درمان سرطان دوره كودكی با كمك داروی ضد افسردگی!

درمان سرطان دوره كودكی با كمك داروی ضد افسردگی! شاه بلاگ: پژوهشگران سوئدی در بررسی جدیدی دریافتند كه شاید بتوان نوعی سرطان دوره كودكی را با كمك داروهای ضد افسردگی درمان كرد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهش جدیدی نشان میدهد شاید یک داروی ضد افسردگی که به صورت متداول تجویز می شود، بتواند نوعی سرطان موسوم به "سارکوم دوره کودکی"(Childhood Sarcoma) را مهار کند. این دارو هم اکنون، حداقل در آزمایش روی موش ها توانسته تاثیر خودرا نشان دهد.
این پژوهش که در "موسسه کارولینسکا"(Karolinska Institutet) سوئد انجام شده است، امید ابداع راهبردهای درمانی جدید را برای این نوع سرطان پدید می آورد.
"کاترین کرودن"(Caitrín Crudden)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: بااینکه این آزمایش روی موش ها انجام شده و ما نمی توانیم نتایج را در مورد انسان نیز در نظر بگیریم اما نتایج آن، امید به ارائه داروهایی را پدید می آورد که می توانند به درمان بهتر بیماران جوان مبتلا به سرطان کمک کنند.
پژوهشگران در این پروژه، اشتراکات میان دو گروه از گیرنده های سطح سلول را که(GPCRs) و (RTKs) نام دارند، بررسی کردند. گیرنده های GPCRs، مورد هدف بیش از نیمی از داروهایی قرار می گیرند که برای بیماری هایی مانند حساسیت، آسم، افسردگی، اضطراب و فشار خون بالا تجویز می شوند اما تا حالا از آنها به شکل گسترده برای درمان سرطان استفاده نشده است.
در مقابل، گیرنده های RTKs، مورد هدف داروهای مقابله با سرطان همچون سرطان های پستان و روده قرار می گیرند برای اینکه می توانند پیامدهایی برای خیلی از ناهنجاری های سلولی داشته باشند. یکی از گیرنده های خانواده RTK که نقش مهمی در خیلی از سرطان ها همچون سارکوم دوره کودکی دارد، گیرنده موسوم به(IGF1R) است اما کوشش های پیشین برای به کارگیری داروهای ضد سرطان در مقابل این گیرنده شکست خورده اند.
پژوهشگران در این پروژه دریافتند که IGF1R می تواند سیگنالی را به GPCRs بفرستد و عملکرد آنرا بواسطه داروهایی که بر آن اثر می گذارند، تحت تاثیر قرار دهد. این راهبرد می تواند امکان استفاده از داروهایی را فراهم آورد که می توانند گیرنده تومور را مهار کنند و به توقف رشد سرطان بیانجامند.
پژوهشگران جهت بررسی این فرضیه، از یک داروی ضد افسردگی موسوم به "پاروکستین"(Paroxetine) استفاده کردند تا سارکومای دوره کودکی را در موش ها درمان کنند. آنها دریافتند که این دارو می تواند تعداد گیرنده های IGF1R را به صورت قابل توجهی در سلول های بدخیم کم کند و رشد تومور را سرکوب کند.
"لئونارد گیرنیتا"(Leonard Girnita)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما با کمک گیرنده های GPCRs، راهبرد جدیدی را برای کنترل فعالیت گیرنده های تومور ابداع کرده ایم. این کار می تواند به ارائه راهبردهای درمانی خاصی بیانجامد و به کشف داروهایی که می توانند GPCR را هدف قرار دهند، کمک نماید.
پژوهشگران قصد دارند راهبرد خودرا در آزمایش های بالینی مورد بررسی قرار دهند.
این پژوهش، در مجله "Cancer Research" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/18
13:40:03
5.0 / 5
1110
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است