اسپیس ایكس با موفقیت نخستین موتور خلاء استارشیپ را روشن كرد

اسپیس ایكس با موفقیت نخستین موتور خلاء استارشیپ را روشن كرد بنظر می رسد موشك عظیم الجثه ˮاستارشیپˮ(Starship) یك قدم دیگر به عزیمت به مدار زمین نزدیك شده است، چونكه شركت ˮاسپیس ایكسˮ(SpaceX) بالاخره نخستین موتور این موشك را روشن و آزمایش كرد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "اسپیس ایکس" اخیراً کاملاً در حال تحول و پیشرفت سریع است و هر هفته اخبار مهیج تری از آن بیرون می آید. روز گذشته "ایلان ماسک" بنیان گذار و رئیس این شرکت در توییتر خود اعلام نمود که نخستین موتور موشک استارشیپ موسوم به "Raptor Vacuum" یا "RVac" را به شکل آزمایشی و کامل روشن کرده است.
این اتفاق در حالی رقم خورده است که تنها سه هفته از انتقال این موتور به سایت آزمایش اسپیس ایکس در تگزاس می گذرد. این بدان معناست که پروازهای آزمایشی مداری استارشیپ ممکنست به زودی در دستور کار قرار بگیرند.
هنگامی که فضاپیمای استارشیپ متعلق به اسپیس ایکس وارد مدار زمین شود، به لطف معجونی از موتورهای رپتور موفق به انجام این کار خواهد شد. این موشک به سه موتور "رپتور سطح دریا" و سه موتور "رپتور خلاء" مجهز خواهد بود.
موتورهای رپتور خلاء تقریباً از روی موتورهای سطح دریا ساخته شده اند. هر دو نوع این موتورها از ماشین آلات پیچیده توربو و محفظه های احتراق استفاده می نمایند. با این وجود تفاوت آنها در قسمت زیرین محفظه احتراق آنها است.
دلیل افزودن موتورهای خلاء به این موشک این است که آنها در مقایسه با موتورهای رپتور معمولی پایه های بیشتری برای فشار و نیرو فراهم می کنند.
توییت "ایلان ماسک" در این زمینه واضح نیست، برای اینکه معین نیست منظور وی از آزمایش کامل در این مورد چیست و دقیقا این موتور چند دقیقه روشن مانده است.
با توجه به این که روشن ماندن طولانی مدت این موتورها مانع اصلی در راه پرتاب استارشیپ به مدار زمین است، واقعاً جای تعجب خواهد داشت که این آزمایش کامل چندین دقیقه طول کشیده باشد.
اتفاقی که به احتمال زیاد رخ داده این است که اسپیس ایکس در این آزمایش موفق شده است موتور رپتور خلاء را با موفقیت روشن کند، احتراق را در آن شکل دهد و آنرا خاموش کند که البته اگر چنین باشد، این خود یک نقطه عطف بزرگ برای استارشیپ شمرده می شود.
همانطور که قبلاً اشاره شد، اسپیس ایکس اخیراً به سرعت در حال پیشرفت و به رسیدن به اهداف خود است. بعنوان مثال، اوایل ماه جاری میلادی مونتاژ موشک "Super Heavy Booster" را آغاز کرد و برای اولین بار ساخت یک نمونه اولیه از ۴۹۲ فوتی از استارشیپ با کلاهک و باله را با موفقیت به انتها رساند.1399/07/05
13:56:43
5.0 / 5
2001
تگهای خبر: پیشرفت , سایت , فضا , موشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است