نیتریك اكسید یك درمان احتمالی برای كووید-۱۹

نیتریك اكسید یك درمان احتمالی برای كووید-۱۹ پژوهشگران سوئدی در بررسی جدیدی دریافتند كه ˮنیتریك اكسیدˮ می تواند یك درمان احتمالی برای كووید-19 باشد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از سایت رسمی دانشگاه اوپسالا، پژوهش جدیدی نشان میدهد که شاید "نیتریک اکسید"(Nitric oxide) که خاصیت های ضد ویروسی دارد، بتواند به درمان کروناویروس و غلبه بر شیوع کووید-۱۹ کمک نماید.
"آکه لاندکویست"(Åke Lundkvist)، استاد "دانشگاه اوپسالا"(Uppsala University) سوئد و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: بررسی های ما نشان می دهند که نیتریک اکسید تابحال تنها ماده ای بوده که تاثیر مستقیمی بر کروناویروس داشته است.
از آنجائیکه هنوز درمان موثری برای کووید-۱۹ وجود ندارد، تمرکز اصلی درمانها، بر تسکین نشانه ها است. این کار می تواند به کاهش مدت بستری شدن در بیمارستان و همین طور کاهش مرگ و میر منجر شود.
نیتریک اکسید، ترکیبی است که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود و مانند یک هورمون در کنترل اندام های گوناگون نقش دارد. برای مثال می تواند فشار را در رگ های خونی تنظیم کند و همین طور به تنظیم جریان خون در آنها و در اندام های بدن بپردازد. هنگامی که نارسایی حاد ریوی رخ می دهد، نیتریک اکسید می تواند به افزایش سطح اکسیژن خون کمک نماید.
طی دوره شیوع "سارس"(SARS) در سال ۲۰۰۳، درمان با نیتریک اکسید، نتایج موفقیت آمیزی را نشان داد. دلیل اصلی موفقیت درمان با نیتریک اکسید، قابلیت آن در کاهش التهاب ریه بیماران بود. خاصیت آنتی باکتریال و آنتی ویروسی نیتریک اکسید، پژوهشگران را به استفاده از آن علاقمند ساخته است.
پژوهشگران دانشگاه اوپسالا در این پروژه، نحوه واکنش کروناویروس را نسبت به نیتریک اکسید مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که این ماده، اثر ضد ویروسی واضحی بر کروناویروس دارد.
لاندکویست اظهار داشت: ما امیدواریم که تا زمان دستیابی به واکسن کروناویروس، استنشاق نیتریک اکسید بتواند درمان موثری باشد. دوز مورد استفاده و زمان آغاز درمان، نقش مهمی در نتایج خواهند داشت و باید هرچه سریعتر مورد بررسی قرار بگیرند.
این پژوهش، در مجله "Redox Biology" به چاپ رسید.1399/07/12
13:44:31
5.0 / 5
1819
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است