اندازه گیری صدای تركیدن حباب توسط محققان فرانسوی

اندازه گیری صدای تركیدن حباب توسط محققان فرانسوی به گزارش شاه بلاگ محققان ˮدانشگاه سوربنˮ (Sorbonne Université) و ˮدانشگاه لیلˮ (University of Lille) فرانسه در مطالعه اخیرشان موفق به اندازه گیری صدای یك حباب صابون حین تركیدن شدند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، تیمی از محققان دانشگاه سوربن دانشگاه و دانشگاه لیل صداهایی را كه هنگام تركیدن حباب صابون ایجاد می شود را اندازه گیری كرده اند. این گروه در مطالعه خود كه در مجله" Physical Review Letters" انتشار یافت، نحوه انجام این كار را توضیح داده اند.
از آنجائیكه دانشمندان به دنبال درك فرآیندهای حوادث بزرگ مانند فوران آتشفشان هستند، آنها اغلب به آزمایش رویدادهای كوچكتر كه فرآیند رخدادشان همانند انها است، روی می آورند برای مثال به تازگی محققان فرانسوی در مطالعه اخیرشان با انجام آزمایشی بر روی حبابها درك خویش را از این فرآیند افزایش داده اند.
محققان برای به دست آوردن دیدگاه بهتری در مورد تركیدن حباب، محیطی را ایجاد كردند كه حبابها مكررا ایجاد میشدند و سپس میتركیدند. محققان طی این مطالعه با استفاده از دوربین های پر سرعت از این عملیات فیلمبرداری كردند و صداهایی را كه حین تركیدن ساطع میشد را هم با استفاده از میكروفن های حساس ضبط كردند.
محققان با مشاهده فیلم حالت آهسته (slow motion) حبابهایی كه در حال تركیدن بودند دریافتند كه تركیدن حباب بعد از اولین گسستگی ایجاد میشود. با ادامه گسستگی، ساختاری كه دیواره های حباب ها را تشكیل می داد، آغاز به جمع شدن در امتداد مرزی كه زمانی این دیوارها وجود داشت، كرد. بعد از انجام این كار، ساختار دیواره ضخیم تر شد و بیشتر موادی را كه دیوارهای حباب تشكیل داده بودند، جذب كرد و چون دیوارها جمع می شدند، هوای درون حباب به بیرون رانده شد. این امر به این علت است كه هوای داخل حباب به علت نیروهای مویرگی ناشی از كشش سطحی، تحت فشار كمی قرار دارند. سرانجام، دیوارها همه فرو ریختند و مایع باردیگر به محلول صابونی كه برای ساخت حبابها از ان استفاده می شد تبدیل شد.
محققان همینطور دریافتندهنگامیكه سوراخی در حباب ایجاد میشد، نیروهایی كه آنها را در كنار هم نگه میداشتند، نامتوازن میشدند و در نتیجه این مورد سبب میشد این سوراخ و یا حفره گسترده تر شود.
بعد از ان محققان با گوش دادن به صداهای ضبط شده دریافتند كه حبابها حین تركیدن می توانند دو صدای مجزا را ایجاد كنند كه یكی از انها لحظه فرو ریختن دیواره آنها و دیگری هم لحظه خروج هوا از آنها بود. سپس با استفاده از صداهایی كه ضبط كرده بودند، آنها مدلی را تهیه كردند و توسط ان توانستند میزان ضخامت دیواره های حباب را هم اندازه گیری كنند.
1398/12/14
13:55:50
5.0 / 5
3745
تگهای خبر: دانش , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است