واكسن كرونای دانشگاه آكسفورد ۷۰ درصد موثر است

واكسن كرونای دانشگاه آكسفورد ۷۰ درصد موثر است شاه بلاگ: یك آزمایش بزرگ نشان داده واكسن كرونا ویروس تولید شده توسط دانشگاه آكسفورد 70 درصد از گرفتار شدن افراد به علایم كووید-19 جلوگیری می كند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از بی بی سی، این خبر در حالی اعلام شده که پیش تر دو شرکت فایزر و مدرنا از موثر بودن بیش از ۹۰ درصدی واکسن کرونای خود آگاهی داده بودند که این برای دانشگاه آکسفورد هم از جهتی پیروزی شمرده می شود و از سویی نیز ناامیدکننده خواهد بود. با این وجود واکسن دانشگاه آکسفورد بمراتب ارزان تر است و ذخیره و دسترسی به آن در هر گوشه دنیا آسان تر از دو مورد واکسن دیگر است.
بنابراین، اگر توسط نهادهای نظارتی تأیید شود، همچنان نقش مهمی در مقابله با بیماری همه گیر خواهد داشت. همین طور داده های آزمایش ها نشان میدهد زدن دوز کامل واکسن می تواند تا ۹۰ درصد از بدن افراد محافظت کند.
دولت انگلیس ۱۰۰ میلیون دوز واکسن آکسفورد را از پیش سفارش داده است که این تعداد برای ایمن سازی ۵۰ میلیون نفر کافی است.
بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اظهار داشت: این مساله که واکسن آکسفورد در آزمایشات و جلوگیری از کرونا موثر واقع شده بسیار خبر هیجان انگیزی است. هنوز می بایست بررسی ایمنی بیشتری انجام گیرد اما بازهم این نتایج خارق العاده است.
محققان آکسفورد این واکسن را در حدود ۱۰ ماه ساخته اند که انجام این پروسه بطور معمول یک دهه طول می کشد. بیش از ۲۰ هزار داوطلب در این کارآزمایی مورد آزمایش قرار گرفتند، نیمی از آنها در انگلیس و بقیه در برزیل بودند. بعد از تزریق پژوهشگران از محافظت ۷۰ درصدی واکسن خبر دادند.
هنگامی که به داوطلبان دو دوز بالای واکسن تزریق شد میزان محافظت ۶۲ درصد بود، اما هنگامی که در ابتدا دوز کم و سپس دوز بالا تزرق شد این میزان به ۹۰ درصد افزایش پیدا کرد. پروفسور "اندرو پولارد"، محقق ارشد آزمایش در گفتگو با بی بی سی اظهار داشت: ما واقعاً از این نتایج خوشحالیم.
پس از اینکه فایزر و مدرنا از محافظت ۹۰ درصدی واکسن خود خبر دادند رسیدن به رقم ۷۰ درصد برای دانشگاه آکسفورد می تواند نسبتاً ناامید کننده باشد اما با این وجود باید بدانیم تا ماه گذشته رسیدن به محافظت بیش از ۵۰ درصد یک پیروزی قلمداد می شد.
این واکسن همین طور می تواند در دمای یخچال نگهداری شود که این به آن معناست که برخلاف واکسن های فایزر/بایو ان تک و مدرنا که باید در دمای بسیار سردتر نگهداری شوند، این واکسن می تواند در هر گوشه دنیا توزیع شود. شرکت آسترازنکا شریک دانشگاه آکسفورد در تولید واکسن در حال آماده سازی سه میلیارد دوز از واکسن در سراسر جهان است.
منبع:

1399/09/03
22:35:43
5.0 / 5
1022
تگهای خبر: پژوهش , تولید , جهان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است