تولید یك سلول خورشیدی كه از موی انسان نازك تر است

تولید یك سلول خورشیدی كه از موی انسان نازك تر است شاه بلاگ: پژوهشگران استرالیایی موفق به توسعه یك سلول خورشیدی انعطاف پذیر شدند كه می تواند در فناوری های پوشیدنی آینده مورد استفاده قرار گیرد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، محققان دانشگاه "موناش"(Monash) یك سلول خورشیدی نازك و منعطف تولید كردند كه یك دهم ضخامت موی انسان است و ضخامت آن به ۰.۳ میكرومتر می رسد.
سلول خورشیدی یك قطعه الكترونیكی است كه به كمك اثر فوتوولتاییك، انرژی نور خورشید را مستقیماً به الكتریسیته تبدیل می كند.
"اثر فوتوولتاییك" (Photovoltaic effect) به مدلول تولید شدن ولتاژ یا جریان الكتریكی متناظر با آن در ماده به سبب در معرض نور قرار گرفتن است.
همانطور كه در تصویر مشاهده می كنید، وزن این سلول خورشیدی به حدی كم است كه می تواند روی یك گل قرار بگیرد.


از همه مهم تر، قدرت خروجی آن در هر گرم ۹.۹ وات است و ممكنست از قدرت كافی برای جهت استفاده در یك ساعت هوشمند برخوردار باشد.
این فناوری می تواند برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد چونكه آزمایشات آن نشان داده بعد از ۴ هزار و ۷۰۰ ساعت استفاده، تنها ۴.۸ درصد تحلیل پیدا می كند و ۲۰ هزار ساعت را با پایین ترین میزان تحلیل دوام می آورد.
البته پژوهشگران دانشگاه موناش گفته اند كه عمر مفید آن حدود ۱۱.۵ سال است.
این پژوهشگران در نظر داشتند موادی با قابلیت جذب نور توسعه دهند كه از نظر مكانیكی هم قوی هستند و هم می توانند بیشترین بازده تبدیل انرژی از سلول های آلی را داشته باشند كه این میزان به ۱۳ درصد می رسد.
البته این میزان پایین تر از میزان تبدیل انرژی دربسیاری ازسلول های خورشیدی قدیمی است ولی جهت استفاده در ساعات هوشمند كافی است.
بدین سان می توان این سلول خورشیدی را در ساعات هوشمند به كار گرفت.
نكته مثبت این فناوری این است كه ساخت آن به لطف فناوری چاپ مداوم آسان است.
تیم تحقیقاتی این پروژه در نظر دارند تكنولوژی جدید سلول خورشیدی خودرا به مراحل تجاری سازی برسانند ولی اختراعاتی از این دست به سال ها زمان برای اجرایی شدن نیاز دارد.
از مزایای این اختراع می توان اظهار داشت: این سلول خورشیدی می تواند به ساخت فناوری های پوشیدنی بیشتری منجر شود كه تنها به باتری های كوچك نیاز پیدا می كنند.
این امر سبب می شود این فناوری های پوشیدنی مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار گیرند.
منبع:

1399/01/30
19:59:54
5.0 / 5
3457
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است