ناسا فهرست فضانوردان اعزامی پروژه آرتمیس را اعلام كرد

نام فضانورد ایرانی تبار ناسا در لیست بازگشت به كره ماه

نام فضانورد ایرانی تبار ناسا در لیست بازگشت به كره ماه شاه بلاگ: ناسا فهرستی 18 نفره از فضانوردان واجد شرایط برای انجام ماموریت های اولیه پروژه بازگشت به ماه موسوم به ˮآرتمیسˮ را اعلام نمود که تلفیقی از فضانوردان پیشکسوت و جدیدالورود است و نام ˮیاسمین مقبلیˮ فضانورد ایرانی تبار ناسا نیز در آن دیده می شود.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، آژانس فضایی آمریکا(ناسا) لیستی از فضانوردان واجد شرایط برای انجام نخستین ماموریت های پروژه "آرتمیس"(Artemis) برای بازگشت به کره ماه را به اعلام نموده است که یک ترکیب از فضانوردان کهنه کار و جدید است.
این ۱۸ نامزد نه فقط در زمینه های مختلفی تخصص دارند، بلکه از افراد نسبتا جدیدالورود گرفته تا بعضی از باسابقه ترین های ناسا در آن حضور دارند. این لیست انتخاب شده است تا تیم "آرتمیس" را تشکیل دهد و بعنوان قسمتی از برنامه "آرتمیس" به زمینه سازی ماموریت های بعدی فضانوردان در ماه کمک نماید.
فضانوردان تیم "آرتمیس" از طیف متنوعی از سوابق، تخصص و تجربه برخوردار می باشند. برنامه "آرتمیس" نخستین زن تاریخ و مرد بعدی را در سال ۲۰۲۴ روی ماه فرود می آورد و حضور پایدار انسان در ماه را تا اختتام دهه جاری میلادی رقم خواهد زد.
این فضانوردان به ناسا کمک می کنند تا برای ماموریت های "آرتمیس" در آینده که سال آینده با توسعه سیستم های فرود انسانی با شرکای تجاری ناسا، کمک به توسعه آموزش، تعریف الزامات سخت افزاری و مشاوره در مورد توسعه فنی شروع می شود، آماده شود.
"پت فورستر" سرپرست فضانوردان ناسا اظهار داشت: ما هنگام بازگشت به ماه، کار بسیار مهیجی در پیش رو داریم و برای تحقق آن به همه نیروی فضانوردی ناسا نیاز است. قدم زدن روی سطح ماه برای همه ما یک رویای واقعی است و هر نقشی که ما برای تحقق آن بتوانیم ایفا نماییم، موجب افتخار است. من به این گروه از زنان و مردان افتخار می کنم و می دانم که هر یک از آنها به نمایندگی ناسا و ایالات متحده در پروژه "آرتمیس" کار برجسته ای انجام می دهند.
هشت فضانورد در لیست، محصول کلاس های سال ۲۰۱۷ هستند و چندین فضانورد کارکشته از سال ۲۰۱۳ همچون "کریستینا کخ" و "ویکتور گلاور" فضانورد و خلبان کپسول "کرو دراگون" که اخیرا از ایستگاه فضایی بین المللی بازگشته اند نیز در آن حضور دارند.
برخی از آنها نیز مانند "استفانی ویلسون" که از سال ۱۹۹۶ در نقش فضانورد حضور دارد و "جوزف آکابا" از سال ۲۰۰۴ بسیار باتجربه هستند.
اما نکته قابل توجه برای ما ایرانی ها، مشاهده نام "یاسمین مقبلی" فضانورد ایرانی تبار ناسا در این لیست است. "یاسمین مقبلی"(Jasmin Moghbeli) در سال ۲۰۱۷ به گروه فضانوردان ناسا پیوست. وی که عضو تفنگداران دریایی ایالات متحده بود، در بالدوین نیویورک بزرگ شده است. وی لیسانس و فوق لیسانس خودرا در رشته مهندسی هوا فضا دریافت کرده است. وی همین طور از مدرسه خلبانی آزمایشی دریایی ایالات متحده فارغ التحصیل شده و پیش از ورود به ناسا، خلبانی بالگردهای "H-۱" را آزمایش کرده است.


"یاسمین مقبلی" متولد سوم تیر ۱۳۶۲ خورشیدی، خلبان و سرگرد نیروی دریایی آمریکا و فضانورد ایرانی-آمریکایی ناسا است. او فارغ التحصیل موسسه ام آی تی، مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا و دانشکده خلبانی نیروی دریایی ایالات متحده است و بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف را در سابقه دارد.
هنوز مشخص نیست که کدام یک از ۱۸ نفر پرواز خواهند کرد و ممکنست خیلی از این فضانوردان، نقش های پشتیبانی را انجام دهند. آنها با شرکت هایی که در حال توسعه فرودگرهای ماه هستند، همکاری خواهند کرد و در مورد آموزش، تعیین شرایط سخت افزاری و امور فنی مشورت خواهند داد. آنها همین طور بعنوان چهره عمومی برنامه "آرتمیس" عمل خواهند کرد.
این حرکت، ناسا را ​​یک قدم به بازگرداندن انسان به ماه در سال ۲۰۲۴ نزدیک می کند. بااینکه هم اکنون در صورتیکه چند هفته مانده به استقرار دولت جدید ایالات متحده، معین نیست که برنامه "آرتمیس" چگونه ادامه خواهد یافت، چونکه اولویت ها به آسانی می توانند تغییر کنند و ممکنست این برنامه با تاخیر مواجه شود.
منبع:

1399/09/21
22:36:38
5.0 / 5
1281
تگهای خبر: بین الملل , تاریخ , توسعه , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است