نابودی بیماری قارچی گیاهان با یك ربات

نابودی بیماری قارچی گیاهان با یك ربات به گزارش شاه بلاگ تعدادی از پژوهشگران بین المللی یك ربات ساخته اند كه با استفاده از اشعه فرابنفش نوعی بیماری قارچی گیاهان را از بین می برد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از نیواطلس، " سفیدک سطحی" یک بیماری قارچی گسترده است که به محصولات زراعی حمله می کند.
سفیدک سطحی در اثر یک نوع قارچ ایجاد می شود. بیماری از یک نقطه شروع شده و به تدریج به تمام گیاه سرایت کرده و توسعه می یابد. شکل ظاهری برگ در بیماری سفیدک سطحی، سفید رنگ شده و حالتی مشابه پاشیده شدن آرد بر روی برگ به وجود می آید و تشخیص آن نسبتاً آسان است. سفیدک پودری بویژه به موی انگور و گندم و همینطور سبزیجات صدمه می رساند.
در حالیکه این بیماری قارچی باید با قارچ کش ها درمان گردد، ربات های ویژه اشعه فرابنفش بزودی می توانند راهکار بهتری را برای این مشکل عرضه کنند.
در استفاده از قارچ کش های سفیدک پودری چندین مشکل وجود دارد. استفاده از این محصولات گران و وقت گیر بوده و برای محیط زیست صدمه زا است.
علاوه بر این، از آنجائیکه قارچ ها با این محصولات سازگار می شوند، دائما باید نسخه های جدید آنها تولید شود.
مانند سایر ارگانیسم ها، قارچ های سفیدک سطحی هم در مقابل تأثیر صدمه رسان اشعه فرابنفش به "DNA"، صدمه پذیر هستند.
قارچ عامل این بیماری، دارای یک سیستم دفاعی است که از آن در مقابل اشعه های فرابنفش محافظت می کند و با نور خورشید ایجاد می شود.
این به این معناست که با وجود اینکه نور خورشید دارای اشعه فرابنفش است، قارچ ها با آن صدمه نمی بینند.


به منظور حل این مشکل، یک تیم تحقیقاتی بین المللی از دانشگاه "کرنل" یک ربات چرخ دار ساختند که با غروب آفتاب، به صورت خودکار میان شاخه های مو در تاکستان ها حرکت می کند تا این قارچ ها را نابود کند.
این ربات "Thorvald" نام گرفته و به برگ های گیاه نور فرابنفش می تاباند و از آنجائیکه آفتاب غروب کرده، سیستم دفاعی قارچ در مقابل این اشعه فعال نمی گردد.
در نتیجه، بیماری سفیدک سطحی با موفقیت از بین می رود. نکته مثبت اینجاست که چون شدت اشعه فرابنفش کم است، خود گیاه بدون صدمه باقی می ماند.
این فناوری همینطور نشان داده که روی "سفیدک کرکی"(نوعی بیماری قارچی دیگر) و انواع خاصی از حشرات آفت هم موثر است.
هم اکنون دو دستگاه "Thorvald" در دو تاکستان در آمریکا تحت آزمایش های میدانی قرار گرفته اند.
این پژوهش علاوه بر دانشگاه کرنل، با همکاری دانشگاه فلوریدا، موسسه اقتصاد زیستی نروژ و شرکت نروژی "SAGA" انجام شده است.1399/03/17
14:27:17
5.0 / 5
2577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است