تجزیه و تحلیل ساختار پوست با كمك فناوری اشعه تی

تجزیه و تحلیل ساختار پوست با كمك فناوری اشعه تی به گزارش شاه بلاگ دانشمندان ˮدانشگاه وارویكˮ(University of Warwick) انگلیس و ˮدانشگاه چینی هنگ كنگˮ(CUHK) در مطالعه اخیرشان متد جدیدی را توسعه داده اند كه در آن از نوعی تابش معروف به ˮاشعه های تیˮ(T-rays) برای تجزیه و تحلیل ساختار پوست استفاده می نمایند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، انتظار می رود این روش بتواند به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و سرطان پوست کمک نماید. حقیقت جالب در مورد این روش این است که روش مذکور می تواند به دانشمندان کمک نماید تا تصویری دقیق تر از نواحی مختلف ساختار پوست و میزان هیدراته بودن آن نسبت به روش های فعلی تهیه کنند.
خصوصیات منحصر به فرد روش یاد شده، تصویربرداری و تجزیه و تحلیل آن با اشعه تراهرتز(THz) در سالهای اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است چونکه اشعه تی می تواند از راه خیلی از مواد مانند پلاستیک، سرامیک و لباس دیده شود که این امر آنها را روشی کاربردی جهت بررسی بدن به روشی کاملا غیرتهاجمی تبدیل می کند. به علاوه این اشعه ها از فوتون های کم انرژی غیر یونیزه تشکیل شده اند. این خصوصیت سبب می شود که آنها در محیط های بیولوژیکی همچون امنیت و غربالگری پزشکی بسیار ایمن باشند. فقط اشعه های تی که از لایه های خارجی پوست عبور می کنند پیش از بازتاب قابل شناسایی هستند، چونکه اشعه هایی که قادر هستند به لایه های عمیق پوست نفوذ کنند بیش از اندازه ضعیف خواهند شد که این امر شناسایی آنها را سخت می سازد اما این مساله مهم احیانا تصویربرداری با اشعه تی را به روشی موفق در کنترل این لایه های بیرونی تبدیل می کند.
برای آزمایش این اشعه، نور تراهرتز از راه یک منشور به پوست تابیده می شود تا اشعه را در یک صفحه کانونی خاص تنظیم کند. بسته به نوع پوست، نور به صورت حاشیه ای منعکس می شود. بعد از آن محققان می توانند هنگام ورود نور به پوست، آنرا مورد بررسی قرار دهند.
دانشمندان طی این مطالعه با موفقیت نشان دادند که با استفاده از "بیضی سنجی"(ellipsometry) می توانند ضریب شکست پوست را دقیق محاسبه کنند. بیضی سنجی یا الیپسومتری روشی نوری (اپتیکی) برای مطالعه خصوصیت های دی الکتریک لایه های نازک است. تفاوت بین این شاخصهای انکساری "دوشکستی"(birefringence) نامیده می شود و این نخستین بار است که دوشکستی تراهرتز پوست انسان به صورت درون تنی(in vivo) اندازه گیری می شود. درون تنی در زیست شناسی و در پژوهش های آن، به آزمایش هایی که در آنها جاندار زنده بکار برده می شود گفته می شود، به این آزمایش ها در جاندار هم می گویند. این داده ها می تواند اطلاعات ارزشمندی راجع به میزان آب در پوست در اختیار دانشمندان قرار دهد و ضخامت پوست را هم محاسبه کند. دوشکستی یا ضریب شکست مضاعف یک خاصیت نورشناختی موادی است که ضریب شکست آنها به قطبش و جهت انتشار نور وابسته است. بلورها با ساختار بلوری نامتقارن و پلاستیک تحت تنش از خود دوشکستی بروز می دهند.
پوست هیدراته ضریب شکست متفاوتی با پوست کم آب خواهد داشت. برای افرادی که دارای اختلالات پوستی هستند با کمک این روش محققان قادر خواهند بود آبرسانی پوست افراد را به صورت دقیق بررسی نمایند. برای بیماران مبتلا به سرطان پوست، پزشکان می توانند از تصویربرداری تراهرتز برای سنجش پوست پیش از شروع جراحی استفاده کنند تا ایده بهتری از میزان گسترش تومور بدست آورند. سرطان پوست بر خواص پوست تاثیر می گذارد و برخی از آنها به علت اینکه در زیر سطح پوست هستند دیده نمی شوند.
منبع:

1399/09/08
21:24:19
5.0 / 5
1276
تگهای خبر: امنیت , پژوهش , توسعه , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است