ابداع روشی جدید برای رساندن مواد مغذی به گیاهان

ابداع روشی جدید برای رساندن مواد مغذی به گیاهان شاه بلاگ: پژوهشگران موسسهˮ ام.آی. تیˮ بتازگی دریافته اند میكرو سوزن های ساخته شده از مواد مبتنی بر ابریشم می توانند بافت های گیاهان را برای ارسال ریز مغذی ها، هورمون ها یا ژن ها مورد هدف قرار دهند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان آمریکایی رویکرد جدیدی را برای کمک به پیشرفت درک بنیادی زیست شناسی گیاه و تسریع در مهندسی گیاه ارائه کرده اند. آنها روشی را برای ارسال مواد به بدنه گیاهان لطمه دیده و نجات زندگی آنها عرضه کرده اند.
در این مطالعه آنها از مجموعه ای از میکروسوزن ها به نام "فیتواینجکتور" (phytoinjectors) استفاده کردند. این فیتواینجکتورها از یک ماده زیستی مبتنی بر ابریشم ساخته شده که قادر می باشد مواد مغذی، دارو یا سایر مولکول ها را به قسمت های خاصی از بافت گیاه منتقل کند.
این فیتواینجکتور را می توان به ریشه ها، ساقه ها، برگ های یا به آوند یا بافت آبکش گیاه تزریق کرد.
بافت آبکش ( Phloem) به بافت زنده ای در گیاهان آوندی که مواد غذایی آلی را (به ویژه شکری به نام سوکروز) به همه نقاطی که گیاه آنرا لازم دارد می رساند گفته می شود.
این امر به پژوهشگران اجازه می دهد مواد دفع آفات را به گیاهان تزریق کنند. استفاده از سوزن های بزرگ روشی بسیار تهاجمی است و منجر به لطمه رساندن به گیاه می شود. آنها برای پیدا کردن یک جایگزین از میکروسوزن ها و روش فیتواینجکتور استفاده کردند.
برای آزمایشات، دانشمندان از گیاهان گوجه فرنگی و توتون استفاده کردند. آنها با بهره گیری از روش مذکور، مواد را به بافت بدن آنها تزریق کردند. در این حالت، مولکول های فلورسنت در گیاه حرکت می کردند و از ریشه به برگ می رفتند.
آنها همین طور این مواد را به ارگانیسمی بنام آگروباکتریوم تزریق کردند تا DNA گیاه را تغییر دهند.
آگروباکتریوم نوعی باکتری گرم منفی است که توسط H. J. Conn شناسایی شد. این باکتری با بهره گیری از انتقال افقی ژن در گیاهان تومور به وجود می آورد. آگروباکتریوم تومفاسینس (Agrobacteriu tumefaciens) گونه ای از این جنس است که مورد مطالعه بیشتری قرار گرفته است. آگروباکتریوم به سبب توانایی اش در انتقال DNA بین خود و گیاهان به یک ابزار مهم در مهندسی ژنتیک تبدیل گشته است.
منبع:

1399/02/09
13:33:41
5.0 / 5
3022
تگهای خبر: پژوهش , پیشرفت , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است