موشك استارشیپ باردیگر منفجر شد

موشك استارشیپ باردیگر منفجر شد شاه بلاگ: اسپیس ایکس (spaceX) آخرین نمونه از فضاپیماهای استارشیپ خود به نام SN9 را برای نخستین آزمایش به هوا فرستاد تا ارتفاع 6 مایلی(9.6 کیلومتری) مشابه فضاپیمای SN8 را طی نماید اما نتیجه این آزمایش با آزمایش قبلی یکسان بود و این فضاپیمای بزرگ هم هنگام فرود منفجر شد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، فضاپیمای SN۹ در ساعت ۳: ۲۴ بعدازظهر روز سه شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۳: ۵۴ به وقت تهران) از مرکز بوکاچیکای(Boca Chica) اسپیس ایکس در تگزاس به پرواز درآمد و به نظر می رسید هنگام صعود در آسمان تمام نشانه های یک پرواز موفقیت آمیز را داشته باشد همچون تخلیه و خاموش کردن یک به یک موتورهای رپتور(Raptor) و انجام مانور "شیرجه به روی شکم".
این فضاپیما هدف ۶ مایلی خودرا بعد از چهار دقیقه طی کرد و سپس فرود آیرودینامیکی به سمت کناره را شروع ولی بر روی زمین سقوط کرد.
این فضاپیما نتوانست در هنگام فرود به حالت عمودی قرار گیرد که این مساله مانع اتصالش به سکوی فرود شد و با صدای به شدت بلند فرود آمد و منفجر شد و در بین شعله های نارنجی و خاکستر محو شد اما آتش گسترش پیدا نکرد.
مشخص نیست که آیا سقوط SN۹ مانند نمونه ی مشابه قبلی یک موفقیت شمرده می شود و ایلان ماسک آنرا "ماموریت پیروزی" می خواند یا خیر، اما این میلیاردر گفته است که می خواهد برای مدتی از فضای توییتر دور شود پس دنیا هیچ گاه پاسخ این سوال را نخواهد گرفت.


جان اینسپراکر(John Insprucker) مهندس اصلی اسپیس ایکس می گوید: ما یک پرواز عالی دیگر داشتیم و فقط باید کمی بیشتر روی بخش فرود کار نماییم. ما نشان دادیم که توانستیم موتورها را به مخازن پیشرانه برای فرود تبدیل نماییم.
سرعت بازگشت مجدد به جو مانند آنچه در ماه دسامبر دیدیم خوب بود و الان اطلاعات مفیدی در مورد کنترل مانور چرخشی داریم.
این عملیات بعد از آنکه اداره ی هوانوردی فدرال اجازه ماموریت را در بامداد روز سه شنبه به SN۹ داد انجام گرفت. این مجوز هفته پیش به سبب عدم رعایت شرایط لازم و به سبب مشکلات در زمان پرتاب SN۸ لغو شده بود.


شرکت ماسک از این اداره درخواست معافیت کرده و می خواست از حداکثر خطر عمومی که توسط قوانین اداره فدرال مجاز اعلام شده است عبور کند. بااینکه این درخواست رد شد اما اسپیس ایکس آزمایشش را پیش برد. در نتیجه این عدم رعایت قوانین، تمام آزمایش های مرکز بوکاچیکا تعلیق شد تا اینکه اسپیس ایکس تحقیقات لازم در مورد علت انفجار SN۸ را ارائه داد.
فضاپیمای SN۹ روز سه شنبه بر روی سکوی پرتاب منتظر ماند در صورتیکه تازه ترین نمونه استارشیپ به نام SN۱۰ در سکوی نزدیک به آن قرار داشت که می توانست در اواخر ماه جاری پرواز خودرا انجام دهد.


چند ثانیه پس از شروع پرتاب صدای مهیبی از پایه های آن برخاست و موتورهای رپتور برای شروع پرواز آتش گرفتند.
این فضاپیما از بالای خلیج مکزیک گذشت و بعد از حدود ۵ دقیقه طبق برنامه چرخید و در یک سقوط آزاد به جنوب چرقی تگزاس در نزدیکی مرز مکزیک فرود آمد.
چرخش به پهلو که ماسک آنرا مانور "سقوط شکمی" می نامد برای تقلید از روشی که استارشیپ هنگام بازگشت به جو زمین استفاده می نماید طراحی شده بود. این فضاپیما با بخش شکمی وارد جو می شود تا سرعت فرود را هنگام نزدیک شدن به زمین کم کند. بااینکه که این موشک باید هنگام فرود گردشی انجام دهد تا بتواند بر سکویی که از آن بلند شده بشیند بنظر می رسد SN۹ نتوانست در زمان مناسب این کار را انجام دهد و بر روی سکو منفجر شد و تنها ابری غلیظ از دود و آوار برجای گذاشت.
توسعه ی فضاپیماهای استارشیپ بسیار سریع بوده است با نمونه های اولیه جدید و مدلهای نسل های آینده که همزمان تولید می شوند موجب تغییرات سریع می گردند.
در طول سل گذشته اسپیس ایکس دو آزمایش پرواز در اتفاع کم را با SN۵ و SN۶ را به انتها رسانده است.
ماسک بتازگی برنامه ی بلندپروازانه ی دیگری نیز دارد او می خواهد تا سال ۲۰۲۶ انسان را به مریخ ببرد. ۷ سال قبل از زمانی که ناسا برای بردن انسان ها به مریخ برنامه ریزی نموده است و موشک های استارشیپ در تحقق این رویا نقش اصلی را ایفا می کنند.

1399/11/15
18:17:42
0.0 / 5
925
تگهای خبر: توسعه , تولید , فضا , موشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است