۱۰ كاربرد برتر هوش مصنوعی در حل كردن مشكلات جهانی

۱۰ كاربرد برتر هوش مصنوعی در حل كردن مشكلات جهانی به گزارش شاه بلاگ هوش مصنوعی، فناوری مهمی با كاربردهای فراوان است و می تواند ابزار ارزشمندی برای حل كردن مشكلات جهانی باشد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، یکی از مزایای هوش مصنوعی این است که امکان دیدن مشکلات اجتماعی را از جنبه متفاوتی فراهم می آورد. باآنکه نظراتی در مورد سوءاستفاده از هوش مصنوعی وجود دارد اما ما نباید نکات مثبت استفاده از هوش مصنوعی را نادیده بگیریم. مشکلات جهانی، پیچیده هستند و هوش مصنوعی می تواند ابزار ارزشمندی باشد که تلاش انسان را در عرضه چاره هایی برای مشکلات آزاردهنده تقویت کند.
در این گزارش، به ۱۰ حوزه می پردازیم که هوش مصنوعی، کاربرد خوبی در آنها به نمایش می گذارد.

بررسی سرطان
هوش مصنوعی که مبتنی بر الگوهای یادگیری عمیق است، هم اکنون در حوزه سلامت به کار می رود. قابلیت های تصویربرداری هوش مصنوعی، به خصوص برای تشخیص و بررسی سرطان های گوناگون همچون سرطان پستان، امیدوارکننده هستند. همینطور هوش مصنوعی، برای پیشبینی گسترش بیماری در یک شبکه مراقبت سلامت کاربرد دارد.
گروهی از پزشکان "بیمارستان مانت ساینای"(Mount Sinai Hospital) آمریکا، الگوریتم های هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری عمیق را برای پیشبینی گسترش بیماری های ریه، راست روده و پروستات با ۹۷ درصد دقت مورد استفاده قرار داده اند. پژوهش های انتشار یافته در مورد سرطان، آزمایش های بالینی و تولید دارو، به عرضه کرده های بسیاری می انجامند که نشان می دهند هوش مصنوعی می تواند به بررسی، راهنمایی و تصمیم گیری در مورد مراقبت های بهداشتی کمک نماید.

نجات زنبورها
پروژه ای معروف به "پروژه جهانی زنبور"(The World Bee Project) که با تلاش پژوهشگران انگلیسی شروع شده، یک پروژه اجتماعی است که هوش مصنوعی را برای نجات زنبورها به کار می گیرد. جمعیت زنبورهای جهان، رو به کاهش است و این می تواند خبر بدی برای سیاره ما و همین طور ذخیره غذای ما باشد.
پژوهشگران در این پروژه، با همکاری شرکت آمریکایی معروف به "ابرشرکت اوراکل"(Oracle Corporation) تلاش می کنند تا با جمع آوری داده به وسیله حسگرها، میکروفن ها و دوربین هایی که نزدیک کندوی زنبورها کار گذاشته شده اند، نحوه نجات دادن این موجودات سودمند را یاد بگیرند.
داده های به دست آمده، در فضای ابری بارگذاری می شوند و سپس با کمک هوش مصنوعی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند تا الگوها و روندهایی که به زنده ماندن زنبورها کمک می کنند، شناسایی شوند. نهایتا هوش مصنوعی کمک می نماید تا انتشار داده ها در زمان واقعی و مقیاس جهانی، ساده تر باشد و نجات زنبورها هم ساده تر صورت گیرد.

ابزاری برای افراد ناتوان
دیگر کاربرد خوب هوش مصنوعی، کمک کردن به افراد ناتوان برای غلبه بر مشکلات است. شرکت "هوآوی"(Huawei) در این راستا، از هوش مصنوعی و واقعیت افزوده برای ابداع یک اپلیکیشن مجانی تلفن همراه معروف به "استوری ساین"(StorySign) بهره برد که به کودکان ناشنوا کمک می نماید تا با ترجمه متن به زبان اشاره، خواندن را بیاموزند.
این شرکت، ابزار مقرون به صرفه ای معروف به "ترک.آی" (Track.Ai) را هم ابداع کرده است که استفاده از آن بسیار ساده است و می تواند اختلالات بصری را در کودکان شناسایی کند؛ در نتیجه می توان درمان را پیش از این که اختلالات باعث نابینایی شوند، شروع کرد.
اپلیکیشن "فیسینگ ایموشنز"(Facing Emotions)، دیگر اپلیکیشن شرکت هوآوی است که احساسات را به شکل صداهای کوتاه و ساده عرضه می دهد. این اپلیکیشن، احساسی را که در چهره دیگران می بیند، مورد ارزیابی قرار می دهد تا به کاربر در دیدن احساس مخاطب او کمک نماید. این اپلیکیشن برای ارزیابی بینی، دهان، ابروها و چشم ها، دوربین عقب تلفن همراه را به کار می گیرد و از هوش مصنوعی برای تحلیل احساسات چهره افراد مانند احساس خشم، ترس، انزجار، ناراحتی، شادی و شگفتی استفاده می نماید.

تغییرات اقلیمی
ما می توانیم با پشتیبانی هوش مصنوعی، پیشرفت بزرگی در حل کردن یکی از بزرگترین معضلات جهان داشته باشیم. تغییرات اقلیمی، یک معضل بسیار بزرگ به شمار می روند اما بعضی از افراد پیشرو در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی باور دارند که امکان دارد فناوری بتواند بر این مشکلات غلبه کند.
یادگیری ماشینی می تواند انفورماتیک اقلیمی را بهبود ببخشد. الگوریتم های یادگیری ماشینی، حدود ۳۰ مدل آب و هوا را شامل می شوند که "هیئت بین دولتی تغییر اقلیم"(IPCC) از آنها استفاده می نماید. هوش مصنوعی می تواند به آموزش و پیشبینی نتایج تغییرات اقلیمی در نواحی گوناگون بپردازد.
پژوهشگران "موسسه الگوریتم های یادگیری مونترآل"(MILA)، از شبکه های عصبی برای شبیه سازی صدمه های ناشی از طوفان های شدید و بالا رفتن سطح دریا استفاده می نمایند.

محافظت از حیات وحش
یکی دیگر از کاربردهای خوب هوش مصنوعی برای سیاره زمین، پشتیبانی از تلاشهای مربوط به محافظت از حیات وحش است. هوش مصنوعی می تواند امکان محافظت و تجزیه و تحلیل داده ها را با کمترین هزینه فراهم آورد.
گروهی از پژوهشگران "دانشگاه هاوایی در مانوا"(U.H)، پروژه ای را برای محافظت از حیات وحش شروع کرده اند و در آن، هوش مصنوعی را برای تجزیه و تحلیل ۶۰۰ ساعت داده صوتی به کار گرفته اند تا شمار برخوردهای میان پرندگان و خط انتقال هوایی را تشخیص دهند.
پژوهشگران مرکز هوش مصنوعی "دانشگاه کالیفرنیای جنوبی"(USC)، طی پروژه ای از نوعی پهپاد برای شناسایی شکارچیان غیرقانونی و تعیین موقعیت حیوانات استفاده کردند. داده های جمع آوری شده با پهپاد، با کمک ابزار مبتنی بر یادگیری ماشینی تجزیه و تحلیل می شوند تا به پیشبینی فعالیت شکارچیان غیرقانونی و حیوانات کمک کنند.
سازمان "وایلد می"(Wild Me) و شرکت "مایکروسافت"(Microsoft) هم برای تشخیص و ردیابی خودکار حیواناتی مانند کوسه نهنگ ها، از هوش مصنوعی استفاده می نمایند. آنها با کمک هوش مصنوعی، به تحلیل تصاویری می پردازند که مردم در اینترنت آپلود کرده اند.

مقابله با گرسنگی جهانی
یکی از بادوام ترین ابزار برای مبارزه با بحران گرسنگی در جهان، هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی می تواند با ارزیابی میلیون ها داده، به داشتن محصول بدون نقص و تقویت دانه ها کمک نماید، خروجی را به حداکثر برساند و مصرف علف کش ها را هم به دقت تحت کنترل قرار دهد.
پژوهشگران همینطور از هوش مصنوعی برای شناسایی مناطقی استفاده می نمایند که به خاطر صدمه دیدن محصولات کشاورزی، افزایش هزینه مواد غذایی و خشکسالی، بیشتر در معرض خطر کمبود غذا قرار دارند.

کاهش نابرابری و فقر
اگرچه یکی از نقدهایی که همیشه به هوش مصنوعی وارد می شود، تبعیضی است که به واسطه آموزش های انسان به آن انتقال یافته است اما هوش مصنوعی در واقع می تواند به کاهش نابرابری کمک نماید.
پژوهشگران "دانشگاه شیکاگو"(UChicago) در پروژه جدیدی، به ردیابی و اصلاح تبعیض های هوش مصنوعی پرداختند.
پژوهشگران "امپریال کالج لندن"(Imperial College London)، در حال آموزش دادن به هوش مصنوعی هستند تا بتواند نابرابری را با بررسی تصاویر ثبت شده از شرایط زندگی در شهرها تشخیص دهد. هدف آنها این است تا با استفاده از اطلاعات به دست آمده، به بهبود شرایط زندگی در شهرها بپردازند.
پژوهشگران "دانشگاه استنفورد"(Stanford University) هم پروژه ای را برای شناسایی نواحی فقیرنشین شروع کرده اند که با هدف بهبود شرایط اقتصادی صورت می گیرد.

شناسایی اخبار دروغین
اگرچه هوش مصنوعی می تواند ابزاری برای توسعه اخبار دروغین باشد اما شرکت هایی مانند گوگل و مایکروسافت تلاش دارند تا با استفاده از هوش مصنوعی، به ارزیابی واقعی بودن اخبار بپردازند.
فیسبوک هم هوش مصنوعی را به کار می گیرد تا واژه ها و الگوهایی که می توانند نشان دهنده اخبار دروغ باشند را پیدا کنند.

ارزیابی تصاویر پزشکی
هوش مصنوعی می تواند به بهبود سامانه مراقبت از سلامت کمک نماید. یک شرکت آلمانی معروف به "زیمنس هلثینیر"(Siemens Healthineers) که در حوزه فناوری پزشکی فعالیت دارد، هوش مصنوعی را برای ابداع تکنولوژی های جدید حوزه سلامت به کار می گیرد.
یکی از این تکنولوژی ها معروف به "AI-Rad Companion.4"، نوعی دستیار رادیولوژی است که کار بررسی تصویرهای پزشکی را انجام می دهد.
دیگر فناوری معروف به "AI-Pathway Companion5"، بینش هایی را در مورد صدمه شناسی، تصاویر پزشکی، آزمایشگاه و پزشکی عرضه می دهد. داده های عرضه شده در مورد هر بیمار، متفاوت هستند و AI-Pathway Companion5 برپایه این داده ها، مراحل بعدی درمان را نشان داده است.

به روزرسانی اولویت ها
پژوهشگران آمریکایی، هوش مصنوعی را برای دستیابی به ذخایر آب لس آنجلس در زمان وقوع زلزله به کار گرفته اند. هدف از این پروژه، شناسایی نواحی استراتژیک برای بهبود سامانه لوله های آب است تا برپایه آن، زیرساخت های مهم را برای به روزرسانی اولویت بندی کند. هوش مصنوعی می تواند با شبیه سازی شرایط متفاوت، به یافتن بهترین چاره کمک نماید.
منبع:

1399/04/04
17:46:42
5.0 / 5
2837
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است