مستندی افشاگرانه درباره پرونده قتل خاشقجی

مستندی افشاگرانه درباره پرونده قتل خاشقجی سعودی یكی از رازآلودترین رژیم های سیاسی دنیاست؛ رژیمی كه امروز متكی به نفت، خون می ریزد، متكی به خون تداوم می یابد و همین طور برای تداوم، نیازمند راه انداختن جنگ های فرقه ای در منطقه است.به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، «وطن امروز» در ادامه نوشت: با روی کارآمدن پادشاه جدید از سال ۲۰۱۵ و با شاه شدن سلمان و قدرت گرفتن محمد بن سلمان در عربستان، جنگ طلبی عربستان جنبه عیان تری به خود گرفت. بن سلمان که در توهم تبدیل شدن به چهره ای مطرح در جهان عرب بود، با آغاز جنگی که گمان می کرد بزودی او را بعنوان یک فاتح معرفی خواهد کرد، به کشتار و آوارگی چندصدهزار یمنی دست زد. در عربستان با عنوان اصلاحات، کوشش کرد تغییرات فرهنگی را که سبک زندگی اسلامی و عربی را به چالش می کشید، انجام دهد؛ تغییراتی که به نظر اعطای آزادی به مردم ساکن در عربستان می آمد اما اتفاقی که در بطن روابط سیاسی و رسانه ای رقم می خورد، نقض آشکار آزادی بود. مستند Kingdom Of Silence محصول ۲۰۲۰ به تهیه کنندگی تهیه کننده مطرح سینمای مستند «الکس گیبنی» ساخته شده است. گیبنی یک دفعه برای کارگردانی مستند «تاکسی به سمت تاریکی» برنده اسکار بهترین فیلم مستند شده بود؛ مستندی که بر قتل راننده تاکسی افغان، «دلاور» توسط سربازان ارتش آمریکا تمرکز داشت. این راننده تاکسی در مدت زمانی که در بازداشتگاه پروان زندانی بود، تا حد مرگ، مورد ضرب و جرح و شکنجه قرار گرفت. ۵ روز بعد اعلام گردید که وی مرده است. مرگ او بعد از بررسی و تحقیقات در دادگاه شکنجه زندانیان بگرام، قتل اعلام گردید. حالا الکس گیبنی در مستند پادشاه سکوت که توسط «ریچارد رولی» کارگردانی شده، نقش تهیه کننده را دارد. ریچارد رولی نیز مستندسازی است که فیلم هایش نامزد اسکار شده اند. یکی از مستندهای مطرح او «جنگ های کثیف» نام دارد که در آن پرده از کشتارهایی که توسط اوباما انجام شده، برداشته می شود. حالا این دو در مستندی جسورانه با عنوان پادشاه سکوت، پرده از رازها و ابهامات پرونده قتل جمال خاشقجی برداشته اند.

مستند ابتدا با طرح بیوگرافی جمال خاشقجی، به سابقه حضور او در بین نیروهای مجاهدین و جنگجویانی که مقابل شوروی در افغانستان می جنگیدند، اشاره می کند. این مساله مهم ترین خاصیت جمال است. او ارتباطات سعودی با بن لادن را بطور خاص می داند و تنها کسی است که بعنوان خبرنگار شخصی بن لادن در سال های قبل از تاسیس القاعده او را مطرح کرده است. به تعبیر مستند، عربستان با «بن لادن» شناخته شد چون چیزی از خود نداشت؛ اشاره ای که در آخر مستند باردیگر مورد توجه قرار می گیرد. آنجا که درباره اطلاعات خاص خاشقجی از بن لادن و طرح این اطلاعات با ماموران سازمان سیا سخن به میان می آید و این گمانه که او با سیا همکاریهای جدی نیز داشته وجود دارد. بااینکه مستند در ارائه تصویر خاشقجی او را بیش از حد سفید می کند و با میان کشیدن روابط عاطفی او کلیت فضای مستند را تحت تاثیر قرار می دهد اما اطلاعات تازه ای از کوشش های رژیم سعودی و نیز دولت های ایالات متحده در بهم زدن مناسبات عادی در کشورهای عربی و غرب آسیا، به راه انداختن جنگ و برنامه طولانی مدت آمریکا برای فروش تسلیحات ارائه می دهد. یکی از نکاتی که در مستند پررنگ است طرح شفاف نقش داشتن سعود القحطانی، مشاور رسانه ای بن سلمان در پروژه قتل خاشقچی است. سعود القحطانی را امروز بیشتر در رسانه ها با عنوان صاحب شبکه هایی مانند ایران اینترنشنال می شناسیم؛ شبکه هایی که کوشش های احمقانه ای برای اثبات مدعای آزادی در عربستان دارند؛ کشوری که در بیش از ۸۰ سال از تاسیس رژیم سعودی روی انتخاباتی را که تغییراتی به همراه داشته باشد به خود ندیده است. جالب اینکه روی دیگر مدعای اصلاحات سعودی در مستند «پادشاه سکوت» بخوبی به نمایش درمی آید. کوشش برای ساکت کردن یکی از منتقدان و در نهایت قتل وی به بدترین شکل ممکن و با قطعه قطعه کردن اعضای بدنش اتفاقی است که مشاور رسانه ای بن سلمان رقم می زند.

مستند از جهات ساختاری البته نقاط قوت فراوانی دارد. حضور مستندساز در افغانستان و گفت وگوی از نزدیک با یکی از کسانی که مجاهدین همراه بن لادن را در پایگاه شمال پنجشیر فرماندهی می کرده، از نقاط تحسین برانگیز مستند است. عبدالله انس کسی است که درباره او حرف می زنیم. او اطلاعات دست اولی در ارتباط با سال های حضور خاشقجی در افغانستان ارائه می دهد. مستند در ادامه تصاویر آرشیوی قابل توجهی از جنگ افغانستان، دیدار گروه های جهادی با ریگان و تلاش ریگان برای تحریک آنها برای جنگ با شوروی، تصاویری از داخل دربار سعودی و نیز تصاویری از داخل عربستان را مورد استفاده قرار می دهد که به روایت او کمک کرده است. یکی دیگر از نقاطی که در این مستند برجسته می شود و توانسته روایت پیرامون جمال را دارای اهمیتی ویژه کند، ارتباطات او با ولید بن طلال، شاهزاده سعودی است. ارتباطی که بعد از روی کار آمدن سلمان و بازداشت یکی از ثروتمندترین شاهزادگان سعودی، یعنی ولید بن طلال بی کارکرد می شود و خاشقجی را در موضع ضعف قرار می دهد. خاشقجی پس از آن که شاهزاده حامی خود و شبکه تازه تاسیس اش «العرب» را در وضعیت اسفبار بازداشت بن سلمان می بیند، حدودا از هر گونه فعالیت خبری ناامید می شود. در ادامه اما توئیت های وی برایش دردسرساز می شود تا اینکه یادداشتش در واشنگتن پست، تصمیم بن سلمان و سعود القحطانی برای قتل او را جدی تر می کند.

فروش تسلیحات به عربستان توسط دولت های مختلف، حضور اتباع عربستانی در حمله ۱۱ سپتامبر و حمایت آنها از طرف سعودی مساله ای است که در مستند مطرح شده ولی موشکافی نشده است. در واقع بااینکه حتی راویان آمریکایی مستند از جنایت های بن سلمان مقابل مردم یمن و از میان برداشتن مخالفان با شدیدترین رفتارها همچون اعدام های وحشیانه در عربستان سخن به میان می آورند و حتی حمایت آمریکا از این اتفاق ها را به صراحت مطرح می کنند اما آنچه این مستند به آن نپرداخته سیاست های پشت پرده ای است که ارتباط میان سعودی و آمریکا را هر روز دامنه دارتر از گذشته می کند.

با همه تفاسیر، «پادشاه سکوت» یکی از تازه ترین مستندهای انتقادی مقابل رژیم سعودی است که بنظر می رسد تصویری واقعی از دربار سعودی، جنگ قدرت و رادیکال شدن سیستم حاکمیتی این کشور مقابل آزادی ارائه می کند؛ رژیمی که با همه سرکوب کردن ها با ایجاد تغییراتی سطحی در فضای فرهنگی، خودرا مدعی اصلاحات گسترده نشان میدهد.
1399/08/14
20:54:49
5.0 / 5
1436
تگهای خبر: جهان , سیستم , فضا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است