با تلاش پژوهشگران آمریكایی و چینی ابداع شد

گلبول های قرمز مصنوعی كه از گلبول های قرمز طبیعی پیشی می گیرند

گلبول های قرمز مصنوعی كه از گلبول های قرمز طبیعی پیشی می گیرند شاه بلاگ: پژوهشگران آمریكایی و چینی در بررسی جدیدی توانستند گلبول های قرمز مصنوعی ارئه دهند كه عملكرد آنها از نمونه طبیعی هم بهتر است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران "دانشگاه نیومکزیکو" (UNM)، "آزمایشگاه ملی سندیا" (SNL) و "دانشگاه فناوری جنوب چین" (SCUT)، گلبول های قرمز مصنوعی ابداع نموده اند که همه خاصیت های کارآمد گلبول های قرمز واقعی را در بر دارند. این سلول های جدید می توانند اکسیژن یا داروها را با خود به سراسر بدن انتقال دهند، مواد سمی را احساس کنند و کارهای مفید دیگری از این دست را انجام دهند.
گلبول های قرمز خون با حمل اکسیژن و انتقال آن از ریه ها به بافت های گوناگون بدن، وظیفه مهمی را بر عهده دارند. آنها این کار را با کمک مولکول هایی موسوم به هموگلوبین انجام می دهند که از پروتئین های حاوی آهن استفاده می نمایند. گلبول های قرمز، خاصیت های ایمنی بسیاری دارند که به آنها کمک می نماید تا کار خودرا بطور کامل انجام دهند.
دانشمندان در کوشش برای ایجاد نسخه مصنوعی گلبول های قرمز، مشکلاتی را در تقلید از همه خاصیت های گلبول های قرمز طبیعی داشتند. آنها برای ساخت گلبول های قرمز مصنوعی، کار خودرا با نوع واقعی آنها شروع کردند. دانشمندان ابتدا گلبول های قرمز انسان را با لایه نازکی از سیلیکا پوشاندند و سپس، پلیمرهایی یا بار مثبت و منفی را به کار گرفتند. آنها نهایتا سطحی را به وجود آورند که از لایه های حاوی گلبول های قرمز طبیعی پوشیده شده بود.


نتیجه نهایی این کار، گلبول های قرمز مصنوعی بود که اندازه، شکل و پروتئین هایی مشابه نمونه واقعی داشتند. بررسی ها نشان داد که گلبول های قرمز مصنوعی می توانند شکل و اندازه خودرا تغییر دهند تا از مجاری گوناگون بدن عبور کنند. این سلول ها در آزمایش هایی که روی موش ها صورت گرفت، به مدت 48 ساعت در بدن آنها به کار گرفته شدند و عوارض جانبی نیز به همراه نداشتند.
دانشمندان در نظر دارند تا بررسی و آزمایش این گلبول های قرمز را ادامه دهند، آنها امیدوارند نهایتا بتوانند آنها را برای آزمایش در انسان ها آماده کنند.
این پژوهش، در مجله " ACS Nano" به چاپ رسید.
منبع:

1399/03/15
23:34:57
5.0 / 5
2838
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است