ابداع واكسن جدید كووید- ۱۹ مبتنی بر آر ان ای

ابداع واكسن جدید كووید- ۱۹ مبتنی بر آر ان ای شاه بلاگ: پژوهشگران چینی، نوعی واكسن كووید-19 مبتنی بر آران ای پیام رسان عرضه كرده اند كه عوارض جانبی منفی به همراه ندارد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "موسسه میکروبیولوژی و همه گیرشناسی پکن "(Beijing Institute of Microbiology and Epidemiology)، در بررسی جدید خود دریافتند یک واکسن مبتنی بر آران ای پیام رسان که برای مقابله با SARS-CoV-2 ابداع شده است، واکنش های محافظتی را در موش ها و پستانداران غیر انسان برمی انگیزد. آزمایش ها نشان داد که تنها دو بار تزریق این واکسن به موش ها کافی است تا سیستم ایمنی بتواند از ابتلای آنها به کووید-19 پیشگیری کند. بگفته پژوهشگران، این واکسن تابحال هیچ عوارض جانبی منفی به همراه نداشته است.
"چنگ فنگ کین"(Cheng-Feng Qin)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: قدرت محافظت و ایمنی مشاهده شده در این پژوهش ها، راه برای برای ابداع واکسن انسانی کووید- ۱۹ در آینده هموار می کند.
واکسن های مبتنی بر آران ای پیام رسان، گزینه های جالبی برای محافظت از بدن در مقابل مبتلاشدن به کروناویروس هستند برای اینکه طراحی و ساخت آنها به سرعت در مقیاس بزرگ صورت می گیرد.
بررسی های بالینی نشان داده اند که واکسن های مبتنی بر آران ای پیام رسان، واکنش های محافظتی گسترده ای را در مقابل پاتوژن های گوناگون نشان می دهند.
کین و همکارانش، واکسنی موسوم به "ARCoV" ابداع نموده اند که در نانوذرات لیپید جای گرفته است تا انتقال آن به بافت ها بهبود یابد.
پژوهشگران، ARCoV را به ۱۶ موش تزریق کردند و دریافتند که واکسن آنها می تواند سطح بالایی از پادتن های خنثی کننده را در موش ها ایجاد کند و جلوی تعامل ویروس را با سلول های میزبان بگیرد. این واکسن در آزمایش ها توانست تعداد سلول های تی را نیز افزایش دهد.
موش هایی که دو دوز از ARCoV را دریافت نمودند و در معرض کروناویروس قرار گرفتند، هیچ نشانه ای از آران ای ویروسی در ریه های خود نداشتند و لطمه و التهابی در ریه آنها دیده نشد.
نتایج بررسی واکسن روی ۲۰ "مکاک دم دراز"(cynomolgus monkeys) نیز نشان داد که تزریق دو دوز از این واکسن می تواند به واکنش سلول های تی و تولید پادتن های خنثی کننده منجر شود.
هیچ کدام از حیوانات واکسینه شده، عوارض جانبی منفی را تجربه نکردند.
پژوهشگران برای ارزیابی ثبات گرمایی واکسن، آنرا در دماهای گوناگون به مدت یک، چهار و هفت روز ذخیره کردند، آنها را به موش ها تزریق کردند و سپس، توزیع آنرا در بافت ها مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد که واکسن می تواند تا یک هفته در دمای اتاق دوام بیاورد، بعد از تزریق به صورت کارآمد به بافت ها برسد و نشانه ای از کاهش فعالیت موجودات را نیز به همراه نداشته باشد.
کین اظهار داشت: شرایط واکسنی مانند ARCoV آنقدر مطلوب است که ضرورت انتقال واکسن در فضای سرد را برطرف می کند.
پژوهشگران هم اکنون، دوام واکسن ARCoV را در بلندمدت بررسی می کنند. کین اضافه کرد: پژوهش های بسیاری مورد نیاز است تا واکنش بلندمدت ایمنی واکسن در حیوانات و سپس انسان ها مورد تایید قرار بگیرد.
این پژوهش، در مجله "Cell" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/04
14:07:22
5.0 / 5
2282
تگهای خبر: پژوهش , تولید , سیستم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است