دستگاه جمع آوری میكروپلاستیك ها از تایرهای خودرو!

دستگاه جمع آوری میكروپلاستیك ها از تایرهای خودرو! شاه بلاگ: یك دستگاه جالب به شكلی طراحی شده است كه بر روی رینگ خودرو نصب می شود و وظیفه جمع آوری میكروپلاستیك های تایرها را بر عهده دارد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در حالی که ممکنست ما از اگزوز خودرو بعنوان منبع اصلی آلودگی هوا یاد نماییم، از این نکته که لاستیک های خودرو نیز با انتشار میکروپلاستیک به شدت در آلودگی هوا غافل هستیم. یک دستگاه جدید که روی چرخ های خودرو نصب می شود، می تواند ذرات لاستیکی که از تایرها جدا می شوند را جمع آوری کند.
طبق تعریف، میکروپلاستیک ها خرده پلاستیک های کوچکتر از قطر 5 میلی متر هستند. آنها در کنار تولید شدن از لاستیک های خودرو، همین طور بعنوان میکرومهره های مورد استفاده در محصولاتی مانند خمیر دندان یا حتی با شستن لباس های دارای الیاف پلاستیکی وارد محیط زیست می شوند.
میکرومهره ها (Microbead‎) ذرات پلاستیکی جامدی هستند که ابعاد آنها در بزرگترین حالت از یک میلیمتر بیشتر نیست. آنها اغلب از پلی اتیلن ساخته می شوند اما می توانند از دیگر پلاستیک های پتروشیمی مانند پلی پروپیلن و پلی استایرن نیز ساخته شده باشند.


پلاستیک یکی از عوامل عمده آلودگی آب دریاها و اقیانوس ها شمرده می شود اما بر خلاف تصورات موجود تأثیرات دقیق میکروپلاستیک ها بر موجودات زنده و محیط زیست تا حدود زیادی برای دانشمندان نامشخص است. میکروپلاستیک ها اشیایی فوق العاده کوچک هستند که در نزدیکی سطح بستر یا بر روی ساحل دریاها و اقیانوس ها وجود دارند. در واقع آنها بعنوان اشیایی پلاستیکی که قطرشان کمتر از ۵ میلیمتر است شناخته می شوند. مطالعات صورت گرفته در دهه ۱۹۷۰ آغاز به بررسی سطح میکروپلاستیک ها در اقیانوس ها کردند و دریافتند که سطح بالایی از آنها در اقیانوس اطلس و سواحل ایالات متحده وجود دارد. امروزه ۸ میلیون تن ضایعات پلاستیکی به اقیانوس وارد می شود. ۲۵۰ هزار تن از این پلاستیک ها هم اکنون در دریا شناور است در حالی که بقیه آنها احتمالاً ته نشینی و شسته شدن از ساحل هستند.
بعد از ورود میکروپلاستیک ها به آبراه ها، این ذرات می توانند توسط ماهی ها خورده شوند که آنها نیز سپس توسط انسان خورده می شوند. همین طور در مورد میکروپلاستیک هایی که از لاستیک های خودرو ها تولید می شوند و بیشتر در خیابان های شهر وجود دارند، می توان آنها را استنشاق کرد و سبب لطمه می شوند.
گروهی از دانشجویان هنر و علوم بریتانیا دستگاهی موسوم به "The Tyre Collective" ساخته اند که میکروپلاستیک های تایرها را جمع می کند. آنها به رهبری پروفسور "رابرت شورتن" استاد کالج سلطنتی لندن یک نمونه اولیه ساختند که در مجاورت لاستیک خودرو و نزدیک به جایی که لاستیک، جاده را لمس می کند، قرار می گیرد.


این دستگاه می تواند روی همه تایرها تعبیه شود. با چرخیدن تایر، ذرات لاستیکی حامله از آن جدا می شوند و به صورت الکترواستاتیک در واحد ذخیره دستگاه جمع می شوند. این مخزن را می توان هر چند وقت تخلیه کرد، بدین سبب ذرات جمع آوری شده قابل بازیافت هستند.
بگفته پژوهشگران، ذرات جمع آوری شده کوچکتر از 50 میکرون می توانند در تولید لاستیک های جدید مورد استفاده قرار گیرند. همین طور ذرات بزرگتر کاربردهای بالقوه فراوانی شامل استفاده در فناوری چاپ سه بعدی، ساخت عایق صوتی، جوهر و رنگ دارند.
نمونه اولیه این دستگاه با موفقیت آزمایش شده و کارایی خودرا نشان داده است. پژوهشگران می گویند که امیدوارند هرچه زودتر این فناوری را تجاری کنند.
منبع:

1399/03/01
12:52:46
5.0 / 5
3199
تگهای خبر: پژوهش , تولید , خودرو , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است