عوارض كدام واكسن كرونا كمتر است؟

عوارض كدام واكسن كرونا كمتر است؟ خراسان رضوی توزیع نخستین واکسن های کرونا، امیدواری برای احتمال آخر بیماری همه گیر را افزایش داده، اما در مورد عوارض جانبی آن هم نگرانی بوجود آورده است.


به نقل از نیوز، نتایج انتشار یافته حاصل از آزمایش های بالینی دو واکسن پیشرو کرونا مبین این مورد است که هر دو واکسن بی خطر محسوب می شوند.
واکسن فایزر
اطلاعات در ارتباط با واکسن فایزر و بین ان تک (Pfizer / BioNTech) که قبلا در چند کشور دیگر هم مجاز شدند در مجله علمی New England Journal of Medicine موردبررسی قرار گرفته است، این دارو مبتنی بر فناوری تجربی است که با استفاده از یک نسخه مصنوعی از یک مولکول به نام «پیام رسان RNA» سلول های انسان را هک کرده و به صورت موثر آنها را به کارخانه های تولید واکسن تبدیل می کند. آزمایش این شرکت شامل ۴۰ هزار داوطلب بود و اعلام نمود این واکسن فقط عوارض جانبی خفیفی بوجود می آورد.
حدود ۸۰ درصد افرادی که واکسن را دریافت نمودند در محل تزریق احساس درد و خیلی از آنان احساس خستگی، سردرد، درد عضلانی و برخی به صورت موقت تورم غدد لنفاوی را گزارش کردند، این عوارض برای جوانان مکرر و شدیدتر بود.
واکسن آسترازنکا
آسترازنکا (AstraZeneca) با همکاری دانشگاه آکسفورد برای تولید واکسن از یک ویروس غیرفعال، آدنو ویروس بهره برده است. اطلاعات واکسن این گروه هم حاصل آزمایش های حدود ۲۳ هزار داوطلب بود که در مجله معتبر پزشکی لانست منتشر گردید. نتایج این مطالعه نشان داد که این واکسن هم بی خطر است.
طبق گفته ویروس شناسی از موسسه تحقیقات ملی بهداشت فرانسه ماریو پائول کیینی (INSERM)، اینکه شما یک واکسن را به واکسن دیگر ترجیح می دهید مانند این است که بستنی شکلاتی را به بستنی توت فرنگی ترجیح می دهید.
وی اظهار داشت: «شهروندان فرانسوی باید از عوارض هریک از واکسن ها آگاه باشند. باید بدانند امکان دارد تزریق واکسن به مدت یک روز یا شاید مدتی ناخوشی ایجاد نماید اما این واکنش ها کوتاه مدت هستند و اگر با سطح بالایی از محافظت همراه باشند، فکر می کنم قابل تحمل باشد.»
اتفاقات نادر
عوارض جانبی شدید برای هر دو واکسن تابحال بسیار نادر بوده است. بر مبنای اطلاعات موجود در لانست، تنها یک بیمار که واکسن آکسفورد آسترازنکا را دریافت کرده است، عارضه جانبی جدی که احیانا در ارتباط با تزریق بود را گزارش کرده است. این بیمار از میلیت عرضی رنج می برد که بیماری عصبی نادری است و سبب التهاب نخاع می شود. این امر سبب تعطیلی موقت آزمایش های جهانی این واکسن در اوایل سپتامبر شد. دو عارضه جانبی جدی دیگر هم مشاهده شد، باآنکه این موارد به تزریق واکسن نسبت داده نشده اند و محققان اعلام نمودند که هر سه مورد بهبودیافته اند.
در آزمایش فایزر و بیوان تک طی دو ماه، چهار مورد از فلج بل (فلج صورت که اغلب موقتی است) در میان ۱۸ هزار داوطلب مشاهده شد. اما این میزان به طورمعمول در جمعیت عمومی در مبتلا شدن به این بیماری دیده می شود، ازاین رو معلوم نیست که این مورد توسط واکسن ایجادشده باشد. برای اطمینان خاطر، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) موارد احتیاط ویژه را سفارش کرده است.
در افرادی که واکسن تجویز شده است، هشت مورد آپاندیسیت وجود دارد که دو برابر میزان افرادی است که دارونما دریافت کرده اند. اما FDA این مورد را به صورت یک اتفاق آماری اعلام نمود که هیچ ارتباطی با واکسن ندارد.
لازم به ذکر است، در مورد همه داروها، فرضیه عوارض جانبی جدی را نمی توان نپذیرفت؛ یک ماده با سنجش فواید و خطرات ارزیابی می شود.
کارشناس واکسن آژانس پزشکی فرانسه (ANSM) ایزابل والد اظهار داشت: «واکسنی که کمی واکنش در افراد ایجاد نماید، کاملا قابل قبول است.»


آلرژی
با تزریق واکسن فایزر در انگلیس در هفته گذشته، مقامات بهداشتی انگلیس گفتند که دو بیمار واکنش های جانبی داشته اند. گفته شد هر دو دارای عوامل بیماری زای آلرژیک جدی هستند به حدی که همیشه آدرنالین همراه خود دارند.
در پاسخ به این رخداد، مقامات انگلیسی به هر فردی که «سابقه واکنش آلرژیک قابل توجهی به واکسن، دارو یا غذا» دارد، اخطار دادند تا از دریافت واکسن اجتناب کنند.
استیون ایوانز، استاد فاراکوپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن اظهار داشت: «این مورد برای عموم مردم به این معنا نیست که آنها باید نگران دریافت واکسن باشند.»
وی ادامه داد: «باید به خاطر داشته باشید که حتی مواردی مانند یک ماده غذایی هم می توانند سبب بروز واکنش های شدید حساسیتی غیرمنتظره شوند.»
افرادی که مسئول آزمایش بالینی هستند، برای داوطلبانی که سابقه واکنش آلرژیک شدید به واکسن ها یا به یکی از اجزای واکسن را ندارند، خطر را پیشبینی می کنند و به نظر می آید میلیون ها نفر که از آلرژی به مواد رایج آلرژی زا مانند تخم مرغ و آجیل رنج می برند نسبت به واکسن حساسیت ندارند.
گراهام آگ، مدیر موقت واحد ایمونولوژی انسانی شورای تحقیقات پزشکی آکسفورد اظهار داشت: «اکنون مهم می باشد که ماهیت خاص واکنش ها و سابقه پزشکی افراد مبتلا را درک نماییم.»
عوارض بلند مدت واکسن
از آنجائیکه واکسن ها جدید هستند، دانشمندان به صورت قطعی از عوارض جانبی طولانی مدت اطلاع ندارند. باآنکه امکان دارد به علت بیماری همه گیر مجاز به استفاده اضطراری باشند، اما اطلاعات آنها به صورت مداوم توسط مقامات بهداشت جهانی کنترل می شود تا بتوانند بلافاصله نسبت به خطر آن واکنش نشان دهند.
دکتر چارلی وببر، رئیس واکسن های خیریه Wellcome اظهار داشت: «نظارت دقیق و مستمر بر روی داده های ایمنی و کارآیی به صورت طبیعی برای هر واکسنی ضروریست.»
منبع:

1399/09/23
22:52:10
5.0 / 5
1190
تگهای خبر: تولید , جت , جهان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است