بلاهایی كه كووید-19 بر سر پوست می آورد

بلاهایی كه كووید-19 بر سر پوست می آورد با پیشرفت بیماری همه گیر كووید-۱۹ حدودا تمام افراد متوجه شده اند كه این بیماری بر قسمت های مختلفی از بدن علاوه بر ریه ها تأثیر می گذارد. عوارض مختلفی بعد از ابتلای افراد به كووید-۱۹ در سرتاسر جهان گزارش شده كه نشان داده است این بیماری بر پوست و موی انسان تأثیر منفی بسیاری دارد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه کانورسیشن، می خواهیم تمام علایم پوستی که سریعا بعد از عفونت ظاهر می شوند، در حالیکه برخی دیگر دیرتر یا در زمان وخیم تر شدن این بیماری بروز می کنند را بررسی نماییم. خوشبختانه بیشتر این علایم با گذشت زمان بهتر می شوند. محققان همینطور در حال بررسی این مورد هستند که چه عواملی سبب بروز این بیماری های پوستی می شود و اینکه آیا این علایم پاسخ واکنش ایمنی بدن در مقابل عفونت است یا هورمون ها هم در آن دخیل هستند.
۱. راش های پوستی
لکه های کوچک قرمز که در سطح پوست مشاهده می شوند و به اصطلاح "ماکولوپاپیولار" یا لکه و پاپول نامیده می شوند در موارد شدید کووید-۱۹ در بعضی بیماران مشاهده می شود. لکه پوستی یا ماکول بخش کوچک مسطح تغییررنگ یافته یا کلفت شده ای از پوست است و راش یا جوش یا دانه، بثورات موقتی بر روی پوست هستند که معمولاً با سرخی یا خارش همراه می باشد.
۲. قرمز شدن سفیدی چشم
این التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت(Conjunctivitis) یا قرمزی چشم در اواخر بیماری و در بیماران مبتلا به نوع وخیم این بیماری مشاهده می شود. قرمزی چشم التهاب غشاء چشم است که بدلایل عفونی یا غیر عفونی رخ می دهد. ملتحمه(conjunctiva) غشاء نازک و شفافی است که روی سفیدی چشم(صلبیه) و سطح داخلی پلک ها را پوشانده است. البته گفتنی است این مشکل در افرادی که حساسیت فصلی دارند هم دیده می شود و امکان دارد بر اثر حساسیت به موادی از قبیل مواد آرایشی، عطر یا داروها هم رخ دهد.
۳. علایم شبه سرماسوزک
علایم شبه سرماسوزک که معمولاً "انگشتان کووید" نامیده می شود. سَرماسوزَک آماس دردناک بر روی نوک انگشتان دست و پا و لاله گوش ها در اثر یخ زدگی است. سرماسوزک زمانی رخ می دهد که بدن شخص مستعد، به مدت طولانی در معرض سرما و رطوبت قرار بگیرد. سرما به بسترهای مویرگی در پوست صدمه می زند و این به نوبه خود سبب سرخی، خارش، تاول و تورم می شود. این علایم می توانند همزمان روی دست ها یا پاها یا هر دو ظاهر شوند. تغییر رنگ پوست به رنگ قرمز- بنفش می تواند دردناک و همراه خارش باشد و گاهی اوقات تاول های کوچک یا جوش مانند هم ظاهر می شوند. این ضایعات شبه سرماسوزک اغلب بعد از علایم دیگر در اواخر بیماری ظاهر می شوند و بیشتر در کودکان دیده می شوند.
۴. کهیر
کهیر راش های صورتی یا قرمز رنگی است که امکان دارد به صورت لکه یا برجستگی های قرمز رنگ ظاهر شوند. اندازه کهیر ظاهر شده بر روی پوست می تواند به اندازه یک سنجاق یا حتی یک بشقاب باشد. تورم بوجود آمده در یک نقطه معمولاً طی چند دقیقه تا چند ساعت از بین می رود اما امکان دارد باردیگر هم ظاهر شود که باردیگر هم از بین می رود. اغلب کهیرها ظرف مدت ۱۰ روز از بین می روند. آنها همزمان با سایر علایم ذکر شده ایجاد می شوند و در همه سنین رخ می دهند و در موارد مبتلا به کووید-۱۹ شدید بیشتر دیده می شوند.
۵. تاول آبدار
تاول های آبدار تاول های کوچک مملو از مایعات هستند که امکان دارد در اوایل بیماری یا در هر زمان، اغلب روی دست ها ظاهر شوند. این عارضه در بیماران میانسال شایع است. تاول ها بیشتر از ۱۰ روز بر روی دست ها می مانند و در بیماران مبتلا به نوع متوسط و وخیم کووید-۱۹ مشاهده می شوند.
۶. الگوی قرمز آبی رنگ شبیه تور ماهیگیری روی پوست
الگوی قرمز آبی رنگ شبیه تور ماهیگیری روی پوست گاهی اوقات با کبودی های ریز (پورپورا) در بیماران مسن مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ مشاهده شده است. تصور می شود که این الگو به علت انسداد رگ های خونی باشد که بعنوان بخشی از پاسخ ایمنی بدن به ویروس ایجاد می شود. معمولاً وجود اختلالات و نارسایی های انعقاد خون(هموستاز) به صورت خون ریزی زیرپوستی و کبودشدگی مخاطی بروز می یابد؛ به خصوص اگر دلیل اختلال انعقاد خون کاهش تعداد پلاکتهای خون(ترومبوسیتوپنی) یا عدم عملکرد صحیح پلاکت ها باشد. این لکه های خون ریزی زیرپوستی(وگاه زیر مخاطی) که با فشار موضعی از بین نمی روند بر مبنای اندازه به نامهای پتشی، پورپورا و اکیموز نام گذاری می شوند.
۷. راش های در رابطه با سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان
واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی سبب التهاب قلب و عروق خونی می شود در نتیجه لخته خون و علایم شوک ایجاد می شود. این عارضه بسیار نادر می تواند تا سه ماه بعد از ابتلای کودک به کووید-۱۹ رخ دهد.
۸. ریزش موی تلوژن
ریزش مو(تلوژن افلوویوم) در خیلی از بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ رخ می دهد و این بدن است که در زمان استرس، فعالیت غیرضروری را متوقف می کند. به شرطی که سطح آهن در افراد طبیعی باشد، این عارضه به مرور زمان بهبود می یابد. تلوژن افلوویوم نوعی اختلال پوست سر است که با نازک شدن یا ریزش مو در نتیجه ورود زود هنگام مو به مرحله تلوژن (مرحله استراحت فولیکول مو) ایجاد می شود. در این مرحله است که موهای تلوژن با سرعت بیشتری آغاز به ریزش می کنند.
چه عواملی می تواند سبب بروز این علایم شود؟
بعضی از راش های بوجود آمده در بیماری کووید-۱۹ ناشی از خود ویروس نیست، بلکه ناشی از پاسخ ایمنی بدن به ویروس می باشد. بعنوان مثال، مطالعات نشان می دهد بعضی از آنها امکان دارد در اثر فعال شدن بیش از اندازه بخشی از سیستم ایمنی بدن باشد که بعنوان پاسخ "مکمل" شناخته می شود. این پاسخ منجر به صدمه عروق خونی می شود که در علایم نوع سرماسوزک و الگوی قرمز آبی رنگ شبیه تور ماهیگیری روی پوست دیده می شود. فعالیت مکمل هم در افراد مسن افزایش می یابد و امکان دارد به خوبی توضیح دهد که چرا بیشتر این علایم را در بیماران مسن مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹مشاهده می نماییم.
چگونه متوجه شویم که راش های پوستی بوجود آمده ناشی از بیماری کووید-۱۹ است؟
اگر نگران علایم پوستی خود می باشید، می توانید برای مشاوره با پزشک عمومی یا متخصص پوست خود از راه قرار ملاقات از راه دور مشورت کنید. امکان دارد شما مبتلا به کووید-۱۹ شده باشید. آزمایش دهید و تا زمانی که نتیجه آزمایش خویش را دریافت نکرده اید، خویش را قرنطینه کنید.
منبع:

1399/07/11
21:00:45
5.0 / 5
2104
تگهای خبر: پیشرفت , جهان , سیستم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است