آزمایش سلاح های ضد ماهواره روسیه و شكایت آمریكا؛

موشكی كه ماهواره ها را از مدار بیرون می كشد!

موشكی كه ماهواره ها را از مدار بیرون می كشد! شاه بلاگ: فرماندهی نیروی فضایی ایالات متحده یك موشك روسی را كه برای بیرون آوردن ماهواره ها از مدار طراحی شده است، شناسایی و ردیابی كرده و این حركت روسیه را محكوم نمود.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، نیروی فضایی ایالات متحده(USSF) گزارش داده است كه روسیه یك موشك ضد ماهواره موسوم به "ASAT" را آزمایش و پرتاب كرده است. فرماندهی فضایی ایالات متحده این سلاح را با قابلیت از بین بردن ماهواره ها در مدار زیرین زمین(LEO) در تاریخ ۱۵ آوریل كشف و ردیابی كرده است.
سلاح های ضد ماهواره حتی پیش از پرتاب نخستین موشك اسپوتنیك(Sputnik) در سال ۱۹۵۷ در حال توسعه بوده اند. همانطور كه از نام آنها پیداست، وظیفه آنها نابودی ماهواره ها با مقاصد نظامی یا تهدید بودن برای سایر فضاپیماها یا جلوگیری از سقوط ماهواره ها بر روی مناطق پرجمعیت روی زمین است.
سلاح های ضد ماهواره در طول ۶۰ سال قبل اشكال مختلفی به خود گرفته اند، بااینكه محبوبیت آنها بین قدرت های اصلی نظامی هیچ گاه زیاد نبوده است، برای اینكه لطمه پذیری ماهواره های مداری موجب می شود كه آنها در معرض حمله تلافی جویانه قرار بگیرند.
پرتاب موشك ضد ماهواره اخیر روسیه از نوع ضد ماهواره صعود مستقیم بود، به این معنا كه این موشك از زمین یا از یك هواپیما پرتاب شده است تا مستقیما مسیر ماهواره هدف را قطع كند.
طبق گفته نیروی فضایی آمریكا، این آزمایش در روز چهارشنبه و بعد از پرتاب موشك سایوز در نوامبر گذشته كه یك ماهواره را به مدار منتقل كرد و متعاقباً به دو قسمت تقسیم شد، انجام شد.


این دو ماهواره بعداً بعنوان "COSMOS ۲۵۴۲" و "COSMOS ۲۵۴۳" شناخته شدند و اواسط ژانویه خودرا به نزدیكی ماهواره آمریكایی "USA-۲۴۵" رساندند. چنین رفتاری شبیه به استفاده از این ماهواره ها بعنوان سلاح های ضد ماهواره ای به نظر می آید، چونكه احتمال دارد این تطبیق مدار با ماهواره هدف، پیش از از بین بردن آن با یك انفجار، ضربه مستقیم، لیزر، پرتابه یا اختلال و از كار اندازی رادیویی انجام شده باشد.
ژنرال "جان دبلیو جی ریموند" می گوید: این آزمایش، تازه ترین عمل مغرضانه روسیه برای محدود كردن توانایی های فضایی ایالات متحده است. فضا برای همه ملل و زندگی ما بسیار مهم می باشد. سیستم های فضایی در این زمان بحران به وجود آمده توسط بیماری همه گیر كووید-۱۹ كه صنایع، حمل و نقل و ارتباطات جهانی را تحت تاثیر قرار داده، مهم هستند.
وی ادامه داد: این یك علاقه و مسئولیت مشترك بین همه ملت های دارای فناوری فضایی برای ایجاد شرایطی امن، پایدار و عملیاتی برای انجام كارهای فضایی همچون كارهای تجاری، مدنی و امنیتی است.
منبع:

1399/01/31
11:57:05
5.0 / 5
3160
تگهای خبر: امنیت , تاریخ , توسعه , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است