كشف مكانیسم جدیدی برای كنترل درد

كشف مكانیسم جدیدی برای كنترل درد شاه بلاگ: پژوهشگران ژاپنی در بررسی جدید خود توانستند مكانیسم جدیدی را برای كنترل درد كشف كنند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "دانشگاه کیوشو" (Kyushu University) ژاپن، مکانیسم ناشناخته ای را برای کنترل درد کشف کرده اند که گروهی از سلول های تازه شناسایی شده در نخاع را شامل می شود و می تواند هدف بالقوه ای در افزایش اثر درمانی داروها برای دردهای مزمن باشد.

در صورتیکه ممکنست سلول های عصبی، شناخته شده ترین سلول های سیستم عصبی مرکزی باشند، مجموعه ای از سلول های غیر عصبی که برای اولین بار در اواسط قرن نوزدهم کشف شدند نیز نقش مهمی بر عهده دارند.

این سلول های گلیال که در اصل باتوجه به معادل یونانی واژه "چسب" (Glue) نامگذاری شده اند، هم اکنون حتی بیشتر از چسب شناخته شده هستند و در واقع، عناصر حیاتی برای تنظیم رشد و عملکرد سلول های عصبی در سیستم عصبی مرکزی به شمار می روند.

در بین انواع گوناگون سلول های گلیایی، آستروسیت ها بیشترین فراوانی را در سیستم عصبی مرکزی دارند، اما بر خلاف سلول های عصبی نواحی گوناگون مغز، پژوهشگران هنوز نتوانسته اند درک دقیقی از دسته بندی آستروسیت هایی که خاصیت های متمایزی دارند، به دست بیاورند.

این گروه پژوهشی به سرپرستی "ماکوتو تسودا" (Makoto Tsuda)، پژوهشگر دانشگاه کیوشو، گروه منحصر به فردی از آستروسیت های نخاع را کشف کرده اند که نقش مهمی در تولید حساسیت نسبت به درد بر عهده دارند.

این گروه از آستروسیت ها که در دو لایه خارجی ماده خاکستری مغز نزدیک به پشت نخاع یافت می شوند، در ناحیه ای قرار گرفته اند که اطلاعات حسی عمومی مانند فشار، درد و گرما را از اطراف بدن به مغز می رسانند.

پژوهشگران با آزمایش روی موش ها نشان دادند نورون های موسوم به (NAergic)، آستروسیت ها را فعال می کنند و حساسیت نسبت به درد را می افزایند.

یافته های این پژوهش نشان می دهند که ممکنست سرکوب کردن سیگنال دهی این آستروسیت ها به وسیله "نوراپی نفرین" یا "نورآدرنالین" (Noradrenaline) بتواند اثر داروهایی را که برای درد مزمن تجویز می شوند، تقویت نمایند.

پژوهشگران برای آزمایش ابتدایی این ایده، به مهندسی ژنتیکی موش هایی پرداختند که واکنش آستروسیت ها نسبت به نورآدرنالین در آنها به صورت انتخابی مهار شده بود. آنها به موش ها "دولوکستین" (Duloxetine) دادند که می تواند سطح نورآدرنالین را در نخاع افزایش دهد.

درد مزمن موش های مهندسی شده در این آزمایش، با دولوکستین افزایش یافت و توانست ایده پژوهشگران را در مورد نقش آستروسیت ها تایید کند.

"تسودا "افزود: بااینکه ما هنوز به پژوهش های بیشتری با بهره گیری از داروهای گوناگون نیاز داریم، اما این گروه از آستروسیت ها، هدف امیدوارکننده ای در تقویت امکان درمانی داروها برای درد مزمن به شمار می روند.

این پژوهش در مجله "Nature Neuroscience" به چاپ رسید.

منبع:

1399/09/07
14:37:40
5.0 / 5
1362
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است