با تلاش دانشمندان آمریكایی صورت گرفت

پیوند كبد مینیاتوری انسان به موش ها

پیوند كبد مینیاتوری انسان به موش ها به گزارش شاه بلاگ دانشمندان آمریكایی در بررسی جدید خود توانستند كبدهای كوچكی كه از سلول های انسان پرورش یافته بودند، با موفقیت به موش ها پیوند بزنند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، تصور کنید کسانی که به پیوند کبد نیاز دارند، به جای منتظر ماندن برای کبد اهدایی، کبد جدیدی داشته باشند که از سلول های پوست خودشان پرورش یافته است. دانشمندان "دانشگاه پیتسبرگ" (University of Pittsburgh) آمریکا موفق شده اند گام بزرگی برای تحقق بخشیدن به این تصور بردارند. آنها توانسته اند کبدهای کوچکی را که از سلول های پوست انسان پرورش یافته اند، با موفقیت به موش ها پیوند بزنند.
پیوند اعضا می تواند به نجات زندگی بیماران کمک نماید اما موانعی هم در این راه وجود دارند که باید بر آنها غلبه کرد. یکی از این موانع، کمبود اهداکننده است و مانع دیگر هم این است که شاید در صورت یافتن عضو اهدایی، سیستم ایمنی دریافت کننده، از پذیرفتن بافت جدید خودداری کند.
شاید پرورش یک اندام جایگزین که از سلول های خود بیمار پرورش یافته است، بتواند چنین مشکلاتی را برطرف کند. این را می توان هنگامی انجام داد که یک بیمار، به پیوند عضو نیاز دارد. سیستم ایمنی بدن هم این عضو را پس نخواهد زد چونکه سلول های خویش را می شناسد.
دانشمندان دانشگاه پیتسبرگ در این پژوهش، کبدهایی را از سلول های بنیادی انسان پرورش دادند و سپس آنها را به بدن موش ها پیوند زدند. سلول های کبد انسان، در کبد یک موش کشت شدند که همه سلول های خویش را از دست داده بود. بدین ترتیب، چارچوبی برای سلول های جدید باقی ماند تا به آن متصل شوند و ساختار اصلی اندام را حفظ کنند.


دانشمندان در مرحله بعد، این کبدهای کوچک را به پنج موش پیوند زدند و شرایط آنها را به مدت چهار روز مورد بررسی قرار دادند. بررسی ها نشان داد که کبدهای جدید در همه موش ها کار می کنند.
دانشمندان دریافتند که این کبدها، اسیدهای صفراوی و اوره ترشح می کنند. آنها همینطور پروتئین هایی را در خون موش ها شناسایی نمودند. نتایج بررسی ها نشان می دهند که این آزمایش، بدون مانع پیش نرفته است چونکه مشکلات جریان خون در اطراف بافت پیوندی هر پنج موش به وجود آمد. همینطور این موش ها مهندسی شدند تا در مقابل پس زدن اندام پیوندی، مقاوم شوند؛ در نتیجه امکان دارد که این نتایج در حیوانات دیگر امیدوارکننده نباشند.
"آلخاندرو سوتو گوتررز" (Alejandro Soto-Gutierrez)، نویسنده ارشد این پروژه اظهار داشت: هدف بلندمدت ما این است تا اندام هایی را عرضه دهیم که می توانند جایگزین اندام اهدایی باشند.
این پژوهش، در مجله "Cell Reports" به چاپ رسید.1399/03/16
13:14:58
5.0 / 5
2608
تگهای خبر: پژوهش , دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است