انقلاب در كشاورزی با خاك خودآبیاری

انقلاب در كشاورزی با خاك خودآبیاری به گزارش شاه بلاگ محققان با ابداع سیستم خودآبیاری می توانند علاوه بر تحول صنعت كشاورزی سبب كاهش استفاده از آب در كشاورزی شوند، چون كه خشكسالی و موج گرما در سرتاسر جهان با سرعت نگران كننده ای رو به افزایش است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، از آنجائیکه موج گرما و خشکسالی با سرعت نگران کننده ای در سرتاسر جهان در حال افزایش می باشد، کاهش استفاده از آب در کشاورزی همواره از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. حالا مهندسان دانشگاه "تگزاس در آستین" نوع جدیدی از خاک را بوجود آورده اند که امکان دارد انقلابی در کشاورزی ایجاد نماید.
این خاک "خودآبیاری" می تواند آب را از هوا بگیرد و آنرا در گیاهان پخش کند.
گروهی از مهندسان این دانشگاه یک سیستم آبیاری جوی بوجود آورده اند که از ژل های بسیار رطوبت گیر برای گرفتن آب از هوای اطراف استفاده می نماید. این ژل ها در دوره های مرطوب شبانه، آب را از هوا می گیرند و هنگامی که هوا در روز گرمتر می شود و خاک تا دمای خاصی گرم می شود، این ژل های حاوی آب با آزاد کردن آب درون خود، آنرا به گیاهان می رسانند.
همرفت آب در خاک، آنرا توزیع می نماید و بخش عمده آنرا به گیاهان و مقداری از آنرا به هوا می فرستد و سبب افزایش رطوبت می شود. بنابراین، این کار یک چرخه برداشت بوجود می آورد که خاک را توسط خودش به پایداری می رساند.
مهندسان آزمایشاتی را در پشت بام ساختمان دانشکده مهندسی دانشگاه انجام دادند. این آزمایشات نشان داد که خاک حاوی هیدروژل نسبت به خاک های شنی، آب را بهتر حفظ می کنند و برای رشد گیاهان به مقدار بسیار کمتری آب نیاز دارد.


در یکی از آزمایش ها که چهار هفته به طول انجامید، مشاهده شد که خاک تقریباً ۴۰ درصد از ذخیره آب را که با آن آغاز کرده بود، نگه می دارد. در حالیکه خاک شنی بعد از هفت روز فقط ۲۰ درصد از آنرا داشت.
آزمایش دیگر شامل کاشت تربچه در هر دو خاک بود. خاک حاوی هیدروژل تربچه را حتی وقتی به مدت ۱۴ روز به جز آبیاری اولیه آبیاری نشد، زنده نگه داشت.
اما در خاک شنی، تربچه چندان خوش شانس نبود. حتی وقتی در طول چهار روز اول چندین بار آبیاری شد، بعد از دو روز بدون آب ماندن زنده نماند.
مهندسان چندین کاربرد دیگر را برای این اختراع در نظر دارند که در آن می توان از خاک هیدروژل برای خنک کردن صفحات خورشیدی یا گسترش دسترسی به آب شرب بهره برد.
این مطالعه در مجله ACS Materials Letters انتشار یافته است.
منبع:

1399/08/25
12:18:23
5.0 / 5
1555
تگهای خبر: جهان , دانش , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است