تاثیر باكتری های دهانی بر افزایش التهاب روده

تاثیر باكتری های دهانی بر افزایش التهاب روده شاه بلاگ: پژوهشگران ˮدانشگاه میشیگانˮ آمریكا در مطالعه اخیرشان توضیح داده اند كه چگونه باكتری های دهانی می توانند التهاب روده را بالا برند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، تحقیقات جدید پژوهشگران دانشگاه میشیگان نشان میدهد التهاب بافت های اطراف دندان می تواند التهاب روده را در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) تشدید کند. بیماری های التهابی روده (Inflammatory bowel disease) یا (IBD) به گروهی از بیماری ها گفته می شود که سبب التهاب جدار روده بزرگ و روده باریک می شوند.
تریلیون ها باکتری در بدن ما زندگی می کنند و تأثیرات عمیقی بر سلامت عمومی ما دارند. در صورتیکه تحقیقات زیادی برای درک عملکرد میکروبیوم روده انجام شده است، شواهد یک مطالعه جدید نشان میدهد باکتری های دهان ما می توانند تاثیر مهمی بر سایر بافت های بدن ما بگذارند.
مطالعاتی که پژوهشگران طی سالیان اخیر انجام داده بودند، نشان داده بود میان بهداشت دهان ضعیف و فشار خون بالا ارتباطی وجود دارد. پژوهشگران پیش تر دریافته بودند ارتباط مستقیمی میان بیماری پیوره و فشار خون بالا وجود دارد و هرچه سلامت دهان و دندان فرد وخیم باشد، خطر ابتلای آن فرد به فشار خون بالا بیشتر است.
پیوره یا پیرادندان آماسیا بیماری بافت های اطراف دندان (gum disease) بیماری عفونتی است که در ناحیه لثه ها و سایر بافت نگه دارنده دندان رخ می دهد. در این بیماری از قسمت پایینی دندان ها خونابه می آید و دهان بدبو و عفونی می شود. شیوع پیوره که نوع جدی تری از بیماری لثه است، با افزایش سن بیشتر می شود. چندین سال است که پژوهشگران در حال بررسی برای دریافتن ارتباط میان التهاب بافتهای اطراف دندان و بیماری های التهابی روده هستند و بتازگی پژوهشگران دانشگاه میشیگان ارتباط میان این دو را تایید نموده اند.
طی این تحقیق جدید پژوهشگران به بررسی مکانیسم های باکتری های دهانی که می توانند بر شدت بیماری گوارشی تأثیر بگذارند، پرداخته بودند. آنها دریافتند که چگونه التهاب بافت های اطراف دندان می تواند منجر به افزایش بعضی از گونه های باکتریایی در حفره دهان شود و چگونه این باکتری ها از دهان به روده راه یافته و در آنجا موجب ایجاد التهاب می شوند.
"نوبوهیکو کامادا" (Nobuhiko Kamada)، یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: میکروبیوم نرمال روده در مقابل استعمار روده توسط باکتری های برونزا یا خارجی مقاومت می کند. با این وجود در موش های مبتلا به بیماری های التهابی روده، باکتری های سالم روده مختل شده و توانایی آنها برای مقاومت در مقابل باکتری های ایجادکننده بیماری از دهان کاهش پیدا می کند. آزمایشات نشان داد که باکتری های بیماری لثه روند تولید سلول های ایمنی موسوم به لنفوسیت تی در دهان را فعال می کنند. سپس این سلول های ایمنی به روده رفته و موجب افزایش التهاب دستگاه گوارش می شوند. یافته های این مطالعه نشان میدهد نظارت بر سلامت دهان و دندان در بیماران می تواند ابزاری مهم برای مدیریت التهاب روده باشد.
یافته های این مطالعه در مجله "Cell "منتشر شد.
منبع:

1399/03/30
13:06:04
5.0 / 5
2213
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است