اسپیس ایكس ماهواره سیریوس XM-۷ را با موفقیت پرتاب كرد

اسپیس ایكس ماهواره سیریوس XM-۷ را با موفقیت پرتاب كرد به گزارش شاه بلاگ سرانجام ماهواره پخش رادیویی قدرتمند ˮسیریوسSXM-۷ˮ که یکی از سنگین ترین ماهواره های ˮزمین ثابتˮ است، بعد از لغو پرتاب به خاطر بررسی سیستم های زمینی در چند روز پیش، با موفقیت توسط شرکت ˮاسپیس ایکسˮ در مدار قرار گرفت.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس"(SpaceX) مأموریت "سیریوس XM-۷ " یا "SXM-۷" را شب گذشته ساعت ۲۱: ۰۰ به وقت ایران از مجموعه پرتاب فضایی ۴۰(SLC-۴۰) در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال واقع در فلوریدا با موفقیت پرتاب کرد.
این پرتاب به دنبال تلاش ناموفق قبلی در روز جمعه ۱۱ دسامبر انجام شد که یک دقیقه مانده به پرتاب به خاطر بررسی سیستم های زمینی لغو شده بود.
این مأموریت با تقویت کننده مرحله اول موشک "فالکون ۹" انجام شد که قبلاً در نخستین پرواز کپسول "کرو دراگون"(Crew Dragon) به ایستگاه فضایی بین المللی در مأموریت معروف به "دمو-۱"(Demo-۱)"، پرتاب مأموریت صورت فلکی "رادار ست"(RADARSAT) و چهار پرتاب ماهواره های اینترنتی "استارلینک"(Starlink) در سال ۲۰۲۰ استفاده شده بود.
"اسپیس ایکس" بعد از انجام این پرتاب، موشک "فالکون ۹" را بر روی یک قایق فرودی در اقیانوس اطلس فرود آورد که ۶۹امین فرود موفقیت آمیز خویش را رقم زد.
"اسپیس دات کام" گزارش داد؛ ماهواره پخش رادیویی پرقدرت "SXM-۷" یکی از دو ماهواره برنامه ریزی شده برای جایگزینی با ماهواره های "XM-۳" و "XM-۴" است که بزودی غیر فعال می شوند و وزن آن هفت تن است که یکی از سنگین ترین ماهواره های زمین ثابت را می سازد که تابحال پرتاب شده است.
مدار زمین ثابت(Geostationary orbit) یا مدار زمین ایستا که بدان "کمربند کلارک" هم گفته می شود، یکی از مدارهای زمین آهنگ است. این مدار در ارتفاع ۳۵۷۸۶ کیلومتر بالاتر از سطح دریا و دقیقاً بر فراز خط استوای زمین قرار دارد. سرعت دورانی لازم برای استقرار یک ماهواره در این مدار، با سرعت چرخش زمین به دور خود برابر بوده و در فضا در مکانی ثابت قرار دارند و همراه با دَوَران زمین به دور خود می گردند، ازاین رو ماهواره هایی که در این مدار قراردارند از نگاه فردی که روی زمین ایستاده است ثابت به نظر می رسند و همواره دارای سایه ای ثابت(معروف به «جای پا») بر زمین هستند.
از این خصوصیت بارز مدار زمین ثابت، به منظور مخابره امواج رادیویی و تلویزیونی استفاده می نمایند و تمام ماهواره های مخابراتی و تلویزیونی بر روی این مدار قرار می گیرند. بنابراین است که دیش های آنتن های گیرنده امواج از ماهواره ها، به صورت ثابت نصب شده و به موتور برای حرکت دادن مداوم نیاز ندارند.
ماهواره "SXM-۷" از دارایی های شرکت "SiriusXM" است و شرکت "MAXAR Technologies" آنرا ساخته است. به گزارش وب سایت رسمی شرکت سازنده، این ماهواره به همراه ماهواره دوقلوی خود معروف به "SXM-۸" در طیف باند S به مدت حداقل ۱۵ سال کار خواهد نمود و دارای یک آنتن بازتاب دهنده بزرگ است. این ماهواره فعالیت رادیوهای متصل به زمین را بدون احتیاج به آنتن و دیش امکان پذیر می کند.
این دو ماهواره دوقلو همینطور دارای دو صفحه بزرگ خورشیدی هستند که توانایی تولید بیشتر از ۲۰ کیلووات نیرو را دارند. ازاین رو این ماهواره های دوقلو از انرژی تجدید پذیر استفاده می نمایند.1399/09/25
12:11:56
5.0 / 5
1116
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است