راداری كه بر سلامت تایرها نظارت می كند

راداری كه بر سلامت تایرها نظارت می كند شاه بلاگ: پژوهشگران با ابداع یك رادار كه بالای تایرهای خودرو نصب می شود، امكان نظارت مستمر و زنده بر سالم بودن تایرها را فراهم نموده اند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، نشانگرهای موجود در کنار نشانگر سرعت و دور موتور در خودرو ها ابزار مفیدی هستند. آنها رو به پایان بودن بنزین، زمان تعویض روغن و غیره را به ما یادآور می شوند. اما یک چیز که کمبود آن احساس می شود، نظارت بر سلامت تایرها و با اهمیت تر از آن، پنچری تایرها است و ما همچنان باید از عواقب آن متوجه آنها شویم.
حالا پژوهشگران دانشگاه "کارنگی ملون" مبادرت به افزودن این توانایی در خودرو ها و ابداع یک رادار برای سنجش سلامت تایرها در لحظه کرده اند.
وقتی لاستیک ها فرسوده می شوند، به خصوص در هوای سرد، کشش و انعطاف خودرا از دست می دهند. این یک عامل ایمنی اساسی برای عابران پیاده و رانندگان شمرده می شود. درست است که خودرو های جدید دارای سنسور فشار در لاستیک ها هستند، اما نظارت مستقیم بر سایش و پارگی لاستیک چه می شود؟ پژوهشگران از خود پرسیدند که چگونه می توانند این را محقق کنند و موفق به ابداع راداری شدند که با انجام این کار، مطمئنا سبب صرفه جویی در پول و نجات جان انسان ها خواهد شد.
"آکارش پراباکارا" دانشجوی دکتری رشته مهندسی برق و کامپیوتر توضیح داد: نظارت مستقیم بر وضعیت لاستیک یا به صورت دستی یا با بهره گیری از اسکن های لیزری با وضوح کامل انجام می شود، اما هیچ یک از این روش ها چاره مناسبی برای تعبیه روی خودرو و نظارت بر چیزهای مختلف و گاهی خطرناکی که به مرور زمان به لاستیک ها می چسبند، نیستند.
پژوهشگران بعد از انجام آزمایشاتی همراه با شرکت تایرسازی "بریجستون"، تصمیم به استفاده از فناوری رادار برای این امر گرفتند. این دستگاه راداری بالای تایر نصب می شود و بر سلامت آن بطور مستمر و زنده نظارت می کند.
"پراباکارا" اظهار داشت: رادارهای موج میلی متری امروزه در وسایل نقلیه متداول هستند و این رادارها هم اکنون برای جلوگیری از تصادف، کروز کنترل و سایر خاصیت ها مورد استفاده قرار می گیرند. حالا پژوهشگران این رادارها را برای سنجش سایش تایرها به خدمت گرفته اند.
تکنیک مورد استفاده در این دستگاه، "رادار روزنه ترکیبی معکوس" است. این تکنیک از چرخش تایر برای تقویت وضوح رادارها بهره می برد و به آنها امکان اندازه گیری میلی متری تغییرات را می دهد.
پژوهشگران می گویند ما از افزودنی های فلزی جاسازی شده بهره برده ایم که بعنوان نشانگر عمل می کنند. این ها به رادار کمک می کنند تا در محیط هایی با دید کم نظیر جاده های خاکی یا برفی بازتاب داشته باشد.
با اهمیت تر از همه این است که این رادار می تواند اشیاء خارجی مانند میخ ها را که در لاستیک ها گیر کرده اند، تشخیص دهد.
منبع:

1399/05/18
15:55:37
5.0 / 5
2362
تگهای خبر: پژوهش , خودرو , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است