دانشمندان یك ساختار ژنتیكی نادر از زوال عقل را كشف كردند

دانشمندان یك ساختار ژنتیكی نادر از زوال عقل را كشف كردند به گزارش شاه بلاگ نوعی ساختار ژنتیك جدید و نادر از زوال عقل توسط تیمی از محققان دانشكده پزشكی دانشگاه پنسیلوانیا كشف شده است. این كشف می تواند به دانشمندان در حل معماهای تا به امروز حل نشده كمك نماید تا از آن برای توسعه درمان های هدفمند استفاده كنند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، بیماری آلزایمر (AD) نوعی بیماری تخریب کننده سلول های عصبی است که با تجمع پروتئین هایی به نام پروتئین تاو (Tau) در قسمت های خاصی از مغز مشخص می شود. محققان این مطالعه با بررسی نمونه های بافت مغز انسان از یک اهدا کننده فوت شده مبتلا به یک بیماری ناشناخته تخریب کننده سلول های عصبی، جهش جدیدی در ژن پروتئین حاوی والوسین (VCP) در مغز (محل تجمع پروتئین های تاو در مناطقی که از بین می روند و دارای حفره های خالی به نام واکوئل هستند ) کشف کردند. محققان بیماری تازه کشف شده را کاتوپاتی واکوئل نامیدند. کاتوپاتی واکوئل یک بیماری تخریب کننده سلول های عصبی است که حالا با تجمع واکوئل های عصبی و مواد پروتئینی تاو مشخص می شود.
محققان گفتند: در داخل سلول، شما پروتئین هایی دارید که به هم می پیوندند و به یک فرایند نیاز دارید تا بتوانید آنها را از هم جدا کنید چونکه در غیر این صورت همه چیر از هم می پاشد و کار نمی نماید. پروتئین حاوی والوسین غالباً در مواردی درگیر می شود که پروتئین ها را به صورت کل پیدا کرده و آنها را از هم جدا می کند.

محققان خاطرنشان کردند: پروتئین تاو که مشاهده نمودند بسیار شبیه ساختار پروتئین تاو است که در بیماری آلزایمر دیده می شود. آنها با این شباهت ها کشف کردند که چگونه این جهش پروتئین حاوی والوسین سبب ایجاد این بیماری جدید شده است.
محققان ابتدا علاوه بر مطالعه سلول ها و مدل حیوانی، خود پروتئین ها را هم مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که در واقع تجمع پروتئین تاو به علت جهش پروتئین حاوی والوسین است.
یافته های این مطالعه در مجله "Science" انتشار یافته است.
منبع:

1399/07/13
13:47:15
5.0 / 5
1561
تگهای خبر: توسعه , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است