تاثیر كروناویروس بر عادات نوجوانان

تاثیر كروناویروس بر عادات نوجوانان خراسان رضوی نتایج بررسی در مورد تاثیر بیماری همه گیر كنونی بر روی نوجوانان ایالات متحده نشان میدهد كه بیماری كووید- 19 برای نوجوانان، چالش برانگیز است، برای اینكه همه گیری شرایطی به وجود آورده كه متناسب با نیازهای رشد آنان نیست.


به نقل از سایکولوژی نیوز، هم اکنون، همه می دانند که بیماری کووید- ۱۹ چگونه زندگی در کشورهای مختلف ازجمله ایالات متحده را تحت تاثیر قرار داده و تا حدودی سبب تغییر شکل زندگی شده است.
اغلب خبرها شامل آمار این بیماری، واکنش دولت ها، نتایج اقتصادی و نوسانات در بازارهای مالی است. شاید کمتر این خبرها را شنیده باشید که خیلی از نوجوانان با شرایطی مانند تعطیلی مدارس، یادگیری ازراه دور، محدودیت ترک خانه و عدم توانایی دیدار حضوری با دوستان مواجه گشتند.
نوجوانان، نسبت به پذیرش اجتماعی از جانب دوستان، حساسیت بیشتری دارند و در ایام خانه نشینی، ارتباط با دوستان را محدود کرده اند. بعضی از جوانان که خواهان استقلال بیشتر بودند، در این دوران به خانواده وابسته شدند و در این مورد نیز مشکلاتی به وجود آمده است.
محققان با بررسی بر روی بیش از ۴۰۰ نوجوان ۱۴ تا ۱۷ ساله به نتایجی رسیدند.
در این تحقیق، از آنان پرسیده شد که بیماری کووید- ۱۹ ازنظر اجتماعی و عاطفی چه تاثیری بر روی آنان داشته است؟ یافته ها خیلی تکان دهنده نبود، اما زمینه مفیدی برای کار با نوجوانان را فراهم می آورد.
حس دوری از دوستان
ویژگی مهم نوجوانی، افزایش نیاز به ارتباط اجتماعی است. بنابراین، تعجبی ندارد که چالش مهم در میان نوجوانان، از دست دادن اوقات با دوستانشان باشد.
باوجود استفاده از وسایل الکترونیکی ارتباطی، هنوز خیلی از افراد، این احساس رادارند که از دوستانشان فاصله گرفته اند و ازنظر عاطفی جداشده اند. برخی نگران هستند که دوستان خودرا از دست بدهند.
برخی از نظرات نوجوان شامل عدم توانایی دیدن و گفت وگوی حضوری با دوستان بود که دوستی ها را تحت فشار قرار می دهد و یا اینکه، پیش از بیماری کووید- ۱۹ دوستانم در آرامش به من کمک می کردند و در زمان خانه نشینی چنین نیست.
ارتباط تصویری ممکنست خوب باشد، اما حضور فیزیکی با دیگران می تواند در پیوند و پایداری دوستی ها موثر باشد.


اضطراب و بی قراری
فعالیت هایی مانند سرگرمی ها و برنامه های فوق برنامه به نوجوانان در کشف علایق، استعدادها و درنهایت احساس هویت کمک می نماید. نوجوانان سرخوردگی عدم توانایی بیرون رفتن از خانه جهت شرکت در کارهایی که برایشان مهم هستند را نیز ذکر کردند. برای مثال، نوجوانی اظهار داشت که عدم توانایی حضور در تمرینات ورزش بسکتبال سبب عصبانیت، غمگینی و افسردگی من شده است.
ترس از همه گیری
بسیاری از نوجوانان نگران بیماری همه گیر بودند. آنان از مبتلا شدن عزیزان مسن و لطمه پذیرشان می ترسیدند. همین طور نگران این هستند که انتقال دهنده بیماری به خانواده های خود شوند.
از دست دادن ناگهانی روال و ساختار زندگی سبب شده بعضی از نوجوانان احساس کنند که در یک مخمصه هستند و احساس بی حالی، ناراحتی داشته باشند.
البته این دوران، علاوه بر نکات منفی با موارد مثبتی نیز همراه شده است؛ باتوجه به دشواری های ایجادشده، نوجوانان فرصت های مثبت مختلف بااینکه اندک ناشی از همه گیری را شناسایی نمودند.
بسیاری از نوجوانان مزایای گذراندن اوقات با خانواده را بیان نمودند. برای مثال، احساس نزدیکی بیشتر با والدین، خواهر و برادر برایشان بسیار مفید بوده است.
همچنین کاهش سرعت در زندگی روزمره سبب شده تا وقت بیشتری برای خودسازی و تامل داشته باشند.
این موارد به انعطاف پذیری طبیعی نوجوانان اشاره دارد و نشان میدهد که باوجود چالش های این زمان، امکانات مثبتی برای توسعه وجود دارد، برای مثال، گذراندن وقت بیشتر با والدین می تواند فواید بسیاری داشته باشد، البته درصورتی که به مرزها و استقلال نیز توجه گردد.
با توجه به اینکه، ممکنست این بیماری همه گیر برای مدتی با ما باشد، باید برای ایجاد روش ها و محیط های ایمن تر تلاش نماییم و این موارد را به روش هایی انجام دهیم که نیازهای منحصربه فرد جوانان و نوجوانان را در نظر بگیرد.




منبع:

1399/06/25
12:49:29
5.0 / 5
1767
تگهای خبر: توسعه , جت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است