دانشمند ایرانی یك ربات شیمی دان كاملا خودكار ساخت

دانشمند ایرانی یك ربات شیمی دان كاملا خودكار ساخت شاه بلاگ: پژوهشگران دانشگاه نورث كارولینا و بوفالو به سرپرستی ˮمیلاد ابوالحسنیˮ با تركیب هوش مصنوعی و رباتیك موفق به ابداع یك ربات شیمی دان شده اند كه می تواند با انجام سریع واكنش های شیمیایی به مواد مطلوب تجاری برسد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان دانشگاه ایالتی نورث کارولینا و دانشگاه بوفالو یک فناوری به نام "شیمی دان مصنوعی" را ابداع نموده اند که هوش مصنوعی(AI) و رباتیک را برای انجام واکنش های شیمیایی بمنظور تسریع در تحقیق و توسعه مواد جدید مطلوب تجاری ادغام کرده است.
دانشمندان این فناوری را یک فناوری توسعه مواد کاملاً خودکار توصیف می کنند که به پژوهشگران کمک می نماید تا سریع تر از هر روش دیگری که هم اکنون استفاده می شود، مواد پردازش محلول ایده آل را پیدا کنند.
محققانی که این "شیمی دان مصنوعی" را ساخته اند، بوسیله آزمایش های اثبات مفهوم نشان دادند که دستگاه آنها می تواند بهترین نقاط کوانتومی ممکن را که نانوکریستال های نیمه هادی کلوئیدی هستند که معمولاً در نمایشگرهای LED استفاده می شوند، برای هر رنگ در ۱۵ دقیقه یا کمتر شناسایی و تولید نماید. پژوهشگران می گویند دامنه کار این ربات می تواند فراتر از نقاط کوانتومی باشد.
"میلاد ابوالحسنی" نویسنده این مطالعه و استادیار مهندسی شیمی و بیومولکولار در دانشگاه نورث کارولینا در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: این شیمی دان مصنوعی یک سیستم واقعا خودکار است که می تواند هوشمندانه در جهان شیمی حرکت نماید.
وی ادامه داد: هم اکنون، شیمی دان مصنوعی برای مواد فرآوری شده با محلول طراحی شده است، به این معنا که با موادی کار می کند که می توانند با بهره گیری از پیش سازهای شیمیایی مایع ساخته شوند. مواد فرآوری شده محلولی شامل مواد با ارزش بالا مانند نقاط کوانتومی، نانوذرات اکسید فلز/فلز، چارچوب های آلی فلزی(MOF) و غیره هستند.
این شیمی دان مصنوعی دارای یک بازوی رباتیک برای انجام آزمایشات و سنجش نتایج و یک مغز است که داده ها را ضبط می کند و سپس برمبنای آن داده ها تصمیم می گیرد که آزمایش بعدی چه باشد.


پژوهشگران برای آزمایش اثبات مفهوم خود نشان دادند که این شیمی دان مصنوعی می تواند در هر روز، ۵۰۰ آزمایش ترکیب نقاط کوانتومی را انجام دهد، بااینکه "ابوالحسنی" معتقد می باشد که می تواند تا هزار آزمایش را انجام دهد.
هوش مصنوعی این ربات تشخیص می دهد که کدام واکنش های شیمیایی بیشترین اثربخشی را برای ترکیبات مورد نظر فراهم می کنند.
"ابوالحسنی" می گوید: ما کوشیدیم فرآیندی را که انسان هنگام تصمیم گیری استفاده می نماید، اما با کارآمدی بیشتر تقلید نماییم.
در نهایت "ابوالحسنی" می گوید که معتقد می باشد "شیمی دان مصنوعی" می تواند آینده تولید و ساخت مواد را باردیگر شکل دهد. گروه وی هم اکنون به دنبال شرکای تجاری برای کمک به انتقال این محصول از آزمایشگاه به صنعت است.
مقاله این گروه با عنوان "شیمی دان مصنوعی: یک ربات سنتز کوانتومی مستقل در مجله Advanced Material انتشار یافته است.
منبع:

1399/03/21
11:58:37
5.0 / 5
2666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است