ماموریت انتحاری 100 میلیون پوندی برای از بین بردن زباله های فضایی

ماموریت انتحاری 100 میلیون پوندی برای از بین بردن زباله های فضایی شاه بلاگ: آژانس فضایی انگلستان 12 میلیون پوند برای عملیات پاكسازی فضا كه پروژه ای مهم برای از بین بردن زباله های فضایی است و در كل 100 میلیون پوند هزینه دارد و توسط هشت كشور در حال توسعه است مختص كرده است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، انگلیس به ساخت قسمتی از نخستین ماهواره حذف زباله فضایی در جهان کمک خواهدنمود. این ماهواره بمنظور حذف زباله های فضایی طراحی شده است. کار این ماهواره به این صورت است که زباله ها را به جو زمین می کشاند تا آنها را بسوزاند.
شرکت بریتانیایی"Elecnor DEIMOS" با شرکت سوئیسی "Clearspac" همکاری خواهدنمود تا سیستم کنترل وضعیت مداری را طراحی کند که همزمان که زباله های فضایی را جمع آوری می کند به جهت یابی فضاپیما نیز کمک می نماید.
این فضاپیمای ۱۰۰ میلیون پوندی در سال ۲۰۲۵ پرتاب خواهد شد و نام آن "مأموریت انتحاری رباتیک"(robotic suicide mission) است که طی آن فضاپپما تمام زباله های فضایی حتی یک قطعه کوچک از زباله فضایی را نیز پیش از بین بردن زباله فضایی و سوزاندن آن زباله و خودش در جو زمین، جمع آوری خواهدنمود.
این پروژه با حمایت آژانس فضایی اروپا(ESA) و هشت کشور همچون انگلیس(که ۱۲ میلیون پوند کمک کرده است) توسط شرکت تازه تأسیس Clearspace سوئیسی در حال انجام می باشد.


طی این ماموریت فضاپیما از یک حرکت با نام "The Claw" که یک حرکت گازانبری برای جمع آوری زباله های فضایی است استفاده خواهدنمود. کشیدن بقایا به سمت جو موجب می شود که این زباله ها با خیال آسوده تجزیه شود و از برخورد احتمالی آن با سایر اجرام در مدار نیز جلوگیری می شود.
بسیاری زباله فضایی که بقایای ماموریت های مختلف هستند در فضا وجود دارد. بیشتر این ها یا دیگر عمل نمی کنند یا از بین رفته اند و ۱۶۰ میلیون شی هم اکنون در مدار قرار دارند. بیشتر آنها "زباله فضایی" هستند که عرض آنها چند اینچ تا چند فوت هستند.
این زباله ها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد. این یکی از پروژه های مهم طراحی شده برای مقابله با مسئله فزاینده زباله های فضایی است.
زباله های فضایی(Space Debris) چیزهای گوناگون ساخته انسان هستند که در مدار زمین در حال گردشند، اما دیگر کارایی ندارند. زباله فضایی در واقع بقایای فعالیت بشر در فضا است، از قطعات سفینه ها گرفته تا قسمت هایی از سفینه که در مراحل مختلف مامورت فضایی از آن جدا می شوند یا هر چیز دیگری که در مدار زمین رها شده و دیگر کاربردی ندارد.
منبع:

1399/08/29
12:12:28
5.0 / 5
1413
تگهای خبر: توسعه , جهان , ربات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است