با همت دانشمند ایرانی دانشگاه موناش انجام شد

جدا كردن اسپرم های با كیفیت با امواج صوتی!

جدا كردن اسپرم های با كیفیت با امواج صوتی! یک دستگاه جدید که با نظارت ˮرضا نصرتیˮ پژوهشگر ایرانی دانشگاه ˮموناشˮ تولید شده است، می تواند با امواج صوتی در هر ثانیه 140 اسپرم با کیفیت را غربال کند و بیش از 60 هزار اسپرم با کیفیت بالا را طی یک ساعت جدا کند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان امواج صوتی را در مایع بکار گرفتند تا به رویکرد جدیدی برای تولید مثل انسان برسند.
برمبنای یک مطالعه که در مجله Lab on a Chip انتشار یافته است، یک دستگاه جدید می تواند با بهره گیری از امواج صوتی، اسپرم های با کیفیت بالا را از اسپرم های بی کیفیت برای کمک به زوج های نابارور جدا کند.
این پروسه جدید و سریع و خودکار "صوت در مایع"(acoustofluidic) توسط گروهی از مهندسان مکانیک و هوافضای دانشگاه "موناش"(Monash) ابداع شده است و اسپرم ها را با مورفولوژی طبیعی سر و یکپارچگی دی ان ای با کیفیت بالا از نمونه های خام منی جدا می کند.
این دستگاه جدید می تواند تقریباً ۱۴۰ اسپرم را در هر ثانیه پردازش کرده و بیش از ۶۰ هزار اسپرم با کیفیت را در کمتر از ۵۰ دقیقه انتخاب نماید که مقدار قابل توجه و قابل قبولی از اسپرم ها برای انجام "لقاح مصنوعی"(IVF) و "تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم"(ICSI) است.
"تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم" یا "میکرواینجکشن" یکی از روش های مؤثر لقاح آزمایشگاهی در درمان زوجین نابارور است. در این روش در محیط آزمایشگاه، اسپرم با کیفیت و قابل بارور با ابزارهای ویژه ای مستقیم به داخل سیتوپلاسم تخمک تزریق می شود. در حالت عادی در روش IVF، اسپرم و تخمک جدا شده در محیط آزمایشگاه با هم لقاح پیدا می کنند، اما زمانی که تعداد و سرعت اسپرم کم باشد یا تخمک اجازه نفوذ به اسپرم را ندهد، با بهره گیری از روش ICSI اسپرم به داخل تخمک تزریق می شود و مراحل بعدی پیش می رود.
این تحقیق جدید که زندگی زوج های نابارور را امید می بخشد، تحت هدایت "جونیانگ گای" دانشجوی سال دوم دکترا و تحت نظارت "رضا نصرتی" و پروفسور "آدریان نیلد" که هر دو متخصص ریز سیالات در گروه مهندسی مکانیک و هوا فضای دانشگاه "موناش" هستند، انجام شده است.
"گای" اظهار داشت: این روش با اعمال یک میدان صوتی با زاویه ۳۰ درجه نسبت به جهت جریان، اسپرم را از مایع منی جدا می کند. نیروهای صوتی، اسپرم های با کیفیت بالا را از جریان اصلی هدایت کرده و به بیرون سوق می دهند و در یک خروجی جداگانه قرار می گیرند.
پژوهشگران می گویند گروه اسپرم های جدا شده ۸۳ درصد تحرک دارند.
این روش اجازه می دهد تا یک پروسه انتخاب مداوم با توان عملیاتی بالا و متنوع برای جداسازی اسپرم های دارای کیفیت بالا صورت گیرد.
"گای" اضافه کرد: نتایج ما نشان میدهد که جمعیت اسپرم انتخاب شده دارای درصد قابل توجه و بالاتری از اسپرم های متحرک و پیش رونده(۸۳ درصد) نسبت به نمونه خام اولیه(۵۲ درصد) است.
روش انتخاب اسپرم "صوت در مایع" یا "آکوستوفلوئیدی"(acoustofluidic) ممکنست کلیشه های منفی ناباروری را از بین ببرد.
نتایج پژوهشگران نشان داد که انتخاب موفقیت آمیز اسپرم های با کیفیت بیش از ۶۰ درصد بهبود در حرکت آنها را که توانایی اسپرم ها به آن وابسته است، سبب می شود و نمونه خوبی را از نظر بالینی برای روش های IVF و ICSI ارائه می دهد. همین طور اسپرم هایی که بوسیله این روش انتخاب می شوند، تقریباً ۴۰ درصد بهبود را در یکپارچگی دی ان ای نشان میدهد.


"رضا نصرتی" متذکر شد که چگونه میزان موفقیت این روش به پارامترهای مختلف بستگی دارد، اما در نهایت نه فقط به کیفیت اسپرم، بلکه به کیفیت تخمک نیز بستگی دارد.
"نصرتی" اظهار داشت: پروسه ما برای انتخاب اسپرم های بهتر در یک بازه زمانی سریع تر است، بدین سبب امیدوارم این امر بتواند به بهبود نتایج در تولید مثل کمک نماید. وقتی این آزمایش بطور کامل اجرا شود، می تواند پنجره ها و فرصت های جدیدی را برای درمان ناباروری باز کند.
وی ادامه داد: ما امیدواریم که با آزمایش بیشتر، پروسه انتخاب اسپرم "صوت در مایع" ما بتواند فرصت های جدیدی را فراهم آورد و برای کمک به تولید مثل مفید باشد و به از بین بردن ترس، اضطراب و کلیشه های منفی در رابطه با ناباروری کمک نماید.
در ۵۰ سال گذشته، نرخ ناباروری افزایش یافته است و الان حدودا از هر شش زوج یکی نابارور است و از این مقدار ناباروری مردان کمتر از یک سوم را تشکیل می دهد.
"نصرتی" اضافه کرد: آماده سازی و تهیه یا انتخاب اسپرم یک گام اساسی در تولید مثل کمکی است تا درست پیش از باروری تخمک صورت گیرد. روند بالینی فعلی شامل چندین مرحله شستشو و سانتریفیوژ و یک مرحله انتخاب دستی است و انجام آن تا سه ساعت طول می کشد که همین طور می تواند برای اسپرم مضر باشد.
بااینکه خیلی زود است که بگوییم چه زمانی این روش برای جدا کردن اسپرم ها برای زوجین نابارور، مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما به هر حال این روش بسیار نویدبخش است.1399/09/19
16:51:03
5.0 / 5
1201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است