فناوری هایی كه برای داشتن بدنی سالم ضروری هستند

فناوری هایی كه برای داشتن بدنی سالم ضروری هستند به گزارش شاه بلاگ در دنیای امروز برنامه ها و فناوری های بسیاری توسعه داده شده اند كه می توان از آنها برای آگاهی داشتن از بدن مان و داشتن بدنی سالم استفاده نمود.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، علاوه بر برخی اپلیكیشین ها كه می توان از آنها برای داشتن اندامی متناسب و بدنی سالم استفاده نمود برخی فناوری ها هم توسعه داده شده اند كه در كنار آن برنامه ها می توانند به افراد در رسیدن به هدفشان كه داشتن بدنی سالم و مقاوم است، كمك كنند. در اینجا برخی از این تكنولوژی ها را برایتان معرفی خواهیم كرد.

نظارت بر قلب


نبض شما میزان ضربان قلب شما در هر دقیقه است. داشتن ضربان قلب نسبتا پایین در حالت استراحت به صورت كلی به این مفهوم است كه شما یك قلب قوی دارید كه می توانید مقدار كافی خون را با حداقل تلاش در بدن خود پمپاژ كنید.
سنسورهای مختلفی به تازگی توسعه داده شده اند كه یكی از آنها تتوهای هوشمند ساخت دانشمندان دانشگاه تگزاس است. دانشمندان دانشگاه تگزاس یك تتوی الكترونیكی فوق نازك با دو سنسور برای نظارت بر شرایط قلب توسعه داده اند. این دستگاه شامل دو سنسور نواری نازك است. یكی از این حسگرها از طلا و پلاستیك های پلی اتیلن ترفتالات(PET) و دیگری از پلیمر شناخته شده به اسم پلی وینیلیدین فلوراید(PVDF) ساخته شده است. دومی فیزوالكتریك است، به این مفهوم كه وقتی در معرض فشار مكانیكی قرار بگیرد بار الكتریكی تولید می كند.
هر دو سنسور به یك ورق نازك از پانسمان پزشكی شفاف متصل می شوند. این تتوی الكترونیكی به صورت موقت به قفسه سینه بیمار چسبانده می شود و به علت انعطاف پذیر بودن، با حركت بیمار همگام می شود و بنابراین سبب هیچ ناراحتی و مزاحمت نمی گردد و می تواند چندین روز بر روی سینه بیمار باقی بماند. هم اكنون دستگاه باید در پایان به كامپیوتر متصل شود، اما در آینده نزدیك خواهد توانست داده ها را به صورت بی سیم به یك برنامه در یك گوشی هوشمند منتقل كند. همانطور كه قبلاً ذكر شد، تتوی الكترونیكی به دو شیوه عمل می كند، به این مفهوم كه از دو سنسور خود برای نظارت بر قلب از راه الكتروكاردیوگرافی(ECG) یا نوار قلب و لرزه تپش نگاری(SCG) استفاده می نماید.
روش ECG كه اغلب مردم با آن آشنا هستند، شامل ضبط فعالیت الكتریكی قلب است كه با هر ضربان قلب تولید می شود. از جانب دیگر SCG ارتعاشات قفسه سینه را با هر تپش قلب اندازه گیری می كند. به قول محققان، SCG بعنوان یك فرم كنترل كیفیت عمل می كند كه دقت قرائت های ECG را مشخص و تایید می كند.


نظارت بر خواب


داشتن یك خواب خوب، آرزوی همه انسان هاست. تابحال خیلی از شركت های فناوری تلاش كرده اند ابزار كارآمدی عرضه كنند تا به كاربران خود كمك كنند خواب خوبی داشته باشند.
شركت فرانسوی "اورگو گروپ"(URGO Group)، یك چاره غیرتهاجمی عرضه كرده تا خوابیدن بهتر را به مغز آموزش دهد. این شركت، نوعی سربند معروف به "اورگونایت"(UrgoNight) طراحی نموده كه با استفاده از بررسی نوار مغزی كاربر و ورزش های مغزی مبتنی بر یك اپلیكیشن، خواب راحت را به مغز می آموزد. كاربرانی كه می خواهند خواب راحتی داشته باشند، باید "اورگونایت" را به مدت ۲۰ دقیقه در روز و سه بار در هفته به سر خود ببندند.
این كار باید در سه ماه تكرار شود تا بازخورد مثبتی داشته باشد. این ابزار می تواند فرآیندهای مغزی و فعالیتهای ذهنی را نشان دهد و امواج مغزی منتشر كند كه با خواب راحت در ارتباط هستند. گفته شده كه "اورگونایت" می تواند به كاربران كمك نماید ۴۰ درصد زودتر به خواب بروند و بیدار شدن در نیمه شب را تا ۵۳ درصد می كاهد.


نظارت بر مغز


خیلی از ورزشكاران از نوعی از فناوری برای ارتقای عملكرد خود استفاده می نمایند اما برخی از این تكنولوژی ها به طور خاصی غیرعادی هستند. شركت "هالو نوروساینس" اعلام نموده كه ورزشكاران می توانند از هدفون ورزشی "هالو "(Halo) برای ارتقای تأثیر تمرینات خود استفاده می نمایند.
این دستگاه پوشیدنی به منظور تحریك قشر حركتی مغز برای تجربه یك حالت زودگذر انعطاف پذیری بیش از اندازه طراحی شده كه در این حالت می تواند به طور موثرتری اتصالات عصبی بسازد. برای مثال اگر ورزشكار در بحبوحه تمرینات قدرتی باشد، می تواند در زمان سریع تری با وزنه های سنگین تر كار كند. هدفون هالو از تحریك نورونی برای بهبود عملكرد مغز استفاده می نماید و در كارآزمایی های اولیه به اعضای یك تیم اسكی آمریكایی كمك كرد تا عملكرد بهتری را به نمایش بگذارند.


نظارت بر شاخص توده بدن


شاخص توده بدنی یا بی ام آی(BMI) سنجشی آماری برای مقایسه وزن و قد یك فرد است. در واقع این سنجش میزان چاقی را اندازه گیری نمی كند بلكه ابزاری مناسب می باشد تا سلامت وزن فرد با عنایت به قدش تخمین زده شود. این شاخص در میان سال های ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۰ توسط آدولف كوتله دانشمند بلژیكی ابداع شد.
محققان موفق به توسعه اولین دستگاه "تحلیل امپدانس الكتریكی- زیستی"(BIA) قابل حمل در جهان شدند. به تازگی محققان توانستند نخستین دستگاه "تحلیل مپدانس الكتریكی-زیستی" قابل حمل در جهان را توسعه دهند، این دستگاه افراد را قادر می سازد تا از سلامت خود آگاه شوند و شاخص توده بدن خویش را اندازه گیری كنند. تعدادی از پژوهشگران و طراحان با استعداد موفق به توسعه دستگاهی به نام "RIDM" شدند كه توسط آن افراد می توانند از سلامت شخصی خود آگاه شوند.
این دستگاه كوچك و قابل حمل تركیبات بدن افراد را اندازه گیری كرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. RIDM نخستین دستگاه تحلیلی امپدانس الكتریكی- زیستی قابل حمل در جهان است. این دستگاه به اندازه كف دست است و دقت اندازه گیری آن هم معادل دستگاه های شركت InBody است. چندین سال است افرادی كه مایلند میزان چربی بدن و شاخص توه بدنی خویش را بدانند از دستگاه های InBody استفاده می نمایند، اما حالا می توانند از دستگاه دقیق RIDM برای اندازه گیری میزان درصد چربی بدنشان استفاده كنند.
هزینه استفاده از دیگر دستگاه ها بسیار زیاد است و میزان دقت آنها هم پایین است اما RIDM میزان آب بدن را بوسیله سنجیدن مقاومت الكتریكی بافت بدن، اندازه گیری می كند. آزمایشات محققان نشان داد كه RIDM می تواند شاخص تراكم استخوان را با دقت ۹۴ درصد اندازه گیری نماید. هم اكنون این دستگاه دقیق ترین روش تجزیه و تحلیل شاخصهای بدن در جهان است. دستگاه RIDM می تواند پنج ناحیه از بدن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. دستگاه های دیگر در تشخیص فرم بدن كاربران دقیق نیستند اما دستگاه RIDM با استفاده از اندازه گیری های چند فركانسی فاقد این مشكل است و قادر به اندازه گیری توده آب خارج سلولی و داخل سلولی است.
RIDM همراه یك برنامه است كه توسط آن می تواند تركیبات بدن افراد را اندازه گیری نماید. RIDM به كاربران داده هایی بیشتر از توده وزنی شامل میزان عدم تعادل بدن، توده خشكی خالص، میزان متابولیسم پایه و چربی احشایی(شكم) را هم در اختیار كاربر قرار می دهد.


اپلیكیشن محاسبه كالری


محاسبه كالری غذا، روش موثری در مدیریت وزن است. اگر بدانید كه برای رسیدن به وزن مورد نظر خود، باید چقدر كالری مصرف كنید، این كار را راحت تر انجام خواهید داد. به گزارش "سازمان جهانی بهداشت"(WHO)، تعداد ۱.۹ میلیارد بزرگسال در سال ۲۰۱۶ اضافه وزن داشتند و این رقم هم اكنون بالاتر رفته است.
شاید بزودی بتوان با كمك یك اپلیكیشن جدید، میزان كالری و مواد مغذی غذاها را تنها با عكس گرفتن مشخص كرد. پژوهشگران فرانسوی، نوعی اپلیكیشن عرضه كرده اند كه می تواند میزان كالری غذا را تنها از روی عكس آن محاسبه كند. این اپلیكیشن معروف به "فودوایزر"(Foodvisor) می تواند تركیبات غذا را بررسی و كالری های آنرا محاسبه كند.
اپلیكیشن فودوایزر، با نرم افزارهای اندروید و iOS كار می كند و كاملا مجانی است. این اپلیكیشن می تواند بعد از ثبت تصویر غذا، آنرا تحلیل كند و اطلاعاتی شامل میزان كلی كالری، چربی، پروتئین ها، كربوهیدرات ها و فیبرهای موجود در آن عرضه دهد؛ در نتیجه امكان كاهش وزن و محاسبه تركیبات مورد نیاز امكان پذیر می شود. كاربر باید وزن، قد، جنسیت و سن خویش را در اپلیكیشن ثبت كند تا برنامه مورد نیاز او عرضه شود.
این اپلیكیشن در انگلستان آزمایش شد و نتایج آن با اپلیكیشن هایی مانند "مای فیتنس پل" مورد مقایسه قرار گرفت. در این آزمایش مشخص شد كه فودوایزر می تواند همه نوع ماده غذایی را با دقت بالا تحلیل كند، اما هنوز برای ثبت دقیق تر باید روی آن كار كرد.
1399/01/05
13:52:03
5.0 / 5
3804
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است