تشخیص بیماری اسكیزوفرنی با بررسی امضای مغز

تشخیص بیماری اسكیزوفرنی با بررسی امضای مغز محققان ˮمؤسسه پلی تكنیك فدرال لوزانˮ سوییس در مطالعه اخیر خود به بررسی ˮالگوهای فعالیت مغزیˮ در بیماران مبتلا به اسكیزوفرنی و خواهران و برادران آنها پرداختند و دریافتند كه با بررسی ˮامضای مغزˮ(brain signature) می توان این بیماری را در افراد پیش از بروز علایم بالینی تشخیص داد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان طی این مطالعه فعالیت الکتریکی مغز بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی را از راه نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی غیرتهاجمی در حالت استراحت(EEG) برای چندین سال مورد بررسی و مطالعه قرار دادند. حالا مطالعات نشان داده است که در نوار مغزی ریزحالت(EEG microstates) افراد مبتلا به اسکیزوفرنی الگوهای غیرطبیعی مشاهده می شود. ریزحالت های نوارمغزی حالت هایی گذرا، دارای الگو و شبه پایدار یا الگوهای نوارمغزی هستند.
ریزحالت های نوارمغزی که به آن "اتم های فکر"(atoms of thought) هم می گویند نمایانگر الگوهای مختصر فعالیت عصبی هستند. فعالیت ریزحالت های نوارمغزی به صورت کلی به چهار دسته(A، B، C وD) طبقه بندی تقسیم می شود.
هر دسته به الگوهای خاص فعالیت نوارمغزی در مناطق خاص مغز اشاره دارد. در مطالعه فراتحلیل سال ۲۰۱۶ محققان به مدت ۱۵ سال به مطالعه درباره ریزحالت های نوارمغزی و اسکیزوفرنی پرداخته بودند و دریافتند در مقایسه با افراد سالم، مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی زمان بسیار بیشتری را در دسته ریزحالت سی(C) و زمان بسیار کمتری در دسته ریزحالت دی(D) می گذراند.
تحقیقات جدید جهت بررسی اینکه آیا این ریزحالت های نوار مغزی غیرطبیعی می توانند در خواهر و برادران سالم بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی تشخیص داده شود یا خیر انجام شده است. اسکیزوفرنی یک بیماری خاص چند ژنی(polygenic) است و این به آن معناست که این بیماری ناشی از یک نوع جهش ژنتیکی خاص نیست و خواهران و برادران مبتلایان به اسکیزوفرنی هم به احتمال زیاد در معرض مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند.
طی این مطالعه محققان آزمایشات نوارمغزی را بر روی ۱۰۱ فرد مبتلا به اسکیزوفرنی، ۴۳ خواهر و برادر تحت مراقبت و ۷۵ فرد بدون سابقه خانوادگی اسکیزوفرنی انجام دادند. با تأیید تحقیقات قبلی، محققان این مطالعه همان ناهنجاری های ریزحالت دسته C و D را که قبلاً شناسایی شده بود در افراد اسکیزوفرنی مشاهده نمودند اما علاوه بر آن محققان این مطالعه همینطور ناهنجاری های ریزحالت دسته C و D را در خواهران و برادران افراد مبتلا به اسکیزوفرنی هم تشخیص دادند. محققان فرض می کنند که این یافته نشان داده است ریزحالت های امضای مغزی دسته C و D می تواند بازتابی از حضور اجزای ژنتیکی تحت تاثیر بیماری اسکیزوفرنی باشد.
شاید جالب ترین تفاوت های فعالیت ریزحالت نوار مغزی، بین افراد اسکیزوفرنی و خواهر و برادر آنها باشد. مغز خواهران و برادران سالم این افراد مدت زمان بیشتری از فعالیت ریزحالت را در دسته بی نشان می داد.
"جانیر راموس دا کروز"(Janir Ramos da Cruz) یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: افزایش فعالیت مغز در دسته B می تواند یک علامت خاص باشد به این مفهوم که فعالیت مغز در دسته B می تواند از این افراد در مقابل پیشبینی های ژنتیکی که به مبتلا شدن به بیماری اسکیزوفرنی منجر می شود، محافظت کند و این می تواند یک مکانیزم محافظت کننده باشد که از عدم تعادل در ریزحالت های دسته C و D جلوگیری می کند. در بیماران مبتلا به این بیماری ما شاهد فعالیت نامعمول ریزحالت های نوار مغزی در دسته C و D بودیم و این نشان داده است که این ناهنجاری های ریزحالت نوارمغزی درست در ابتدای بیماری رخ می دهد. همه این یافته ها در نهایت از آن حکایت می کند که تجزیه و تحلیل ریزحالت های نوارمغزی امکان دارد راهی برای تشخیص نوین افراد در معرض خطر اسکیزوفرنی به پزشکان عرضه نماید.
روان گسیختگی، اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی یک بیماری روانی است که با رفتار و گفتار غیرعادی و کاهش توانایی درک واقعیت(اختلال در واقعیت سنجی) نمایان می شود. ناتوانی در اندیشیدن، عاطفه ضعیف، انجام رفتارهای نامعقول و ناتوانی در درک واقعیت از خصوصیت های بارز آن است. نشانه های دیگر امکان دارد باورهای نادرست، آشفتگی اندیشه، شنیدن صداهایی که وجود ندارند، خوابگردی، کاهش تعامل اجتماعی، کابوس های پیاپی، ابراز نکردن عاطفه و بی انگیزگی باشد.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Communications" منتشر گردید.
منبع:

1399/04/24
14:07:39
5.0 / 5
2303
تگهای خبر: جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است