITE ۲۰۱۹) تدارك دیده شده بود، با اشاره به پتانسیل های بالقوه و بالفعل اپراتورهای تلفن همراه در زمینه عرضه تمامی خدمات دیجیتال، از لزوم همكاری بانك ها با اپراتورها برای تحول اكوسیستم بانكی و پرداخت دیجیتال گفت.
عضو هیئت مدیره همراه اول با اشاره به اینكه حالا در اپراتور اول تلفن همراه كشور ۸۷ میلیون مشترك رجیستر شده داریم، اظهار نمود: همراه اول در بین ۱۰۰۳ اپراتور فعال در عرصه بین المللی، رتبه ۱۷ را از منظر میزان مشترك دارد و همینطور بعنوان اولین اپراتور ارتباطی كشور، توانسته است پوشش ۱۰۰ درصدی ارتباطات را برای ایران عزیز فراهم آورد.
وی افزود: با توجه به سرمایه گذاری ۱۲ هزار میلیارد تومانی كه از سال ۱۳۹۳ روی توسعه موبایل باند پهن انجام دادیم كه عملا قسمتی از توسعه «شبكه ملی اطلاعات» بود، بعنوان اولین اپراتور ارتباطی توانستیم پوشش ۱۰۰ درصدی موبایل باند پهن را برای شهرهای كشور به ارمغان آوریم؛ حاصل چنین كاری فعالیت نزدیك به ۴۰ میلیون اسمارت فون در شبكه ماست.
غیناقی با اشاره به ظرفیت دیتای مصرفی ۱۳۱۴ پتابایت در سال ۱۳۹۷ توسط مشتركان شركت ارتباطات سیار ایران، اذعان كرد: انتظار داریم این ظرفیت برای سال جاری به ۲۰۰۰ پتابایت برسد.
وی همینطور با تاكید بر سرمایه گذاری ۴۳۰۰ میلیارد تومانی همراه اول امسال با هدف توسعه شاهراه های ارتباطی كشور كه در شرایط سخت تحریمی صورت گرفت، بیان كرد: برای اولین بار تكنولوژی نسل ۴.۵ ارتباطی را به كشور آوردیم كه انصافا كار بزرگی بود و در حالیكه خیلی از كشورهای اروپایی همچنان به این سطح از تكنولوژی دسترسی ندارند، اما ما توانستیم همپای كشورهای توسعه یافته حركت نماییم.
عضو هیئت مدیره شركت ارتباطات سیار ایران اشاره ای به برنامه استراتژی پنج ساله دوم همراه اول كه از شهریور سال قبل با رویكرد «تحول دیجیتال» شروع شده است، داشت و اظهار نمود: تمركز ما در این برنامه راهبردی روی سه حوزه Core، Near Core و Beyond Core است كه در سومین لایه به دنبال سرمایه گذاری در فرصت های دیجیتال هستیم.
وی افزود: بعنوان مثال اگر بخواهم از اقداماتی كه در حوزه Beyond Core و در رابطه با امور بانكی انجام شده است بگویم، چند سالی می شود مجموعه مستقلی را آماده كرده ایم اما مذاكرات مان با بانك مركزی و بانكهای مختلف راه به جایی نبرده است.
غیناقی با انتقاد نسبت به قابل فهم نشدن «تحول دیجیتال» خاطرنشان كرد: متأسفانه با وجود اینكه درباره این عبارت بسیار سخن گفته می شود اما فهم آن پیدا نشده است؛ تحول دیجیتال به منزله این نیست كه تنها كانال هایمان را دیجیتالی نماییم.
این عضو هیئت مدیره همراه اول اضافه كرد: ما در همراه اول كار خوبی كردیم و مدل «بلوغ دیجیتالی» یا Digital maturity را به صورت علمی توسعه دادیم و الان در حال استفاده از آن هستیم چونكه معتقدیم كه باید به این مفهوم، چند بعدی نگاه شود.
وی خاطرنشان كرد: تحقق تحول دیجیتال در گرو یكسری نیازمندی هاست؛ بعنوان مثال نمی توان برای تحول دیجیتال به شكل سیلویی عمل كرد چونكه این مفهوم در ابعاد ملی است و از این منظر تمامی صنایع باید پای كار حاضر باشند؛ نباید اینگونه باشد فرضا اپراتورهای ارتباطی برنامه تحول دیجیتال خویش را داشته باشند و بانك ها هم برنامه مختص خویش را و این دو صنعت از برنامه های یكدیگر بی اطلاع باشند.
غیناقی تصریح كرد: باید بدانیم كه در تكنولوژی نسل پنجم ارتباطی، دیگر فقط بحث تلكام مطرح نیست و پای پیوند تمامی صنایع در بین است؛ طبیعتا پیوند بین صنایع یكی از الزامات تحقق تحول دیجیتال است، در غیر این صورت تمامی طرفین متضرر می شوند؛ از این منظر وقتی بعضی می گویند اپراتورها یا بانك ها تهدید برای یكدیگر به حساب می آیند، باید گفت به هیچ عنوان اینگونه نیست.
عضو هیئت مدیره همراه اول تاكید اسناد بالادستی بر «تحول دیجیتال» را یكی دیگر از عوامل شفاف ساز استراتژی برنامه تحول دانست و تصریح كرد: اكوسیستم های مشترك بین بخش های مختلف در آینده و پیوند رگولاتوری های بخش مختلف صنعت هم از دیگر نیازمندی های تحقق برنامه تحول دیجیتال است.
وی اضافه كرد: تعیین تكلیف تكنولوژی هم همچون موارد مهمی است كه باید توجه گردد و اینگونه نباشد كه فرضا در مواجهه با پدیده ارز دیجیتال، هنوز تكلیف ماینرها مشخص نباشد؛ رگولیشن (مقررات گذاری) باید زودتر از فرصت های بازار باشد و در این راستا باید از استراتژی های پسیو (غیرفعال) فاصله بگیریم.
مباحثی همچون امنیت، آموزش، تغییر DNA پرسنل و پیوند مشترك صنایع با هدف كاهش ریسك سرمایه گذاری ها همچون عوامل دیگری بود كه غیناقی از آنها بعنوان الزامات تحقق تحول دیجیتال نام برد.


1398/09/03
10:03:43
5.0 / 5
4429
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است