به ابتكار شهرداری تهران انجام می شود؛

اجرای طرح شنبه های بدون پسماند در پایتخت

اجرای طرح شنبه های بدون پسماند در پایتخت شاه بلاگ: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از اجرای طرح «شنبه های بدون پسماند» در پایتخت آگاهی داد.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند، صدرالدین علیپور با اشاره به اینكه یكی از مهم ترین چالش های كلانشهرهای جهان همچون تهران، بحث مدیریت پسماند و كاهش تولید زباله است، اظهار داشت: واقعیت این است كه طبق آمارهای موجود، تهرانی ها دو برابر میانگین جهانی زباله تولید می كنند، این بدان معناست كه در دهه های گذشته فرهنگ سازی مناسب درباب كاهش تولید و تفكیك پسماند از مبدا صورت نگرفته است و نتیجه این امر چیزی جز صرف هزینه های گزاف برای جمع آوری و دفع و ایجاد پدیده زباله گردی و تخریب محیط زیست نیست.

وی با اشاره به اینكه برای حل مساله پسماند، مدیریت شهری پایتخت طی ماه های گذشته اجرای طرحی با عنوان كاپ (كاهش پسماند) را آغاز نموده است، عنوان كرد: در این دوره از مدیریت شهری شاهد كاهش تولید پسماند در پایتخت از روزانه 7 هزار و 500 تن به 5 هزار و 300 تن بودیم كه قسمتی از این كاهش نتیجه اقداماتی است كه در چارچوب طرح كاپ انجام می شود؛ اقداماتی همچون ساماندهی پسماندهای حجیم مانند شیشه، لاستیك و سرشاخه در مبدا و تفكیك پسماند در مخازن مجزا كه در ساختمان های اداری، آموزشی و شهرك های مسكونی صورت می گیرد.
ادامه روند كاهشی تولید پسماند با اجرای طرح كاپ در پایتخت
علیپور به نتایج اجرای طرح كاپ اشاره و عنوان كرد: واقعیت این است كه با اجرای گسترده این طرح روند كاهشی تولید پسماند در تهران ادامه پیدا می كند. ضمن اینكه پسماند تر یا آلی باقیمانده خلوص بهتری خواهد داشت و كمپوست بهتری حاصل می شود. بااینكه هم اكنون نیز كیفیت كمپوست تولیدی ما بسیار مطلوب است و در مناطق مختلف شهرداری استفاده می شود.

وی افزود: نكته حائز اهمیت در اجرای طرح كاپ این است كه در چارچوب این طرح پسماندهای باقی مانده كه مناسب تفكیك و كمپوست نیست هم تحت عنوان «ریجكت» با افزایش ظرفیت زباله سوز تبدیل به انرژی خواهد شد.

بگفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران؛ با ادامه این روند در نهایت می توانیم دفن را به حداقل و در شكل ایده آل به صفر برسانیم.

علیپور در بخش دیگری از اظهارات خود به یكی از ابعاد جدید طرح كاپ كه برای اولین بار انجام می شود، پرداخت و اشاره كرد: یكی از تجربیات جهانی در بحث كاهش تولید پسماند اجرای طرح هایی چون یك روز بدون پسماند است. در همین راستا، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در نظر دارد تا طرح «شنبه های بدون پسماند» را در پایتخت اجرا نماید. در چارچوب این طرح، شهروندان این فرصت را دارند كه در طول هفته پسماندهای خشك خودرا به روش های علمی كه به آنها آموزش می دهیم فشرده سازی و تفكیك كنند و در ابتدای هفته در اختیار نیروهای سازمان پسماند قرار دهند و در ازای آن مبلغی را دریافت نمایند.

وی در توضیح دلیلهای اجرای طرح شنبه های بدون پسماند اظهار داشت: بر این باور هستیم كه اجرای طرح كاپ زمانی نتیجه بخش خواهد بود كه بتوانیم آحاد شهروندان را با آن همراه نماییم و فرهنگ درست پسماند را در ذهن مردم نهادینه سازیم. بطور قطع، یكی از بازوهای اجرایی ما دراین زمینه دانش آموزان هستند. آموزش به این گروه نه تنها به كاهش تولید پسماند در سال های آینده كمك می نماید بلكه سبب می شود هر یك از آنها مروج و مبلغ این فرهنگ در خانواده خود باشند.
حمایت از مدارس برای ترویج فرهنگ كاهش تولید زباله و تفكیك پسماند از مبدا
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران این را هم اظهار داشت: با همین رویكرد، طرح شنبه های بدون پسماند در گام اول در مدارس اجرا می گردد و دانش آموزان این فرصت را دارند تا در ابتدای هفته پسماند خشك را تحویل دهند و در مقابل شهرداری تهران مبلغی را برای ترویج فرهنگ كاهش تولید زباله و تفكیك پسماند از مبدا در اختیار مسئولان مدارس قرار دهد.

علیپور با تاكید بر اینكه هم اكنون نیز طرح تفكیك پسماند از مبدا و جمع آوری آن، با جدیت در بیشتر از 50 درصد از ساختمان های اداری و شهرك های مسكونی پیگیری می شود، عنوان كرد: در نظر داریم تا در گام بعدی این طرح را در تمامی مجتمع های مسكونی اجرا نماییم.

او در آخر با اشاره به اینكه اجرای طرح «شنبه بدون پسماند» با این هدف صورت می گیرد كه در یك روز از هفته پسماندهای خشك تفكیك شده با حداكثر ظرفیت و با مكانیزم های تشویقی جمع آوری شوند، اشاره كرد: بطور قطع، اگر شهروندان با ابعاد محیط زیستی تولید حجم بالای زباله و هزینه های گزافی كه این امر به شهر تحمیل می كند آگاه شوند، در اجرای طرح همكاری و مشاركت خواهند كرد.منبع:

1398/11/26
21:17:17
5.0 / 5
4081
تگهای خبر: بین الملل , تولید , جت , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است