فصل سفید در كتابفروشی ها

فصل سفید در كتابفروشی ها به گزارش شاه بلاگ مجموعه نمایشنامه های «فصل سفید» در دو جلد با آثاری از سعید بادینی، صابر دل بینا، عارف مهتاب، سروش بهاری و اباذر محمدحسنی منتشر گردید.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، ایوب آقاخانی، مدیر و موسس پروژه «چهار فصل تئاتر ایران» در ابتدای کتاب نوشته است: «مسئله درام نویسی و مباحث وابسته به آن بسیاری اوقات تئاتر ایران را در تنگنای غریب نقد قرار داده که این نقدهای گاه تُند و کمی دور از انصاف منبع سرشار تغذیه اش برای برقرار ماندن، ضعف عمومی نمایش نامه(و فیلم نامه )های ایرانی بوده است که گاهی در توضیح و توجیهش هم درمی مانیم و زبان قاصر است. پروژه جامع و ملی آموزش نمایش نامه نویسی برای خارج از پایتخت به نیّت فراگیرتر کردنِ آموزش مصادیق کیفیت زا در نمایش نامه نویسی و کم کردن فاصله نمایش نامه نویسی تهران و استان های دیگر را با عنوان ارتقا و یکسان سازی کیفی سال ۱۳۸۷ راه انداختم که تا سال ۱۳۹۱ و برگزاری دوازده فصلش «انجمن هنرهای نمایشی ایران» حامی آن شد. شاکریم که تعلیق شش ساله از تقاضاهای استانها و یادکرد محاسن این پروژه نکاست و آن قدر دوستان و هنرمندان مقیم شهرستان ها و استانها خواستند و اصرار کردند تا در نهایت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به مددمان آمد و یار و بازوی احیا، تداوم و استمرارش شد.»
آقاخانی در مورد چگونگی شکل گیری این آثار می نویسد: «فصل نخست از دور نوین آنرا «ایران در بستر تاریخ» نام گذاشتیم و دوستان مان از استانها دورمان جمع شدند و نوشتیم و کوشیدیم و گپ زدیم و نقد کردیم و راه نشان هم دادیم و درنهایت با تشخیص اعضای هیئت علمیِ این فصل نمایش نامه های پیشِ رویتان در دو جلد خروجی آن گعده های خجسته و مبارک شد.
آقاخانی ضمن تمجید از پیشرفت نویسندگان این آثار ادامه می دهد: «بخوانید و بدانید که این نمایش نامه ها آثاری هستند در مسیرِ «شدن»، «پرواز» و «در یاد ماندن». آنها لزوماً آثاری بی نقص نیستند، اما همان گونه که «چهار فصل تئاتر ایران» در دستور کار خود قرار داده است، دست کم از نوشته های پیشینِ نویسنده هایش برتر و کم نقص ترند و همین برای ما لذت بخش است که البته در پیِ اهدافی مهم تر و گام هایی بلندتر هستیم. اما تحقق همین مقدار هم ما را در جاده رسیدن به هدفمان قرار می دهد که برایش سرخوشیم. امید بر آنست که این جاده ما را به تشویق جدی و عملیِ جوانان مشتاق نویسندگی برساند؛ تشویق کسانی که به اندازه ما باور دارند نویسندگی و در این میان مشخصاً نمایش نامه نویسی امری قُدسی و اثرگذار می باشد. به امید این که انتشار سلسله وارِ کتاب های مجموعه نمایش نامه های خروجی هر فصل از این پروژه آموزشی با عنوان ثابتِ «فصل سفید» بماند به یادگار برای آنانی که قلب شان برای توسعه فرهنگی کشور عزیزمان می تپد.»
منبع:

1399/10/15
00:58:53
0.0 / 5
870
تگهای خبر: پیشرفت , تاریخ , توسعه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است