اعلام آمار تماشاگران تئاتر در روزگار كرونایی

اعلام آمار تماشاگران تئاتر در روزگار كرونایی به گزارش شاه بلاگ اعلام امار فروش تماشاخانه های دولتی تهران بعد از گذشت نزدیك به یك سال باردیگر از سر گرفته شد ولی همچنان خبری از آمار تماشاخانه های غیردولتی نیست.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، درحالی آمار فروش تماشاخانه های زیرمجموعه اداره کل هنرهای نمایشی از جانب روابط عمومی آن در 6 ماه نخست سال ۱۳۹۹ انتشار یافته که این روند از نیمه های سال قبل متوقف شده بود.
در آمارهای پیشین، یکی از مواردی که اتفاقا انگیزه برخی مدیران شد تا انتشار جزئیات فروش و تعداد تماشاگران اعلام نشود، کم فروش بودن تئاترها و تعداد زیاد بلیت های میهمان بود؛ نمایش هایی که با شفاف سازی های اخیر مشخص شد بسیاری از آنها کمک هزینه قابل توجهی هم از اداره کل هنرهای نمایشی گرفته بودند.
سال گذشته همینطور یکی از مواردی که بارها در رسانه های مختلف عنوان شد ضرورت انتشار آمار تمام تماشاخانه ها بود ولی این اتفاق هیچ وقت رخ ندارد، چون گفته می شد مدیران تماشاخانه های خصوصی علاقه ای به این کار ندارند، در صورتیکه برخی کارشناس های تئاتری معتقدند منفعت این کار از پنهان کردن آمار بیشتر است.
با این وجود سال قبل در یکی ازآخرین گزارش های آماری انتشار یافته پنج سالن خصوصی آمار فروش خویش را به اداره کل هنرهای نمایشی اعلام نمودند که منتشر هم شد.
البته سال جاری به سبب شرایط ویژه و تعطیلی های مداوم سالن های تئاتری با استقبالی مواجه نشدند که در این بین وضع تماشاخانه های خصوصی هم بغرنج بوده است و شاید با رونق باردیگر سالن ها شاهد انتشار آمار مربوط به این تماشاخانه ها هم باشیم.
در حال حاضر گزارش آمار فروش نمایش های روی صحنه رفته در شش ماه اول سال ۱۳۹۹ در تماشاخانه های دولتی تئاترشهر، تالار سنگلج و تالار هنر انتشار یافته است که در این مجموعه ها تمام آثار تحت تأثیر شرایط ناشی از انتشار ویروس کرونا، با بهره بردن از ۵۰ درصد ظرفیت سالن های نمایشی روی صحنه رفته اند.
مجموعه تئاترشهر
براساس اطلاعات و آمار عرضه شده از جانب روابط عمومی مجموعه تئاترشهر اولین نمایشی که در سال ۹۹ در این مجموعه روی صحنه رفت «یه گاز کوچولو» به نویسندگی فرزانه سهیلی و کارگردانی فقیهه سلطانی بود که طی ۲۱ اجرا با بهای بلیت ۳۵۰ هزار ریال در سالن سایه با ظرفیت ۷۲ نفر، در غیاب بلیت نیم بها، ۳۱۱ بلیت تمام بها و ۱۵۲ بلیت تخفیف دار فروخت و ۱۴۳ بلیت میهمان عرضه کرد.
مجموع تماشاگران این نمایش ۶۰۶ نفر و مجموع فروش آن ۱۵۳ میلیون و ۳۷۰ هزار ریال بود. لازم به ذکر است ۵ اجرای نخست نمایش «یه گاز کوچولو» از ۲۸ بهمن تا دوم اسفند ۹۸ روی صحنه رفت و این نمایش اجرای خویش را در سال ۹۹ از ۱۰ تیر شروع کرد.
نمایش «کوکاکولا» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی نصیر ملکی جو اجرای خویش را از ۲۹ تیر در سالن قشقایی با ظرفیت ۹۶ نفر شروع کرد. «کوکاکولا» طی ۱۵ اجرا با بهای بلیت ۳۵۰ هزار ریال در غیاب بلیت تخفیف دار، ۱۰۸ بلیت تمام بها و ۱۵۲ بلیت نیم بها فروخت و میزبان ۱۰۵ نفر در چارچوب میهمان شد تا مجموع تماشاگرانش به ۳۶۵ نفر و میزان فروشش به ۶۴ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال برسد.
«سه شنبه های لعنتی» به نویسندگی و کارگردانی محمدمهدی خاتمی اجرای خویش را از اول مرداد ۹۹ در سالن سایه با ظرفیت ۷۲ نفر شروع کرد. این اثر طی ۸ اجرا با بهای بلیت ۳۵۰ هزار ریال در غیاب بلیت تخفیف دار، ۵۵ بلیت تمام بها و ۵۱ بلیت نیم بها فروخت و ۶۸ بلیت میهمان عرضه کرد و در مجموع میزبان ۱۷۴ نفر شد. جمع فروش «سه شنبه های لعنتی» ۲۸ میلیون و ۱۷۵ هزار ریال شد.
اجرای نمایش «جوادیه (بیست متری)» به نویسندگی کهبد تاراج و با طراحی و کارگردانی رضا بهرامی از ۱۶ مرداد در سالن قشقایی با ظرفیت ۹۶ نفر شروع کرد. این اثر طی ۲۶ اجرا با بهای بلیت ۳۰۰ هزار ریال، ۴۷۱ بلیت تمام بها، ۲۸۵ بلیت نیم بها و ۱۲۷ بلیت تخفیف دار فروخت و ۲۰۶ بلیت میهمان ارائه نمود. مجموع تماشاگران «جوادیه (بیست متری)» ۱۰۸۹ نفر و جمع فروش آن ۲۱۴ میلیون و ۵۳۰ هزار ریال بود.
نمایش «فقط ۴۰ روزه بودم» به نویسندگی مسعود هاشمی نژاد و کارگردانی مسعود طیبی اجرای خویش را از ۲۴ مرداد در سالن سایه با ظرفیت ۷۲ نفر شروع کرد. «فقط ۴۰ روزه بودم» طی ۱۱ اجرا با بهای بلیت ۳۰۰ هزار ریال در غیاب بلیت نیم بها، ۳۰۵ بلیت تمام بها و ۲ بلیت تخفیف دار فروخت و ۵۶ بلیت میهمان ارائه نمود. جمع کل تماشاگران این اثر به ۳۶۳ نفر و میزان فروش آن به ۹۱ میلیون و ۹۸۰ هزار ریال رسید.
«ادیسه ۲۰۲۰» به نویسندگی امین طباطبایی و کارگردانی آرش دادگر از ۲۷ مرداد در سالن چهارسو با ظرفیت ۱۲۲ نفر روی صحنه رفت. «ادیسه ۲۰۲۰» طی ۲۳ اجرا با بهای بلیت ۴۰۰ هزار ریال در غیاب بلیت نیم بها و تخفیف دار، ۶۲۸ بلیت تمام بها فروخت و میهمان ۱۷۷ نفر شد تا جمع تماشاگرانش به ۸۰۵ نفر و میزان فروشش به ۲۵۱ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال برسد.
«بیداری» به نویسندگی ژولیان گارنر و با ترجمه و کارگردانی داود دانشور از ۱۶ شهریور در سالن قشقایی با ظرفیت ۹۶ نفر روی صحنه رفت و طی ۲۲ اجرا با بهای بلیت ۳۰۰ هزار ریال ۱۲۷ بلیت تمام بها، ۵۰ بلیت نیم بها و ۴۰ بلیت تخفیف دار فروخت و ۱۷۵ بلیت میهمان ارائه نمود. جمع کل تماشاگران «بیداری» ۳۹۲ نفر و میزان فروش آن ۵۵ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال بود.
«بین یه عالمه ماهی» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی امیر دلفانی از ۱۸ شهریور در سالن سایه با ظرفیت ۷۲ نفر روی صحنه رفت. «بین یه عالمه ماهی» طی ۲۱ اجرا با بهای بلیت ۳۵۰ هزار ریال در غیاب بلیت نیم بها، ۲۷۸ بلیت تمام بها و ۱۱۳ بلیت تخفیف دار فروخت و ۱۷۵ بلیت میهمان عرضه کرد تا جمع تماشاگرانش به ۵۶۶ نفر و میزان فروشش به ۱۲۷ میلیون و ۵۷۵ هزار ریال برسد.
تماشاخانه سنگلج
براساس اطلاعات و آمار عرضه شده از جانب روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، در این سالن با ظرفیت ۲۳۵ نفر، نمایش «کابوس های مرد مشکوک» به نویسندگی محمدحسین ناصربخت و کارگردانی ملیکا رضی از سوم تیرماه روی صحنه رفت. این نمایش طی ۲۶ اجرا با بهای بلیت ۳۰۰ هزار ریال، در غیاب بلیت تخفیف دار، ۳۵ بلیت تمام بها و ۱۹۰ بلیت نیم بها فروخت و ۴۰ بلیت میهمان ارائه نمود. جمع کل تماشاگران «کابوس های مرد مشکوک» ۲۶۵ نفر و میزان فروش آن ۳۹ میلیون ریال بود.
«عجیب السلطنه» به نویسندگی علی بهروزنسب و کارگردانی بهنود محمدی پور از ۲۲ تیر در تماشاخانه سنگلج با ظرفیت ۲۳۵ نفر روی صحنه رفت. این نمایش طی ۱۵ اجرا با بهای بلیت ۳۰۰ هزار ریال، در غیاب بلیت تخفیف دار، ۶ بلیت تمام بها و ۱۳۹ بلیت نیم بها فروخت و ۸۱ بلیت میهمان ارائه نمود. مجموع تماشاگران «عجیب السلطنه» ۲۲۶ نفر و فروش آن ۲۲ میلیون و ۶۵۰ هزار ریال بود.
«کمدی زا» به نویسندگی و کارگردانی کاوه مهدوی از ۱۷ مرداد در تماشاخانه ۲۳۵ نفریِ سنگلج روی صحنه رفت. این نمایش طی ۷ اجرا با بهای بلیت ۳۰۰ هزار ریال، در غیاب بلیت تمام بها و تخفیف دار، ۳۱۵ بلیت نیم بها فروخت و ۴۰ بلیت میهمان ارائه نمود. جمع کل تماشاگران «کمدی زا» ۳۵۵ نفر و میزان فروش آن ۴۷ میلیون و ۲۵۰ هزار ریال بود.
«عمو هاشم» به نویسندگی و کارگردانی داود فتحعلی بیگی از ۱۲ شهریور در تماشاخانه سنگلج با ظرفیت ۲۳۵ روی صحنه رفت. «عمو هاشم» طی ۲۱ اجرا با بهای بلیت ۳۰۰ هزار ریال، در غیاب بلیت تخفیف دار، ۱۰ بلیت تمام بها و ۹۸ بلیت نیم بها فروخت و ۴۸ بلیت میهمان ارائه نمود. جمع کل تماشاگران این اثر ۵۱۶ نفر و میزان فروش آن ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال بود.
تالار هنر
براساس اطلاعات و آمار عرضه شده از جانب روابط عمومی تالار هنر، نمایش «دنیای اعجاب انگیز اکو و تاکو» به نویسندگی شیما شادمانی و کارگردانی امید انصاری از ۱۵ تیر در این تالار با ظرفیت ۲۴۰ نفر روی صحنه رفت. این نمایش طی ۲۸ اجرا با بهای بلیت ۲۰۰ هزار ریال، در غیاب بلیت تخفیف دار، ۱۲ بلیت تمام بها و ۲۲ بلیت نیم بها فروخت و ۲۰۱ بلیت میهمان ارائه نمود. جمع کل تماشاگران «دنیای اعجاب انگیز اکو و تاکو» ۲۳۵ نفر و میزان فروش آن ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال بود.
«افسانه پری دریایی» به نویسندگی و کارگردانی رضا بیات از ۲۲ تیر در تالار ۲۴۰ نفریِ هنر روی صحنه رفت. این نمایش طی ۲۸ اجرا با بهای بلیت ۲۰۰ هزار ریال، در غیاب بلیت تخفیف دار، ۳۲ بلیت تمام بها و ۴ بلیت نیم بها فروخت و ۱۷۳ بلیت میهمان ارائه نمود. جمع کل تماشاگران «افسانه پری دریایی» ۲۰۹ نفر و میزان فروش آن ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال بود.
پخش آنلاین نمایش «افسانه پری دریایی» و «ننه شهرزاد در سرزمین عجایب» همراه با اجرای زنده آنها در تالار هنر انجام شد و آمار فروش «ننه شهرزاد در سرزمین عجایب» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی هومن حسین نژادکلایی به سبب ناتمام ماندن اجرای آن به دنبال تعطیلی پیش آمده، در دور بعد عرضه خواهد شد.
جدول آمار فروش تماشاخانه های زیرمجموعه اداره کل هنرهای نمایشی در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹ در این فایل پیوست خبر شده است.
هر کدام از این آمارها برپایه سالن محل اجرا قابل بررسی و تحلیل است، اما نکته حدودا مشترک تعداد نسبتا قابل توجه بلیت میهمان برای بیشتر نمایش هاست.1399/07/18
10:46:26
5.0 / 5
1428
تگهای خبر: آنلاین , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است